Do Prahy prišiel kúpiť zbrane, skončil s prostitútkami. Odporne krutý Breivik bol na masaker hrdý, ľutoval len, že nepovraždil viac ľudí (2. časť)

  • Moderné ženy obviňuje, že sú – ľudovo povedané – fľandry
  • Jeho návšteva Českej republiky, do ktorej prišiel nakúpiť zbrane, však dokazuje, že zaplatenie prostitútok mu nebolo cudzie
  • Založil poľnohospodársku firmu, len aby bez podozrenia nakupoval hnojivá, z ktorých mohol vyrobiť bombu
  • „Úplne stuhli, nedokázali predo mnou utiecť,“ opisoval Breivik prekvapenie z masakru pred rodinami obetí
Praha Anders Breivik príbeh
Unsplash / Charlie Gallant a TASR / Ole Berg-Rusten / NTB via AP
  • Moderné ženy obviňuje, že sú – ľudovo povedané – fľandry
  • Jeho návšteva Českej republiky, do ktorej prišiel nakúpiť zbrane, však dokazuje, že zaplatenie prostitútok mu nebolo cudzie
  • Založil poľnohospodársku firmu, len aby bez podozrenia nakupoval hnojivá, z ktorých mohol vyrobiť bombu
  • „Úplne stuhli, nedokázali predo mnou utiecť,“ opisoval Breivik prekvapenie z masakru pred rodinami obetí

V prvej časti sme sa venovali Breivikovi od čias, keď bol ešte v matkinom bruchu, až po moment, keď sa z neho postupne stal ultrapravicový priaznivec.

Nevynechali sme jeho matku, ktorá mu pripomínala, že by bola najradšej, keby zomrel, a od ktorej ho chceli psychológovia a psychiatri násilne zobrať.

No nestalo sa tak a dieťa vyrastalo v prostredí, v ktorom sa podľa odborníkov nemohlo vyvíjať normálne. O 28 rokov neskôr tento chlapec vyvraždil skoro celý ostrov mladých ľudí.

Pozreli sme sa aj na jeho mladosť, v ktorej počúval hip-hop, skúšal rap, breakdance a začal sprejovať graffity, za čo ho polícia párkrát zadržala a udelila mu pokutu.

Čo ho zlákalo potom a ako pozerajú na život Breivika odborníci, si môžeš prečítať v 1. časti:

Na masaker sa vraj pripravoval 9 rokov. Súčasťou bolo aj hranie Call of Duty

Andersov radikalizmus prerástol do takej miery, že doslova hovoril o vojne za zachovanie židovsko-kresťanskej Európy.

Židia mu na rozdiel od iných nevadili, myšlienky sionizmu a tvrdého zakročenia proti Palestínčanom mu boli viac než sympatické.

Seba videl ako križiaka, templárskeho rytiera, ktorého pozdvihnutie meča pozdvihne aj ďalších kresťanských bojovníkov naprieč celou Európou a, ak Boh dá, skoncuje to s multikulturalizmom, ktorý starý kontinent ničí.

zdroj: Unsplash / Gemma Chua-Tran

Ako sám viackrát priznal, útok začal plánovať už od roku 2002, keď mal 23 rokov. Ak je to pravda, pripravoval sa naň 9 rokov.

Súčasťou príprav bolo podľa jeho slov aj nasťahovanie sa naspäť k matke. Chcel vraj ušetriť nejaké peniaze pre svoj plán a návratom do „mama hotelu“ sa vyhol plateniu nájmu.

Trochu aj cestoval, v Bielorusku podľa niektorých informácií prešiel výcvikovým táborom a neskôr (zhruba rok pred útokom) v Českej republike hľadal zbrane pre svoj zvrátený plán.

Od našich bratov však odišiel naprázdno. Prekvapila ho bezpečnosť Prahy a to, že sa tam zbrane len tak nerozdávajú, ako si očividne myslel.

„Praha je ďaleko od toho, aby bola ideálnym miestom pre nákup zbraní. K nadviazaniu kontaktov sú asi oveľa vhodnejšie západoeurópske metropoly,“ spomínal sklamane.

zdroj: Unsplash/Dmitry Goykolov

Mal ale aspoň pekný výlet a dokonca si mal zaplatiť dve miestne prostitútky, hoci sám moderné ženy odsudzoval a nazýval pobehlicami.

Zbrane nakoniec zohnal legálnou cestou v Nórsku ako člen streleckého klubu a poľovníckeho združenia.

Breivikov manifest – „delírium šialenca“

Niekoľko rokov pred útokom začal písať aj svoj veľký manifest na 1 518 strán, ktorý nazval 2083: Európska deklarácia nezávislosti.

Veril totiž, že v tomto roku sa už Európa vysporiada s islamom a multikulturalizmom, a začne podľa neho nová, lepšia éra – symbolicky presne 400 rokov po tom, čo sa už Európanom raz podarilo starý kontinent pred polmesiacom zachrániť.

Breivik tým narážal na známu bitku o Viedeň v roku 1683, kde sa podarilo zastaviť a poraziť Osmanov.

Túto historickú bitku zneužívajú a doslovne prekrúcajú podobne zmýšľajúci ľudia i politici snáď v celej Európe, aj u nás.

zdroj: Wikimedia.org. Zobrazenie bitky o Viedeň

Podobný guľáš a nerozlišovanie jednotlivých národov predviedol ďalší politik, ktorý si chcel poukazovaním na prekrútenú a neúplnú históriu zrejme nahrať politické body. Nielen že vynechal dosť podstatné detaily, ktoré by jeho pohľad na známu bitku pri Viedni 1683 rozmazali a tým narušili aj jeho dnešný politický odkaz, ktorý chcel prostredníctvom bitky povedať, ale netrafil ani len to, kto Viedeň vlastne obliehal,“ venoval sa tejto téme Startitup v septembri.

No späť k Breivikovi a jeho rozsiahlemu manifestu, v ktorom kritizuje európskych politikov za to, čo spravili a ako pomocou moslimov zničia „títo kultúrni marxisti“ celú európsku kultúru.

Nór sa venuje aj viacerým jednotlivým krajinám či politikom. Na adresu ruského prezidenta Vladimíra Putina sa napríklad vyjadril, že si zaslúži rešpekt a buď to bude ich (teda pravicových extrémistov, „križiakov“) najväčší spojenec, alebo najhorší nepriateľ. Putinov hovorca potom okomentoval tieto riadky ako „delírium šialenca“.

rusko putin šampanské
zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, EenVandaag, the Jerusalem Post, Interez, Famous Trials, Paris1 LiveJournal, idnes.cz, the Guardian, the New York Times, BBC, Radio Free Europe / Radio Liberty , nórska televízia TV2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá