Dobré správy: Cena ropy výrazne klesá, čoskoro to uvidíme na benzínkach

  • Od začiatku vojny na Ukrajine ceny palív poriadne narástli
  • V súčasnosti však klesajú a Rusko tak utrpí škrt v príjmoch
  • Stratí vyše miliardy mesačne
pokles slovnaft cena palív tankovanie
TASR/Henrich Mišovič Unsplash/Ussama Azam
  • Od začiatku vojny na Ukrajine ceny palív poriadne narástli
  • V súčasnosti však klesajú a Rusko tak utrpí škrt v príjmoch
  • Stratí vyše miliardy mesačne

Od februára tohto roka sa svet ocitol v náročnej situácii spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu. Ceny energií a najmä paliva kvôli vojne stúpajú a dosahujú rekordy. Minister financií Igor Matovič odmietol návrh, na základe ktorého by sa znížila spotrebná daň na benzín.

Dnes tak táto daň dosahuje výšku 51 centov na liter, informovali sme ťa v tomto článku. Ceny benzínu rástli naozaj drasticky a Dáta bez pátosu na sociálnej sieti uvádzajú, že sa počas troch týždňov zvýšili o osem centov. Na 50 litrovej nádrži to robí 4 eurá – to je obed pre dieťa,“ vysvetľujú.

Pre motoristov dobré správy

Dáta bez pátosu v novom príspevku informujú o poklese cien komodít. Uvádzajú, že cena ropy Ural klesá už dva týždne a v prípade ropy Brent sa tak deje už tri týždne. Ural pritom klesol z tohtoročného maxima 102 dolárov na 82 dolárov a Brent zo 128 dolárov na 110 dolárov.

Portál dodáva, že „v cene palív na benzínkach by sme mali dopad vidieť na začiatku júla“.

Dobré správy nekončia len pri cenách pohonných hmôt. Naopak, ich pokles uvoľní tlak na infláciu na Slovensku a zníži príjmy Ruska z exportu ropy.

Rusko totiž denne exportuje takmer 5 miliónov barelov ropy. Pri desaťdolárovom poklese jej ceny tak Moskva príde o 50 miliónov dolárov každý deň, čo mesačne predstavuje stratu vyše miliardy dolárov. 

Portál dodáva, že cena ropy Ural klesá aj naďalej.

dáta bez pátosu
zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

 V Nemecku už tankujú lacnejšie

Problém s drahým tankovaním rieši celý svet. Príkladom pre Slovensko by sa mohlo stať Nemecko, ktoré pristúpilo k rovnakému riešeniu, aké naše ministerstvo financií zatiaľ odmieta. Od 1. júna totiž Berlín znížil spotrebnú daň na benzín o 30 centov. Momentálne sa nemecká daň nachádza na úrovni 36 centov, čo je o 15 menej než u nás.

To už je na nádrži aj s 20 % DPH na týchto 15 centov skoro 10 eur. To už je obedové menúčko pre mamu a 1 dieťa,“ ponúkajú prirovnanie analytici.

Ekonomický boj s Ruskom

Zatiaľ čo Európa sa z klesajúcich cien môže radovať, Rusko ako jej exportér utrpí. TASR navyše uvádza, že okrem tohto zásahu do ruskej ekonomiky sa Skupina najvyspelejších krajín sveta G7  rozhodla zakázať dovážať ruské zlato. Oznámiť to majú v utorok 28.6. a pôjde tak o ďalšie sankcie proti Moskve. 

Zdroj agentúry Reuters uviedol, že Briti a Američania tieto opatrenia oznámia už dnes (v nedeľu 26.6.). „Náš prezident a ostatní lídri skupiny G7 budú pokračovať v práci na tom, aby Putina brali na zodpovednosť. USA a Spojené kráľovstvo dnes ohlásia, že lídri G7 zakážu dovoz ruského zlata. Oficiálne oznámenie bude nasledovať v utorok,“ tvrdil.

Európska únia sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zamerala aj na ruských oligarchov. Tým doteraz zamrazila aktíva v hodnote 12,5 miliardy eur. Habanie majetkov ruských boháčov malo svoj efekt a niektorí Putina vyzvali, aby so svojou agresiou skoncoval.

Hovorca Európskej komisie Chrisitan Wigand výšku zmrazených aktív potvrdil. Taktiež spresnil, že ich suma narástla zo 6,7 miliardy eur na 12,5 miliardy počas dvoch mesiacov. Oligarchovia prichádzajú o luxusné plavidlá, jachty či vily a helikoptéry. Okrem toho stráca aktíva aj Ruská banka.

Európska únia uvaľuje sankcie na ruskú ekonomiku, finančný systém, centrálnu banku, vládnych predstaviteľov či na Vladimira Putina a jeho úzky okruh spolupracovníkov. Wigand doplnil, že po zahrnutí hodnoty zmrazených aktív centrálnej banky Ruska sa ich suma šplhá na úroveň približne 30 miliárd eur.

Zdroje: Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá