Vedci zisťovali, akú ochranu poskytuje tretia dávka. Je to lepšie, než sa čakalo

  • Mutácia koronavírusu, známa ako omikron, vyvolala strach u ľudí na celom svete
  • Mnohí vedci sa dokonca obávajú, že nová mutácia môže vytlačiť už existujúcu deltu
  • Často skloňovaným pojmom v tomto prípade je aj samotná účinnosť vakcín
  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však prichádza s dobrými správami
Očkovanie
TASR/AP/Andreea Alexandru
  • Mutácia koronavírusu, známa ako omikron, vyvolala strach u ľudí na celom svete
  • Mnohí vedci sa dokonca obávajú, že nová mutácia môže vytlačiť už existujúcu deltu
  • Často skloňovaným pojmom v tomto prípade je aj samotná účinnosť vakcín
  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však prichádza s dobrými správami

Jedna, a zároveň aj najbezpečnejšia možnosť, ako s omikronom bojovať, je očkovanie treťou dávkou, a teda posilnenie účinku vakcíny. Podľa vedcov tretia dávka vyvoláva imunitnú reakciu už v priebehu niekoľkých dní. Pri predchádzajúcich dvoch dávkach vakcíny bola imunita dosiahnutá po jednom až dvoch týždňoch.

„Imunita vytvorená po absolvovaní tretej dávky vakcíny sa zvýši oveľa rýchlejšie ako po prvej alebo druhej dávke,“ potvrdil Gary McLean, profesor molekulárnej imunológie na London Metropolitan University pre Independent

Aktuálne však CNN  predstavilo prvé údaje z reálneho života, ktoré skúmali účinok posilňovacieho očkovania proti vírusu omikron.

Tretia dávka sa ukazuje ako účinná

Štúdia uverejnená v týždenníku CDC Morbidity and Mortality Weekly Report skúmala takmer 88 000 hospitalizácií v 10 štátoch. Výsledky ukázali, že tretia dávka vakcíny bola na 90 % účinnou prevenciou hospitalizácií v období decembra a januára, keď bol dominantným variantom práve omikron.

Druhá štúdia dospela k záveru, že u ľudí s troma očkovaniami je menšia pravdepodobnosť nákazy vírusom omikron. Pri skúmaní údajov z 25 štátnych a miestnych zdravotníckych oddelení výskumníci CDC zistili, že medzi tými, ktorí boli posilnení, bolo každý týždeň v priemere 149 prípadov na 100 000 ľudí. U tých, ktorí dostali len dve dávky, to bolo 255 prípadov na 100 000 ľudí.

„Myslím si, že práve tretia dávka vám poskytne naozaj solídnu, veľmi dobrú ochranu,“ povedal Dr. William Schaffner, dlhoročný poradca CDC pre očkovanie.

Tretia štúdia, uverejnená v lekárskom časopise JAMA, ukázala, že podanie posilňujúcej dávky pomohlo zabrániť ochoreniu. Táto štúdia sa zaoberala viac než 13 000 prípadmi nákazy omikronom v USA.

Vedci však zistili, že pravdepodobnosť vzniku symptomatickej infekcie bola u ľudí, ktorí boli preočkovaní, o 66 % nižšia v porovnaní s tými, ktorí dostali len dve dávky očkovania.

Vo všetkých troch štúdiách sa zistilo, že neočkovaní ľudia boli vystavení najvyššiemu riziku ochorenia na Covid-19.

Hoci omikron spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia ako variant delta, stále je nebezpečným, a to najmä pre neočkovaných ľudí,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodal, že ľudstvo nesmie nechať vírus voľne sa šíriť, najmä keď nezaočkovaných je stále veľké množstvo ľudí. „V Afrike nedostalo ani jednu dávku vakcíny viac ako 85 percent ľudí. Akútnu fázu pandémie nemôžeme ukončiť, pokiaľ túto medzeru nevyplníme,“ zdôraznil.

CDC v súčasnosti uvádza, že osoba sa považuje za plne zaočkovanú po tom, ako dostane primárnu vakcínu Covid-19 – dva týždne po prijatí druhej dávky mRNA vakcíny alebo dva týždne po prvej dávke vakcíny Johnson & Johnson. Posilňovacie dávky sa odporúčajú všetkým vo veku 12 rokov a starším päť mesiacov po sérii primárneho očkovania.

Podľa údajov CDC dostala posilňujúcu dávku menej ako polovica osôb, ktoré majú nárok na jej podanie, a len približne štvrtina celkovej populácie USA je plne zaočkovaná a posilnená.

Takmer 20 % populácie USA oprávnenej na očkovanie – osoby vo veku 5 rokov a staršie – nedostalo žiadnu dávku vakcíny Covid-19.

Zdroje: cdc.gov, cnn.com, jamanetwork.com, independent.co.uk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá