Ruskí oligarchovia stratili kvôli vojne miliardy dolárov. Sankcie zaberajú, vyzývajú na koniec vojny

  • Najbohatší ruskí oligarchovia pociťujú sankcie Západu a prichádzajú o svoje majetky
  • Taliansko im zabavilo vily a Anglicko zmrazilo aktíva
  • Medzi skonfiškovaným bohatstvom je aj najväčšia jachta sveta
  • Sankcie fungujú a niektorí už volajú po ukončení vojny
jachta secin vojna putin
AP Photo/Pavel Golovkin, TASR/AP/Douane Francaise, TASR/AP Photo/Vadim Ghirda
  • Najbohatší ruskí oligarchovia pociťujú sankcie Západu a prichádzajú o svoje majetky
  • Taliansko im zabavilo vily a Anglicko zmrazilo aktíva
  • Medzi skonfiškovaným bohatstvom je aj najväčšia jachta sveta
  • Sankcie fungujú a niektorí už volajú po ukončení vojny

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešli tri týždne. Putinova agresia zmenila svet, aký sme dovtedy poznali. Rozhodnutia ruského prezidenta spôsobujú Ukrajincom obrovské škody. Tisíce ľudí prichádzajú o život pri zúfalom bránení svojej vlasti.

Slovenskí východní susedia strácajú množstvo dôležitej logistiky. TASR uvádza, že podľa ukrajinského ministra Kubrakova dosahujú škody v oblasti infraštruktúry už viac ako 9 miliárd dolárov. 

Ruskom rozpútaná vojna však nespôsobuje škody len na ukrajinskom fronte. Odpoveď Západu na seba nenechala dlho čakať a ľudia sa stali svedkami masového odsúdenia útoku Ruska v podobe tvrdých sankcií.

Avšak aj napriek týmto „pokutám“ sa Putin nezastavil a pokračuje v zabíjaní. Pre bežných ľudí tak predstavuje skutočnú ekonomickú hrozbu. Rubeľ sa od začiatku roka prepadol už o viac ako 40 % a jeho vlastníci preto prichádzajú o svoj majetok.

Sankcie pociťujú tí najbohatší

Ruskí oligarchovia stratili už vyše 84 miliárd dolárov a ani zďaleka to pri tejto sume neskončí. Agresor Putin už svojich blízkych dlhší čas varoval pred tým, že Západ im môže majetky zhabať. Niektorí boháči ho počúvali a podnikali predovšetkým v rámci Ruska, no mnohí z nich si ponechali majetky v Európe či USA. 

BBC uvádza, že oligarchovia svoj majetok investovali napríklad do futbalových klubov. Ich firmy nestiahli z európskeho trhu s akciami, a práve toto rozhodnutie ich vyšlo draho. Závažnosť sankcií zo strany Západu je taká veľká, že miliardárom hrozí, že sa z nich stanú milionári. Viacerí z nich sa teda jednoducho zbalili, na svojich superjachtách odplávali na Maldivy a Rusko nechali Ruskom.

Taliansko im zabavilo vily

Ališer Usmanov, ktorého majetok je podľa magazínu Forbes vyčíslený na 17,6 miliárd dolárov, musel odovzdať kľúče od svojho príbytku na Sardínii. Talianska polícia oligarchovi skonfiškovala vilu. Spolu s ním sa so svojím víkendovým domom musel rozlúčiť aj Vladimir Solovyov, ruský televízny reportér. 

Taliani však pokračovali ďalej a od Rusov si zobrali zopár pekne drahých jácht. The Guardian informuje, že o jachty prišli boháči ako Alexei Mordašov a Gennadij Timčenko, ktorý má s Putinom blízky vzťah.

zdroj: TASR/AP

Talianska polícia si „privlastnila aj ďalšiu hračku“ v hodnote 578 miliónov dolárov. Táto vecička patrí Andrejovi Melničenkovi, ruskému magnátovi a obchodníkovi s uhlím a hnojivom. Oligarcha bol sankcionovaný Európskou úniou. Jeho jachta meria 145 metrov a jej sťažne dosahujú až 91 metrov. 

Taliansko nie je jediný štát s novými jachtami

Európske krajiny majú príležitosť pridávať si do svojich zbierok luxusné superjachty celkom zadarmo. Toto zabavovanie sa stalo spôsobom, ako bojovať proti Putinovi a jeho najvernejším spoločníkom. Majetky ruských oligarchov týmto spôsobom spadajú pod správy štátov, v ktorých sa nachádzajú.

Obrovské a luxusné jachty sa v minulosti stali obľúbencami pre boháčov, keď hľadali možnosti, ako si svoje peniaze užiť. Dnes však doplácajú aj na to.

Francúzi skonfiškovali jachtu Sečinovi, keď sa ju snažil dostať do Turecka a vyhnúť sa tak sankciám. Nezaostávali ani Španieli, ktorí taktiež získali obrovské 85-metrové plavidlo v hodnote 149 miliónov eur. To patrí bývalému dôstojníkovi KGB Sergejovi Chemezovovi. Španieli taktiež tvrdia, že zabavia aj ďalšie ruské bohatstvo.

O niečo vtipnejší je prípad lode s názvom Ragnar. Táto jachta taktiež patrí bývalému agentovi Vladimírovi Strzhalkovskému. Nachádza sa v Nórsku, kde ju tak úplne nezabavili, no odmietajú do nej predať palivo, a tak je tam v podstate zaseknutá. Podľa kapitána Ragnaru je to „extrémne nespravodlivé“, uvádza The Verge.

Prestížny futbalový klub na predaj

Sankcie dobehli aj majiteľa klubu Chelsea F. C. Romana Abramoviča. Spojené kráľovstvo mu zakázalo prevádzať peniaze medzi britských občanov a biznisy.

Ruský oligarcha sa zúčastnil na mierových rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom po tom, ako ho o to mala požiadať ukrajinská strana. Tá hľadala niekoho, kto by pri rokovacom stole pomohol Putinovi predostrieť mierové riešenia.

Abramovičovi však hrozilo, že ho Briti budú pokutovať. Urýchlene sa teda snažil predať Chelsea. Sankcie mierené na jeho osobu spôsobili, že ruský magnát klub stále vlastní a predať ho nestihol.

Spojené kráľovstvo mu zmrazilo aktíva a momentálne má do krajiny aj zakázané cestovať. Abramovič má právo požiadať britskú vládu o predaj, lenže on sám z toho nebude mať ani cent, informuje Sky Sports.

Oligarchov tryskáč od začiatku marca lietal medzi Moskvou a Blízkym východom. V priebehu niekoľkých dní navštívil Moskvu, Baku, Ankaru, Istanbul. Ako občan Izraela zavítal aj do Tel Avivu, kde sa však dlho nezdržal. Zatiaľ nie je jasné, či sa týmito výletmi snaží zabezpečiť proti sankciám, alebo je za nimi niečo iné.

zdroj: TASR

Hodnota akcií Tinkoff Bank klesla o 90 percent

Pozrime sa tiež na Olega Tiňkova, predajcu piva a halušiek. Ako informuje Forbes, predajca založil digitálnu Tinkoff banku, ktorú dostal aj na Londýnsku burzu. Trhová kapitalizácia jeho banky sa dostala na úroveň 23 miliárd dolárov. Stal sa z neho bohatý oligarcha, no ani tí najmajetnejší ľudia nie sú nedotknuteľní, ako to už sami zistili.

V dôsledku sankcií uvalených na ruských bankárov prišiel počas vojny na Ukrajine o 5 miliárd dolárov. Z 23 miliárd dolárov opisujúcich hodnotu jeho banky sa stala 1 miliarda, a hodnota jej akcií klesla o približne 90 percent. Odhaduje sa, že majetok Olega Tiňkova sa momentálne pohybuje na úrovni 800 miliónov dolárov.

Tiňkov sa stal jedným z mála oligarchov, ktorí verejne vystúpili proti Putinovi a jeho vojne. „Nevinní ľudia teraz na Ukrajine zomierajú každý deň. Je to nemysliteľné a neprijateľné! Štáty by mali míňať peniaze na liečbu ľudí, na výskum, ako poraziť rakovinu, a nie na vojnu,“ napísal Tiňkov na Instagrame.  

Deväťnásobná strata majetku obchodníka s hliníkom

BBC ďalej uvádza, že Oleg Deripaska utrpel na sankciách zo strany USA a Spojeného kráľovstva taktiež obrovské straty. Miliardár sa na svojej ceste za bohatstvom musel popasovať s množstvom výziev. Spojené štáty však tvrdia, že sa zaplietol do prania špinavých peňazí, úplatkárstva a vydierania.

Taktiež mal byť napojený na istú ruskú zločineckú skupinu a objednať si vraždu iného podnikateľa. Deripaska tieto obvinenia popiera. Je považovaný za Putinovho blízkeho spojenca, a to aj napriek tomu, že ruský agresor ho v roku 2009 verejne zosmiešnil. 

Majetok Olega Deripasku dosahoval počas jeho najslávnejších dní hodnotu 28 miliárd dolárov. Je jedným z boháčov, ktorých jachty spozorovali na Maldivách.

Po sankciách, ktoré naňho uvalili spomínané mocnosti, sa jeho majetok pohybuje na úrovni 3 miliárd dolárov, no aj toto číslo môže ďalej klesať. V dôsledku strát sa Deripaska postavil proti vojne a napísal, že „vyjednávania sa musia začať čo najskôr“.

Miliardár vlastní v Londýne vilu, ktorú obsadili squatteri. Tentokrát v nej však neplánujú bývať, ale vyhlásili, že patrí utečencom. Na jej okno zavesili vlajku Ukrajiny a nad vchod umiestnili transparent s nápisom: „Táto nehnuteľnosť bola oslobodená.“

Londýn, squatteri, ukrajina, vojna
zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

Sankcie zaberajú

Vyzerá to tak, že sankcie, ktoré Západ uvaľuje na Putinových ľudí, prinášajú ovocie. Sky News uvádza, že k Olegovi Deripaskovi sa vo volaní po ukončení vojny pridal aj Michail Fridman. Tento muž je neoficiálne považovaný za Putinovho emisára. Fridman žije v Londýne v 90-miliónovej vile. 

Spolu s Petrom Avenom založil najväčšiu súkromnú banku v Rusku, Alfa-Banku. Sankcie zo strany Európskej únie zapríčinili, že všetky akcie, ktoré títo dvaja páni vlastnili, boli zmrazené. Fridmanov majetok sa podľa BBC cenil na 12 miliárd dolárov. 

Aj napriek tomu, že si bol vedomý hrozieb, ktoré na seba takýmito rečami pritiahol, vyhlásil, že krviprelievanie na Ukrajine by sa malo okamžite skončiť. Zároveň podotkol, že nebol schopný Putinovi dohovoriť, aby konflikt ukončil. V rozhovore pre Sky News Fridman prehlásil, že sa bojí aj o krajinu, aj o svojich zamestnancov.

„Taktiež sa bojím o krajinu, ale najviac zo všetkého mám strach o ľudí, ktorí pre nás pracujú. Zamestnávame mnoho popredných ľudí, všeobecne na manažérskych pozíciách. V Rusku pre nás pracujú státisíce ľudí. A viete, nechcem povedať niečo, čo by ich mohlo potenciálne ohroziť,“ povedal Fridman v rozhovore.

Axios uvádza, že k Fridmanovi sa pridal aj syn Alexandra Lebedeva, oligarchu a bývalého agenta KGB. Lebedev vlastní denník London Evening Standard. Na jeho titulnej stránke napísal vetu: „Prezident Putin, prosím, zastavte túto vojnu.“

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: TASR, bbc.com, theguardian.com, skysports.com, The Verge, Youtube, Sky News, Forbes, Axios

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá