Dobrá správa: V máji si Slovensko príjemne polepšilo, nezamestnanosť klesá

  • Nezamestnanosť v máji na Slovensku príjemne prekvapila
  • Jej pokles z predchádzajúcich mesiacov pretrval
  • Proces sa zrýchlil medzimesačne aj medziročne
nezamestnanosť krajniak
TASR/Jaroslav Novák
  • Nezamestnanosť v máji na Slovensku príjemne prekvapila
  • Jej pokles z predchádzajúcich mesiacov pretrval
  • Proces sa zrýchlil medzimesačne aj medziročne

Nezamestnanosť v máji na Slovensku príjemne prekvapila, tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pozitívny trend jej poklesu z predchádzajúcich mesiacov pretrval, a to i napriek tomu, že do evidencie sa registrovali prví absolventi vysokých škôl.

Ich počet bol dokonca jemne vyšší ako v máji minulého roka. Analytik však predpokladá, že relatívne silný trh práce by mohol tento rok zvýšiť podiel vysokoškolákov, ktorí sa uplatnia na trhu práce bez medzikroku na úradoch práce.

Napriek pozitívnym číslam vývoja nezamestnanosti však trh práce v máji ukázal aj prvé známky blížiacej sa slabosti. Počet voľných pracovných miest sa po pol roku nepretržitého rastu znížil. Najviac pracovných pozícií podľa Koršňáka ubudlo v priemysle, ktorý však aj napriek tomu zostáva jednoznačne odvetvím ekonomiky s najväčším nedostatkom vhodných pracovníkov.

Voľné miesta v ekonomike posledné mesiace pomáhali zapĺňať cudzinci, najmä vojnoví utečenci z Ukrajiny. Ich prílev sa v máji rovnako začal zľahka spomaľovať.

Pokles nezamestnanosti sa zrýchlil medzimesačne aj medziročne

Logo

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v máji klesla o 0,19 percentuálneho bodu na 6,35 percenta. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Pokles miery nezamestnanosti sa podľa neho zrýchlil medzimesačne, aj medziročne. Očakáva, že miera nezamestnanosti sa v nasledujúcich mesiacoch stabilizuje. „Neočakávam pokles nezamestnanosti v júni a v júli, keďže do evidencie prichádzajú absolventi,“ povedal.

Miera evidovanej nezamestnanosti podľa Krajniaka v máji medziročne klesla o 1,57 percentuálneho bodu, čo je zníženie počtu evidovaných nezamestnaných o 45,7 tisíca osôb na 171,4 tisíca ľudí.

„Vzhľadom na to, že sme absolvovali ďalšie pandemické vlny a že sa nám začala vojna na Ukrajine, tak to považujem za veľmi dobrý výsledok,“ povedal.

Miera nezamestnanosti pritom podľa neho najviac klesala v okresoch Sobrance, Bardejov, Michalovce a Revúca, teda na východe a juhovýchode Slovenska.

Mierny nárast miery nezamestnanosti nastal v minulom mesiaci len v okresoch Gelnica a Hlohovec. Už len v Prešovskom kraji je podľa Krajniaka miera nezamestnanosti nad hranicou 10 percent.

Dobré správy z Európy

Miera nezamestnanosti v eurozóne zaznamenala na začiatku roka nečakaný pokles pod 7 % a dostala sa tak na nové historické minimum. TASR o tom informuje na základe predbežných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ako Eurostat informoval, miera nezamestnanosti po úprave o sezónne vplyvy dosiahla v eurozóne v januári 6,8 % oproti 7-percentnej úrovni v decembri. Analytici očakávali, že nezamestnanosť zotrvá na decembrovej hodnote. Na porovnanie, v januári minulého roka dosiahla 8,3 %. Pokles zaznamenala aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi.

Zatiaľ čo v decembri minulého roka predstavovala 14,2 %, v januári dosiahla 13,9 %. V širšej Európskej únii klesla nezamestnanosť o 0,1 percentuálneho bodu na 6,2 %. V januári minulého roka predstavovala 7,5 %. Čo sa týka mladých ľudí, miera nezamestnanosti sa v EÚ znížila zo 14,3 % na 14 %.

Z jednotlivých štátov Európskej únie mali najvyššiu nezamestnanosť opätovne Grécko a Španielsko, kde dosiahla v januári 13,3 %, respektíve 12,7 %. V prípade Španielska to však znamená pokles, zatiaľ čo v prípade Grécka rast.

V obidvoch krajinách dosiahla miera nezamestnanosti v decembri 13 %. Nezamestnanosť na Slovensku predstavovala 6,4 %, čo je rovnaká úroveň ako v poslednom mesiaci minulého roka.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá