Dobré správy: Chrípka rapídne ustupuje. Zdravotníci zverejnili „pohotovostný manuál“ pre rodičov

  • Chrípka ustupuje, ukazujú štatistiky za tento týždeň
  • Chorobnosť klesla o desiatky percent
  • Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo odporúčania pre rodičov
Meranie teploty detí, horúčka a vyšetrenie pri chrípke
TASR/Erika Ďurčová, Dano Veselský
  • Chrípka ustupuje, ukazujú štatistiky za tento týždeň
  • Chorobnosť klesla o desiatky percent
  • Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo odporúčania pre rodičov

V poslednom období slovenské pohotovosti či urgentné príjmy evidujú zvýšený nápor pacientov. Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva patria vysoké teploty a respiračné ťažkosti k najčastejším príčinám zásahov záchranárov.

Zdá sa však, že Slováci už majú tohtoročný „vrchol chrípky“ za sebou. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva totiž chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla oproti minulému týždňu o 37,3 percenta. Konkrétne v prípade chrípky ako takej a chrípke podobných ochorení (CHPO), chorobnosť klesla o 33,1 percenta, uvádza agentúra TASR.

Na Slovensku počas týždňa epidemiológom nahlásili 50 359 prípadov ARO. Najvyššia chorobnosť zostáva v Bratislavskom kraji, zatiaľ čo najnižšiu zaznamenali v Košickom. Najčastejšie museli týmto ochoreniam čeliť deti vo veku do 5 rokov. Komplikovaný priebeh hlásili u 1 473 osôb.

V prípade chrípky a CHPO epidemiológovia na Slovensku hlásia 9 798 prípadov ochorenia, teda 19,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najviac prípadov hlásili v Trnavskom kraji a najmenej v Banskobystrickom.  Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu hlásené nebolo.

Odporúčania ministerstva zdravotníctva

V súvislosti so súčasnou mierou ochorení vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR odporúčania, ako postupovať pri horúčkach u detí. Rezort zároveň rodičov žiada, aby „pri prejavoch chrípky prioritne kontaktovali vášho lekára pred využitím pohotovosti alebo urgentných príjmov“.

Lekársku pomoc je nevyhnutné volať v prípadoch, keď ma dieťa problémy s dýchaním alebo veľmi rýchle dýchanie. Ďalšími faktormi sú modranie pier alebo líc, silná bolesť svalov, pričom dieťa odmieta chodiť, vťahovanie medzirebrových priestorov pri každom nádychu či bolesť na hrudníku.

Nebezpečná je i dehydratácia. Tá sa prejaví suchosťou úst, plačom bez sĺz alebo keď dieťa viac ako 8 hodín nemočí.

Rezort podotýka, že zdravotná pomoc je nevyhnutná aj pri záchvatoch podobných epilepsii či v prípade, keď sa dieťa zdá byť „mimo“, respektíve nereaguje. Ak má dieťa menej ako 4 mesiace, pomoc vyhľadaj pri akejkoľvek horúčke. To isté platí pri bábätkách s kašľom.

Nakoniec, nevyhnutnú lekársku starostlivosť si dieťa vyžaduje v prípadoch, ak dôjde k zhoršeniu jeho chronickej choroby, ak má dieťa vrodené chyby, najmä srdca, pľúc či ciev alebo pri horúčke nad 40 stupňov Celzia.

Prevencia

Ako sme ťa informovali v tomto článku, prevencia proti chrípke vôbec nie je zložitou záležitosťou. Najjednoduchšie je nasadiť si rúško či respirátor. Práve v pandemickom období, kedy sme si dýchacie cesty zakrývali v rámci ochrany pred ochorením Covid-19, Slováci hlásili i menej prípadov chrípky hlienov ako takých.

Nielen, že nás chránia pred priamym vdychom vírusov, ale predstavujú akýsi sveter pre náš nos,“ uvádza otorinolaryngológ, profesor na Harvarde a doktor Benjamin Bleier, ktorého sme citovali v tomto článku. Čím bude naše okolie nosa teplejšie, tým lepšia bude obranyschopnosť spomínaných imunitných funkcií. 

Zdroje: TASR, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá