Dočasný minister zdravotníctva si už stihol zavariť. Svojím výrokom urazil vyčerpaných lekárov

  • Eduard Heger včera svojim výrokom urazil lekárov
  • Prehlásil, že núdzový stav je potrebný preto, aby si lekári nebrali dovolenky
  • Reagoval už aj Zväz ambulantných poskytovateľov
  • Jeho tvrdenia označili za dehonestujúce
eduard heger zuzana čaputová
SITA/Branislav Bibel
  • Eduard Heger včera svojim výrokom urazil lekárov
  • Prehlásil, že núdzový stav je potrebný preto, aby si lekári nebrali dovolenky
  • Reagoval už aj Zväz ambulantných poskytovateľov
  • Jeho tvrdenia označili za dehonestujúce

Slová dočasného ministra zdravotníctva Eduarda Hegera pobúrili zväz ambulantných poskytovateľov. Včera odôvodnil potrebu predĺženia núdzového stavu tým, že lekári si nebudú môcť čerpať dovolenky. Lekári, ktorí pracujú nad svoje limity, považujú jeho slová za dehonestujúce. 

Odôvodnenie predĺženia núdzového stavu je nemiestne a dehonestujúce,“ tvrdí Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Eduard Heger včera prehlásil, že núdzový stav potrebujeme preto, aby si lekári nebrali dovolenky. Týmto vyjadrením minister na základe odporúčania Pandemickej komisie zdôvodnil potrebu predĺženia núdzového stavu o ďalších 40 dní.

„Sme presvedčení, že odôvodnenie trvania núdzového stavu týmto faktom nie je vhodným komunikačným kanálom voči tým, len vďaka ktorým naše zdravotníctvo napriek mnohým chybám v riadení štátu ešte stále funguje,“ uviedla prezidentka zväzu Zuzana Dolinková.

PREHĽAD: Vláda zakázala dovolenky, Lex korona prizná odškodné rodinám zosnulých zdravotníkov

Poukázala na to, že zdravotníci sú po roku pandémie extrémne vyčerpaní. Tiež majú svoje limity a potrebujú regeneráciu, aby mohli ďalej kvalitne a plnohodnotne pracovať. Vyjadrenie zastupujúceho ministra zdravotníctva je podľa ZAPu nespravodlivé a hanlivé aj voči tým zdravotníkom, ktorí v boji s pandémiou prišli o zdravie alebo o život.

 Štát by mal podľa zväzu v prvom rade rozmýšľať nad tým, ako efektívne zorganizuje zdravotnú starostlivosť tak, aby sa vyčerpaní zdravotníci, často aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19, mohli zregenerovať.

Lekári a celý zdravotnícky personál sú prirodzene zničení, avšak bez ohľadu na to, či je alebo nie je vyhlásený núdzový stav, neodišli a neodchádzajú, pretože vedia, kde je ich miesto. Je veľmi potrebné, aby si vrcholoví predstavitelia krajiny v čase tejto krízovej situácie konečne uvedomili, že práve komunikácia je dnes dôležitá viac ako inokedy,“ uviedla Dolinková s tým, že aj forma komunikácie môže výrazne ovplyvniť náladu v spoločnosti, vrátane nastavenia dôvery medzi pacientom a lekárom.

Heger tvrdí, že jeho výrok nebol útokom

Výrok ministra financií a dočasne povereného ministra zdravotníctva Eduarda Hegera nebol v žiadnom prípade mierený proti lekárom. V reakcii na vyjadrenia Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) to uviedol Róbert Buček z tlačového odboru Ministerstva financií SR. Výrok ministra však podľa Bučeka slúžil na ukážku dôležitosti a nevyhnutnosti núdzového stavu, ktorý je aj nástrojom na mobilizáciu zdravotníckych kapacít.

Za porušenie zákazu dovoleniek môžeš dostať mastnú pokutu, polícia ťa na letisku pred odchodom prísne preverí

Eduard Heger ubezpečil Zväz ambulantných poskytovateľov, že si veľmi dobre uvedomuje únavu zdravotníkov. Aj to je podľa neho dôvod, pre ktorý vláda prijala opatrenia na posilnenie zdravotníckych kapacít zo zahraničia. „Minister Eduard Heger si váži obetu lekárov, sestier a všetkých zdravotníkov, ktorí v prvej línii zachraňujú životy každým svojím úkonom. Veľmi mu záleží na tom, aby si toho bol vedomý každý občan SR,“ uviedol Buček. Ako dodal, minister si svoju rolu uvedomuje a podniká kroky, ktoré vedú k ochrane, podpore a pomoci celému zdravotníckemu personálu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech