Na omšu stále nesmieš. Na východe perfektne spojili kostoly s technológiou a vznikol e-kostol dostupný 24 hodín denne

  • Veľkonočné bohoslužby Košičania zažijú aj z domu cez televízny e-kostol
  • Spoločnosť Antik Telecom chce službu onedlho rozšíriť aj do počítačov a mobilov
  • Zapojených do online bohoslužieb až 160 chrámov a onedlho pribudnú ďalšie spolu aj s Dómom svätej Alžbety
  • Tým, že ide o 24-hodinový stream, bude to slúžiť aj ako bezpečnostná kamera
Dom sv Alžbety
Michaela Luxová/TASR,Svätopluk Písecký
  • Veľkonočné bohoslužby Košičania zažijú aj z domu cez televízny e-kostol
  • Spoločnosť Antik Telecom chce službu onedlho rozšíriť aj do počítačov a mobilov
  • Zapojených do online bohoslužieb až 160 chrámov a onedlho pribudnú ďalšie spolu aj s Dómom svätej Alžbety
  • Tým, že ide o 24-hodinový stream, bude to slúžiť aj ako bezpečnostná kamera

Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom, no už druhý  rok budeme veľkonočné sviatky tráviť v izolácii. Niektorých slovenských veriacich však čaká malá útecha. Budú môcť do svojich božích chrámov nazrieť aspoň cez televíznu obrazovku. Mesto Košice s Ekumenickým spoločenstvom cirkví a náboženských spoločností na území mesta a so spoločnosťou Antik Telecom východniarom doprajú.

Prostredníctvom služby e-kostol budú môcť sledovať 24-hodinový stream z chrámov, ktoré o to prejavili záujem, a kde bolo technicky možné umiestniť on-line kamery.

Pohlavári sa výžívali v tom, že toto mesto bude jediné bez kostola. Dnes farnosť plánuje postaviť prvý svätostánok za vyše 3 milióny eur

Desiatky kostolov

Zapojených je v súčasnosti až 160 chrámov a onedlho pribudnú ďalšie spolu aj s Dómom svätej Alžbety. Online bohoslužby budú dostupné aj z Kaplnky svätého Michala, Farského chrámu sv. Petra a Pavla, Zboru cirkvi bratskej, Bratskej jednoty baptistov a viacerých ďalších.

Šéf Antik Telecomu Igor Kolla povedal, že chce veriacim dopriať počas sviatkov aspoň takú útechu. Chce, aby moderné technológie pomáhali veriacim a neboli pri bohoslužbách rušivým elementom. V blízkej dobe plánuje rozšíriť možnosť sledovania tejto služby aj prostredníctvom aplikácie v mobilných telefónoch, tabletoch alebo priamo v počítači. 

 „Pripravili sme riešenie, ktoré dokáže prenášať do set-top boxov našich zákazníkov priame prenosy z kostolov za pomerne nízke náklady. Tým, že ide o 24-hodinový stream, bude to slúžiť aj ako bezpečnostná kamera. Okrem bežných prenosov prostredníctvom inštalovaných kamier chceme ponúkať aj doplnkové informácie z farností, ktoré vieme v reálnom čase aktualizovať,“ povedal Igor Kolla.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Multikultúrne aj multináboženské mesto

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček ponuku streamovať bohoslužby okamžite prijal. „S nadšením sme uvítali ponuku spoločnosti Antik vstúpiť do projektu e-kostol a možnosť vyjsť v ústrety duchovným potrebám veriacich. Som veľmi rád, že na ponuku pozitívne zareagovala aj ekuména.“

Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice je jedinečným a unikátnym projektom, ktorý v Európe nemá obdobu. Vytvára dobré vzťahy medzi cirkvami a náboženskými spoločenstvami a zbližuje ľudí rôzneho vierovyznania. 

„Košice majú povesť multikultúrneho, multináboženského, multinárodnostného mesta, preto sme hľadali aktivity, ktoré by zachovali tento charakter aj v pandemických časoch. S ochotou sme vstúpili do projektu, ktorý mal pôvodne priniesť do košických rodín obrady z rímsko-katolíckych kostolov,“ dodala viceprimátorka Lucia Gurbáľová.

Pašiový sprievod bude online

Prostredníctvom ESCNS dostali v projekte e-kostol priestor cirkvi a spoločenstvá viacerých vierovyznaní. Patrí medzi nich aj Apoštolská cirkev, a tak si veriaci budú môcť aj tento rok pozrieť prenos z 27. ročníka Ekumenického pašiového sprievodu. 

Pašiový sprievod bol dlhé roky jedinečnou udalosťou nielen v rámci mesta, regiónu, Slovenska, ale tiež strednej Európy. Inšpiroval aj iné mestá. Tohtoročné modlitby a úvahy budú na aktuálnu tému Božej solidarity s ľudstvom v Ježišovi Kristovi,“ dodal predseda komisie cirkví mestského zastupiteľstva v Košiciach Bernard Berberich.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech