„Dobrý chlapec“ je pod paľbou šialenej kritiky. Slovenský brankár pripravil klub o postup a milión eur

• Slovan Bratislava končí v Konferenčnej lige UEFA
  • Po polčase vyhrával 2:0, rozhodla však chyba brankára
  • Bazilej postúpil po penaltách
Hráči Slovana, prehra s Bazilejom
TASR/Martin Baumann

Historicky najúspešnejší slovenský futbalový klub ŠK Slovan Bratislava mal vo štvrtok (16. 3.) na dosah hotovú fantáziu. Od postupu do štvrťfinále celoeurópskej súťaže „Európska konferenčná liga UEFA“ a získaniu odmeny vo výške milióna eur ho delili dve, možno tri minúty.

Natlačení fanúšikovia na štadióne Tehelné pole sa v prvom polčase dočkali hotovej eufórie. Hráči súpera zo švajčiarskeho FC Bazilej odchádzali do šatní s vedomím, že prehrávajú 2:0. Pred nimi však bolo ešte 45 minút, v ktorých sa rozhodlo o osude zápasu.

Slovanistom po skvelom prvom polčase a góloch Malika Abubakariho a Juraja Kucku 15-minútová pauza neprospela. Už v 53. minúte Calafiori z Bazileja znižoval na 2:1. Zápas pokračoval v tomto stave až do nadstaveného času. Konkrétne v tretej zo štyroch pridaných minút v závere zápasu došlo ku kontroverznému momentu, ktorý stretnutie poslal do predĺženia.

Ako informuje portál Športweb zúfalý súper v závere zápasu skúsil šťastie. Mladík Amdouni otestoval brankára Slovana z diaľky 25 metrov. Adrián Chovan však zaváhal a loptu, ktorá smerovala prakticky na neho, pustil za svoj chrbát. Pár sekúnd pred koncom riadneho hracieho času zrazu nebolo nič rozhodnuté. Zápas pokračoval v predĺžení.

Osud Slovana a Chovana

Z Chovanovej chyby sa už tím nespamätal. V predĺžení sa nestalo nič závažné a o výsledku mali rozhodnúť penalty. Navyše, v poslednej minúte predĺženia sa tréner Vladimir Weiss rozhodol Chovana stiahnuť z ihriska a na rozstrel poslal druhého brankára Martina Trnkovského.

Tento krok však Slovanistom nevyšiel. Po dvoch nepremenených penaltách sa s Konferenčnou ligou rozlúčili v stave rozstrelu 1:4 pre Bazilej.

Nebolo to prvýkrát keď Chovan v dôležitom zápase pochybil. Lacný gól pustil aj v Bazileji a prácu uľahčil tiež Ferencvárosu Budapešť na začiatku sezóny.

„Aďo musí takú strelu chytiť. Bol to lacný gól z dvadsiatich metrov. Je výborný človek aj dobrý chlapec a brankár. Pred zápasom som mu povedal: ‚Možno si trochu viac zachytáš ako inokedy.‘ Nestalo sa. Jednu šancu chytil, ale v takomto momente musí mužstvo podržať. Nikto ho však nezatracuje,“ vravel sklamane tréner Weiss v reakcii zverejnenej na webe denníka Šport.

S Chovanom sa nesie aj slovné spojenie „dobrý chlapec“. Po štvrtkovom zápase to zopakoval aj Vladimir Weiss, no medzi fanúšikmi Slovana ide už skôr o akúsi sarkastickú narážku. „Nevadí, veď Aďo je dobrý chlapec,“ písali po zápase.

Neadekvátne výkony

Slovan Bratislava momentálne nezažíva najlepšie obdobie a aj v domácej lige stráca na vedúci FC DAC 1904 Dunajská Streda štyri body. Chovan pritom urobil viacero chýb a prichádza preto o sebadôveru, myslí si niekdajší gólman Slovana Ladislav Molnár, ktorého oslovila redakcia Športwebu.

Molnár hovorí, že Chovanove výkony momentálne nie sú adekvátne. Avšak na obranu brankára Slovana treba podotknúť, že svoj klub počas tejto sezóny aj rázne podržal, napríklad proti gruzínskemu Dynamu Batumi v prvom predkole Ligy majstrov. Skvelé zákroky vytiahol aj proti bosnianskemu HŠK Zrinskij Mostar.

Lenže od brankára sa očakáva čosi viac a štvrtkový gól na 2:2 stál Slovan aj balík v hodnote 1 milión eur, ktorý UEFA vypláca víťazom a postupujúcim do štvrťfinále. Po zápase sa ho však okrem trénera zastali aj spoluhráči Weiss mladší, Kucka či Vernon de Marco.

„Všetci si budú pamätať na tento večer. V prvom rade by som chcel povedať, že všetci sme len ľudia, všetci robíme chyby. Nechcel by som byť v koži Aďa, pretože keby sa mne stalo niečo také, tak by som bol určite úplne hotový, bez energie a síl,“ cituje De Marca denník Šport.

„Musíme sa vcítiť do jeho kože a pochopiť ho. Konzekvencie budú, aké budú, ale to už ja neviem,“ dodal rodák z Argentíny so slovenským občianstvom.

Zdroje: Športweb, Šport