Do mesta lásky a gondolierov sa už zadarmo nedostaneš. Romantická destinácia skúša revolučný experiment

  • Poplatok sa bude týkať všetkých, ktorí sa v Benátkach nechystajú prenocovať
  • Cieľom je zamedzenie obrovských más turistov
benátky
Ak chceš navštíviť Benátky v budúcom roku, už to nebude zadarmo, Pexels
  • Poplatok sa bude týkať všetkých, ktorí sa v Benátkach nechystajú prenocovať
  • Cieľom je zamedzenie obrovských más turistov

Jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na európskom kontinente je Taliansko. Rím, Florencia, Miláno, Pisa či Benátky patria neodmysliteľne k mimoriadne populárnym turistickým miestam aj pre slovenských cestovateľov. 

A práve Benátky pripravili pre svojich návštevníkov v nasledujúcom roku už dlho pripravovanú novinku, ktorá síce nepoteší tvoju peňaženku, avšak myslíme si, že dôvody tohto kroku sú pochopiteľné.

Viackrát odkladaný krok 

Americká CNN uvádza, že vedenie tohto talianskeho mesta v týchto dňoch schválilo termíny a ceny už dlhší čas diskutovaného vstupného poplatku do destinácie zapísanej na zozname UNESCO. Medzi aprílom a júlom 2024 bude novou legislatívou ovplyvnených 29 dní. Táto suma bude presne 5 eur. Kĺzavá sadzba poplatkov, o ktorej sa hovorilo už predtým, nebude pre rok 2024 zavedená. Nedôjde ani k jej žiadnemu zníženiu.

Prvý súbor dátumov, kedy bude poplatok účtovaný, zahŕňa apríl až do polovice júla 2024. Portál The Times of India píše, že poplatok bude platiť 29 dní od apríla do júla 2024. Prvý súbor dátumov zahŕňa 26. apríl až 5. máj, po ktorom bude nasledovať každá sobota a nedeľa od mája do 14. júla. Dátumy pre zvyšok roka ešte nie sú známe.

Euronews podotýka, že poplatok sa bude týkať tých turistov, ktorí v Benátkach nezostanú cez noc. Za jednodňovú cestu bude v platnosti počas špičky od 8:30 do 16:00, čo v praxi znamená, že návštevníci, ktorí prídu do Benátok iba na večeru alebo koncert, 5-eurový poplatok platiť nebudú musieť.

BBC v tejto súvislosti dopĺňa, že vstupné sa bude vzťahovať na návštevníkov prichádzajúcich do Benátok na daný deň a ovplyvní iba historické centrum mesta. Podľa zoznamu pravidiel, ktorý zverejnila miestna vláda, medzi vyňaté kategórie patria návštevníci, ktorí prenocujú, obyvatelia Benátok a širšieho regiónu Veneto, rodinní príslušníci miestnych obyvateľov, ľudia prichádzajúci z pracovných alebo dobrovoľníckych dôvodov, študenti zapísaní na benátske univerzity, športovci navštevujúci Benátky na športové podujatia a mladiství do 14 rokov.

Chcú obmedziť obrovské davy turistov

Prečo vlastne toto populárne talianske mesto pristúpilo k tomuto kroku? France 24 vysvetľuje, že benátske úrady niekoľko rokov diskutovali bez toho, aby podnikli konkrétne kroky, o tom, ako najlepšie regulovať milióny návštevníkov tohto slávneho mesta, ktorí túžia vidieť svetoznáme pamiatky ako Námestie svätého Marka, most Rialto a nespočetné množstvo jeho malebných kanálov.

Plán predaja vstupeniek bol opakovane odložený pre obavy, že vážne zníži príjmy turistov a ohrozí slobodu pohybu. „Vstupný poplatok je určený na obmedzenie denných výletov s rýchlym príchodom a odchodom tým, že pozve výletníkov, aby si vybrali alternatívne dátumy. Cieľom je dosiahnuť novú rovnováhu medzi obyvateľmi, užívateľmi mesta a návštevníkmi Starého mesta, ktorí chcú zažiť pozitívne emócie v lokalite svetového dedičstva UNESCO,“ cituje CNN z vyhlásenia benátskej radnice. 

Luigi Brugnaro, starosta Benátok, na zasadnutí radnice povedal: „Toto nie je revolúcia, ale prvý krok na ceste k regulácii prístupu jednodňových výletníkov – experiment, ktorého cieľom je zlepšiť obývateľnosť mesta, toho, kto tu žije a pracuje. Benátky sú prvým mestom na svete, ktoré sa vydalo na túto cestu, ktorá by sa mohla stať príkladom pre ďalšie krehké mestá, ktoré treba zachovať.“

Zároveň varoval, že v budúcnosti môžu nastať „problémy“ so systémom: „Rozpätie chýb je široké, ale sme pripravení urobiť zmeny potrebné na zlepšenie postupu.“ Brugnaro zároveň dodal, že výťažok z poplatku pôjde na komunikáciu s turistami, aby sa správali zodpovednejšie a v meste žili lepšie.

Zdroje: CNN, Euronews, The Times of India, France 24, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá