Do najstaršieho mesta Európy sú teraz letenky za cenu obeda. O tri hodiny môžeš kamošom mávať z pláže

  • Hlavné mesto Portugalska – Lisabon si môžeš teraz vychutnať iba za necelých 30 eur
  • Cez deň pobeháš múzeá a v noci ťa čaká bohatý nočný život
  • Hlavné mesto Portugalska – Lisabon si môžeš teraz vychutnať iba za necelých 30 eur
  • Cez deň pobeháš múzeá a v noci ťa čaká bohatý nočný život

Nevieš sa dočkať, kedy už príde leto, a rád by si aspoň na pár dní vybehol niekam, kde svieti slnko a môžeš sa naplno zrelaxovať? Ak je presne toto tvoj prípad, potom je pre teba výlet do Lisabonu ako šitý na mieru. Historická atmosféra najstaršieho mesta západnej Európy, kombinovaná s piesočnatými plážami a horúcimi slnečnými lúčmi, ťa zaručene dostane.

Lisabon je jedno z najobľúbenejších miest v Európe. Je to očarujúca a jedinečná zmes sofistikovanosti a vyblednutého šarmu starého sveta. Cez deň sa rozhodne nebudeš nudiť. Ak si typ, čo rád spoznáva kultúru a históriu druhých krajín, v Lisabone budú na teba pamätihodnosti vyskakovať doslova na každom rohu.

Lisabon
zdroj: Unsplash/Hugo Sousa

Pastva pre oči

Svoju poznávaciu trasu môžeš odštartovať v srdci Lisabonu, v štvrti Baixa, na hlavnom historickom námestí Praça do Comércio, kde kedysi stál kráľovsky palác. Prvou je známy víťazný oblúk s nádherným reliéfom Rua Augusta Arch, postavený pri príležitosti osláv rekonštrukcie mesta po masívnom zemetrasení, ktoré v roku 1755 zničilo väčšinu budov.

Na oblúku môžeš vidieť sochy najznámejších portugalských osobností, medzi ktoré patrí napríklad moreplavec Vasco de Gama, pričom sa vieš len za trojeurové vstupné dostať na samotný vrchol oblúku. Odtiaľto sa môžeš kochať nezabudnuteľným výhľadom na celý Lisabon.

lisabon
zdroj: Unsplash/Claudio Schwarz

Hneď vedľa oblúku sa nachádza jedna z najstarších zachovalých lisabonských kaviarní Café Martinho da Arcada, kde si v rámci prestávky môžeš dopriať dúšok vynikajúcej kávy, no cestou tam sa nezabudni pristaviť aj pri soche niekdajšieho portugalského kráľa Jozefa I.

Námestie Praça Dom Pedro IV je zdobené dvoma ornamentálnymi barokovými fontánami, pri ktorých sa dajú urobiť dokonalé fotografie. Mestská štvrť Baixa ponúka turistom ideálnu zmes historických pamiatok, unikátnych výhľadov, nakupovania a famózneho občerstvenia. 

Po tom, čo sa porozhliadneš v centre mesta, zamier do priľahlej lisabonskej štvrte Chiado. Je to skôr umelecká luxusná štvrť plná krásnych kaviarní, elegantných umeleckých galérií, kníhkupectiev a značkových butikov. Je tu dokonca vynikajúce archeologické múzeum, no určite nezabudni nakuknúť do najstaršieho kníhkupectva na svete Livraria Bertrand.

Dopraj svojim chuťovým pohárikom skvelý zážitok

Chiado je tiež dobrým miestom na ochutnanie jedného zo známych lisabonských dezertov – pastéis de nata, tradičný portugalský koláč z lístkového cesta s vajíčkovým krémom vo vnútri, poprášený pudrovým cukrom a kúskom škorice. Najlepším miestom na ochutnanie je vraj Pastelaria Alcoa, tvrdí cestovateľský blog The Geographical Cure.

Portugalsko, známe svojou moreplaveckou tradíciou, má v oblasti gastronómie bezpochyby čo ponúknuť. V Lisabone sú reštaurácie na každom kroku, preto neváhaj a dopraj si špecialitu portugalskej kuchyne, teda morské plody, pripravované na najrozličnejšie spôsoby.

V Lisabonských uličkách

Keď bude tvoje brucho sýte, nasadni na tradičnú žltú električku a odvez sa do malebnej štvrte Alfama. Je ako stvorená na prechádzku medzi typickými portugalskými domčekmi s pestrofarebnými kachličkami a červenými strechami. Obchody so suvenírmi a malinké rozkošné kaviarničky tu, samozrejme, tiež nesmú chýbať.

Nachádza sa tu aj veľa pamiatok. Napríklad známa Katedrála Sé (Sé de Lisboa), ako aj hrad Castelo de São Jorge. Tento hrad je jedným z najznámejších symbolov mesta. Alfama je známa svojou originálnou atmosférou a najlepšie, čo môžeš pri jej návšteve urobiť, je stratiť sa v jej strmých uličkách.

výhľad na lisabon
zdroj: Unsplash/Tom Byrom

Letenky z Budapešti za pár drobných

Ak sa rozhodneš letieť do Lisabonu v máji, môžeš využiť ponuku leteniek za výhodnú cenu. Z letiska v Budapešti letí lietadlo priamo do Lisabonu už od 27 eur, táto cena platí pre členov Wizz Air Clubu, pre nečlenov je cena takisto veľmi prijateľná, a to 44 eur. Na slnečných plážach Lisabonu vieš ležať už o tri hodiny.

Zdroje: The Geographical Cure, Wizz Air

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá