Do zámoria sa vydal za svojou láskou. Jakub naučil Argentínčanov jesť bryndzové halušky a guláš (ROZHOVOR)

 • Jakub Šanko je rodákom zo Slovenska, konkrétne z malebnej obce Veľké Rovné
 • Láska ho pred pár rokmi priviedla do Argentíny
 • Dnes tam má vlastnú reštauráciu, kde varí aj naše slovenské špeciality
pjimage (52)
Instagram/iacub.cocinaconvoz
 • Jakub Šanko je rodákom zo Slovenska, konkrétne z malebnej obce Veľké Rovné
 • Láska ho pred pár rokmi priviedla do Argentíny
 • Dnes tam má vlastnú reštauráciu, kde varí aj naše slovenské špeciality

Jakub Šanko pochádza z obce Veľké Rovné. Vyštudoval ekonomiku a právo, no napokon mu učarovala kuchyňa. Niekoľko rokov si budoval kariéru v reštauráciách, kde mal vždy na starosti tím čašníkov. Vždy však túžil objaviť vône kuchyne. Tak sa stalo až v Argentíne, kam ho priviedla, ako inak, láska.

„Ja na vzťahy na diaľku nie som, a keďže Slovensko neuznáva žiadne práva partnerom rovnakého pohlavia, tak on do Európy nesmel. Teda, len ako turista, bez možnosti legálne pracovať, bývať a aj keby sme sa vzali, čo na Slovensku nie je možné, nemohol by zostať viac ako 90 dní. Tak som sa rozhodol, že to risknem. No a už je to skoro 5 rokov,“ hovorí hneď na začiatku Jakub o tom, ako ho za oceán priviedol partner, dnes už manžel.

Otvoril si tam vlastnú reštauráciu, kde okrem argentínskych tradičných jedál nájdeš aj slovenské špeciality. Žije tam už štyri roky a dostal sa dokonca do finále argentínskej kuchárskej reality šou El Gran Premio de la Cocinaa.

 • Ako vyzerá Argentína počas pandémie
 • V čom sú Argentínčania iní, ako Slováci 
 • Kedy sa Jakub rozhodol pre kuchársku kariéru
 • Ako sa zrodila myšlienka otvoriť si vlastnú reštauráciu
 • Prečo by mali ľudia navštíviť túto krajinu
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Sanko (@iacub.cocinaconvoz)

Zo Slovenska do Česka a napokon do Argentíny. 

Vždy som si vravel, že sa mi bude žiť lepšie v zahraničí. Vždy ma to nejak lákalo, len som sa trochu bál. Preto som najprv skúsil Česko, ktoré je veľmi kultúrne podobné ako Slovensko, a hlavne, ak by sa niečo pokašľalo, nebol by taký problém vrátiť sa späť. O Argentíne som ale nikdy ani len nesníval, nejako som sa ani o ňu nezaujímal, to všetko zmenil až môj terajší manžel.

Cítiš sa v Buenos Aires ako doma?

Doma je doma. Nahradiť to teplo domova, ktoré vám dá len a len nejaká tá kávička so sestrou, porozprávať sa s neterou a synovcom, alebo posedenie pri nejakom dobrom filme s mamou, to sa nedá.

No cítim sa tu veľmi dobre. Aj keď krajina má dosť veľké ekonomické problémy, tak ja som si Argentínu a Argentínčanov veľmi obľúbil a je to pre mňa taký druhý domov. Prvý a ten pravý je len jeden, a to Slovensko. No tu mám niečo, čo som vo svojej krajine nemal. Slobodu, podporu spoločnosti a odvahu byť sám sebou.

Ako vyzerá krajina aktuálne počas pandémie?

Teraz sme vo fáze „sociálneho odstupu“, kedy všetko funguje na protokoloch s nejakými obmedzeniami, ale voľný pohyb po krajine je povolený. Len turizmus zo zahraničia nie.

Napriek tomu, že aj tu platia striktné pravidlá, tak sa to v letnej sezóne, ako je teraz, nezaobíde bez ľudí na plážach a iných nepovolených a tajných párty.

Ako by si porovnal Slovákov a domácich v Argentíne?

Po prvé, Argentínčania sú viac pohodári. Aj keď sa veľmi radi rozčertia pri diskusiách o politike či o spôsobe varenia niektorých národných jedál. No toto ma veľmi baví, oni majú napríklad jedno jedlo, ktoré sa v rôznych regiónoch varí inak, a potom sa dohadujú, ktorá verzia je tá najargentínskejšia. (Smiech)

Napriek tomu všetky problémy, ekonomické aj existenčné, riešia frázou, že tak to je a ak sa nahnevajú, tak tým nič nezmenia. Takže môžem povedať, že tu si každý robí, čo chce a nejak sa nad tým netrápia. Aj keď si radi zanadávajú, mne to pripadá, že je to len naoko, pretože keď sa naštvem ja, tak mi hovoria, že všetko beriem príliš vážne a že nejako už bude.

Okrem toho sú veľmi priateľskí. Ak sa snažíš niečo nájsť, môže sa stať, že ti celá ulica bude nápomocná. Majú radi, keď sa niečo proste deje.

No a s tým priateľstvom je to dvojsečná zbraň. Oni síce sú ku všetkým veľmi priateľskí, ale oproti Slovákom, ktorí sú na verejnosti dosť odmeraní a nedôverčiví, nepozdvihujú kamarátov na úroveň rodiny ako súrodencov. Česť mojim výnimkám.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Sanko (@iacub.cocinaconvoz)

Sú domáci skutočne tak pobožní, ako sa o nich vo svete hovorí?

Myslím si, že sú o dosť menej pobožní ako Slováci. Argentína je celkom zmeskou náboženstiev a vierovyznaní. Katolíci tu majú veľké zastúpenie, no vidím, že cirkevné tradície nie sú veľmi prenášané do každodenného života. Ani také Vianoce alebo Veľkú noc tu poriadne neoslavujú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK