Doba „kešu“ je zdá sa už len minulosť. Prieskum ukázal jasné preferencie Slovákov

  • Obľúbenosť bezkontaktných platieb medzi Slovákmi narastá
  • Stále najobľúbenejším a najčastejšie používaným prostriedkom na bezhotovostné platby sú platobné karty
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Clay Banks,Emil Kalibradov
  • Obľúbenosť bezkontaktných platieb medzi Slovákmi narastá
  • Stále najobľúbenejším a najčastejšie používaným prostriedkom na bezhotovostné platby sú platobné karty

Obľúbenosť bezkontaktných platieb medzi Slovákmi narastá. Ako pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný, na Slovensku sa takmer 60 % platieb uskutoční bezhotovostne. Mohli by to byť podľa neho tri štvrtiny platieb, ak by zákazníci nenarazili na obchodníka, ktorý neakceptuje platobné karty.

Dokonca viac ako polovica Slovákov platí podľa Čarného platobnou kartou aj v prípade, že majú pri sebe dostatok hotovosti. Tú si totiž podľa neho odkladajú pre prípad, že by natrafili na obchodníka, ktorý neprijíma bezhotovostné platby.

Zvýšený záujem o bezhotovostné platby

Podľa prieskumu Mastercard až 57 % platieb sa na Slovensku uskutoční kartou. Aj v ďalších 17 % odpovedí by ľudia využili platbu kartou, keby pri nakupovaní nenarazili na obchodníka, ktorý akceptuje len hotovosť.

„Od roku 2018 rastie tento trend približne o päť percentuálnych bodov ročne a pandémia to len urýchlila. Podiel ľudí, ktorí preferujú čisto hotovosť na Slovensku, dlhodobo klesá,“ skonštatoval Čarný.

Zvýšený záujem o bezhotovostné platby potvrdili aj samotné banky.

„Trend bezhotovostných platieb z pohľadu prijímania kariet bol aj v roku 2021 naďalej rastúci z pohľadu počtu aj objemu transakcií. Tempo rastu však bolo výrazne pomalšie, akoby sme očakávali, ak by sme sa nachádzali v prostredí bez protipandemických opatrení a obmedzení,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

zdroj: unsplash/Pickawood

V prospech bezhotovostných platieb

Túto skutočnosť bolo podľa nej najviac cítiť v mesiacoch január a február 2021 a v poslednom štvrťroku 2021, keď niektoré prevádzky a obchody fungovali obmedzene. Medziročný nárast počtu transakcií bol na úrovni 4 % a z pohľadu objemu transakcií zhruba 7 %.

„V období pred pandémiou bol medziročný nárast v posledných rokoch vždy viac ako 10 %. Veríme, že v tomto roku bude nárast v porovnaní s rokom 2021 výraznejší. Bude to však závisieť od vývoja pandémie,“ poznamenala Miklošovičová.

Pandémia podľa PR manažérky 365.bank Lindy Valko Gálikovej ovplyvnila spôsob platenia v prospech bezhotovostných platieb. Klienti 365.bank uskutočnili v roku 2021 takmer o pätinu viac platieb kartou ako rok predtým. V porovnaní s rokom 2019 pritom narástol ich počet takmer o dve pätiny.

Na druhej strane sa znížilo využívanie hotovosti. V roku 2021 klesli výbery hotovosti o viac ako desať percent v porovnaní s obdobím spred pandémie,“ uviedla Gáliková.

zdroj: unsplash/Jonas Leupe

Platby mobilom aj hodinkami 

Novembrové a decembrové dáta Slovenskej sporiteľne za platby klientov priniesli pozitívnu správu pre internetových obchodníkov, keď pokorili rekord v počte aj objeme.

„Prvýkrát presiahol mesačný počet platieb našich klientov v e-shopoch hranicu jedného milióna v sume viac než 100 mil. eur, čomu pomohla najmä pandemická situácia. Tá obmedzila aj predvianočnú nákupnú turistiku do všetkých okolitých krajín,“ informoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Stále najobľúbenejším a najčastejšie používaným prostriedkom na bezhotovostné platby sú podľa Miklošovičovej z Tatra banky platobné karty.

Avšak počet platieb mobilom alebo hodinkami podľa nej stále rastie. Platby mobilom vlani v 365.bank tvorili viac ako tretinový podiel všetkých bezhotovostných platieb.

Rastúci trend bezhotovostných platieb a ďalší pokles práce s hotovosťou pritom očakávame aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedla Gáliková. Obľúbenosť moderných spôsobov platenia potvrdil aj Čarný z Mastercardu.

Podľa našich prieskumov na Slovensku využilo platbu mobilom už 29 % populácie a každý desiaty Slovák už platil hodinkami,“ dodal Čarný.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá