Do škôl prichádza od septembra veľká zmena: Systém ospravedlneniek sa mení

  • Rodičia budú môcť ospravedlniť svoje deti v školách na niekoľko dní
  • Cieľom je zmierniť administratívnu záťaž pre rodičov, školy a pediatrov
Žiaci v laviciach a doktorka s rúškom sedí za stolom
Ilustračné foto, TASR/Pavel Neubauer, TASR/František Iván
  • Rodičia budú môcť ospravedlniť svoje deti v školách na niekoľko dní
  • Cieľom je zmierniť administratívnu záťaž pre rodičov, školy a pediatrov

Od septembra začnú platiť nové pravidlá ospravedlňovania. Rodičia budú môcť ospravedlniť neprítomnosť detí v materských školách na sedem dní a žiakov základných škôl na päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Cieľom je zmierniť administratívnu záťaž pre rodičov, školy a pediatrov. Pre TASR to uviedol minister školstva Daniel Bútora.

„Ministerstvo sa snaží vyjsť v ústrety preťaženým pediatrom, ale zároveň robí krok dôvery voči rodičom. Predpokladám, že v čase si všetky strany vyhodnotia dobré fungovanie tejto zmeny,“ priblížil Bútora. Ak dieťa alebo žiak bude chýbať dlhšie, ako je povolené ospravedlniť rodičom, bude potrebné predložiť aj potvrdenie od lekára.

Snahou je nájsť rovnováhu medzi nutnosťou častej návštevy lekára pre menšie zdravotné problémy a dôležitosťou pravidelného školského dochádzania detí. Ako dodal minister, rodičia by mali dôverovať, že čas trávený ich deťmi v škole je zmysluplný. Školy zase budú dôverovať, že sa rodičia nebudú snažiť obchádzať povinnosti.

Prevencia pred záškoláctvom

Ako sme ťa už dávnejšie informovali, školy vidia jediný opodstatnený význam vypisovania ospravedlneniek iba v tom, že je to prevencia pred záškoláctvom. Niektorí benevolentnejší rodičia totiž nechajú dieťa doma pri každom menšom zakašlaní alebo kýchnutí. Vypisovanie ospravedlneniek ich od toho ale môže odradiť. 

„Keď si majú vysedieť štyri hodiny v čakárni u lekára, tak si to rozmyslia. Ospravedlnenky od pediatra sú teda niečo, čím rodičov odradia od toho, aby dieťa ostalo doma,“ hovorí Speváková.

V minulom roku padlo rozhodnutie nevypisovať papiere v Malackách. Podľa Spevákovej tam školy problémy nemajú. Uvedomujú si totiž kritickú situáciu s ambulanciami naprieč celým Slovenskom. 

„Voľná hodina“

Čo sa týka slovenského školstva, mnohé stredné školy na Slovensku majú namiesto informatiky voľné hodiny. Učitelia tiež venujú menej pozornosti žiakom, ktorým tento predmet príliš nejde. Vyplýva to z prieskumu realizovaného na prelome rokov 2022 až 2023 medzi stredoškolákmi agentúrou Krajinka pre organizáciu Aj Ty v IT.

Slovenskí žiaci druhého stupňa
zdroj: TASR

Ministerstvo školstva v reakcii pre TASR deklarovalo, že digitálna transformácia vzdelávania a rozvoj digitálnych zručností patria medzi kľúčové úlohy na nasledujúce roky. Zdôraznilo tiež, že koncept „voľnej hodiny“ nie je v súčasnom právnom stave definovaný.

Výsledky prieskumu ukázali, že získavanie znalostí o IT mimo školy je pre študentov často bežným spôsobom. Hlavným zdrojom ich digitálnych zručností sú podľa prieskumu rodina, blízki, rovesníci a samoštúdium. Ukázalo sa tiež, že mnohé stredoškoláčky vnímajú profesie v oblasti IT obmedzene, prevažne spojené s programovaním.

„Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s najnižším zastúpením žien v IT pracovných kolektívoch,“ uviedla riaditeľka organizácie Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Ministerstvo deklarovalo, že k digitálnej transformácii vzdelávania pristupuje komplexne. Z rezortu priblížili, že v snahe efektívne podporovať digitálne vzdelávanie bolo predstavených niekoľko opatrení, ako napríklad predstavenie a financovanie pozície školského digitálneho koordinátora.

Má pomáhať iným pedagogickým a odborným zamestnancom v oblasti využívania digitálnych technológií vo vyučovacom procese. Podporu učiteľom v oblasti zlepšovania pedagogických schopností rovnako poskytuje projekt regionálnych centier podpory učiteľov. Aktuálne tiež rezort školstva investuje do digitálneho vybavenia škôl.

Na rezorte pripravujú ďalšie opatrenia vrátane Národného projektu Digitálna transformácia vzdelávania a školy. Ako priblížili z ministerstva, tento projekt by mal trvať päť rokov a poskytovať dlhodobú a systematickú podporu digitálnej transformácie vzdelávania.

„V súčasnej dobe tiež prebieha kurikulárna reforma, ktorej súčasťou je aj zmena štandardov predmetu informatika pre potreby modernej súčasnej a budúcej spoločnosti,“ dodal rezort. 

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá