PREHĽAD: Vláda zakázala dovolenky, Lex korona prizná odškodné rodinám zosnulých zdravotníkov

  • Kabinet schválil balík opatrení v oblasti zdravotníctva
  • Opatrenia sa okrem iného týkajú kúpeľnej starostlivosti pre pacientov s postkovidovým syndrómom či očkovania osôb, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie
30april2020_VladaSR_4699715
TASR/Martin Baumann
  • Kabinet schválil balík opatrení v oblasti zdravotníctva
  • Opatrenia sa okrem iného týkajú kúpeľnej starostlivosti pre pacientov s postkovidovým syndrómom či očkovania osôb, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie

Vláda v stredu schválila balík opatrení súvisiacich s epidemickou situáciou a šírením ochorenia COVID-19. Návrh predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR, novelizujú sa ním viaceré zákony v oblasti zdravotníctva. Po novom nebudú lekári zodpovední za očkovanie Sputnikom V, taktiež bude zakázané vycestovať do zahraničia za účelom rekreácie. Rovnako sa vláda jednohlasne zhodla na predĺžení núdzového stavu. 

OPATRENIA, KTORÉ DNES SCHVÁLILA VLÁDA V SÚVISLOSTI S PANDÉMIOU 📋 – Pacienti po prekonaní COVID-19 budú mať nárok na…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 17. marca 2021

Opatrenia sa okrem iného týkajú kúpeľnej starostlivosti pre pacientov s postkovidovým syndrómom či očkovania osôb, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie. Vláda navrhuje aj zavedenie inštitútu jednorazového odškodnenia pozostalých aj v rámci zdravotníckeho povolania. Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na covid-19 po nakazení sa v práci, dostanú odškodné takmer 60-tisíc eur. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament balíkom opatrení zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Ministerstvo zdravotníctva konečne vysvetlilo, ako to bolo so vzdaním sa troch miliónov vakcín od Pfizeru

Po COVIDe do kúpeľov

V zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia vláda navrhuje rozšíriť Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť aj o stavy po prekonaní COVID-19. Opatrenie má vytvoriť podmienky na zmiernenie následkov ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a tzv. postkovidového syndrómu.

V novele zákona o zdravotnom poistení kabinet navrhuje zaviesť povinnosť zdravotnej poisťovne uhrádzať náklady spojené s očkovaním aj pre osoby, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie. „Je nevyhnuté zabezpečiť možnosť očkovania pre zraniteľnú skupinu obyvateľov, akou sú marginalizované komunity, či ľudia bez domova. Zámerom tejto úpravy je zabezpečiť prístup k očkovaniu všetkým obyvateľom bez rozdielu a ohľadu na sociálny status,“ uviedol rezort v materiáli.

Pribudlo 69 nových úmrtí, pacientov v nemocniciach ubúda. Začína sa prejavovať efekt očkovania

Návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch upravuje jednoduchší prístup osôb, ktoré získali zdravotnícke vzdelanie mimo územia členských štátov, k výkonu stáže v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Rozširuje sa možnosť výkonu stáže aj o osoby, ktoré získali vzdelanie mimo územia členských štátov v zdravotníckom povolaní sestra a pôrodná asistentka aj o osoby, ktoré ovládajú anglický jazyk v rozsahu nevyhnutnom na výkon príslušného zdravotníckeho povolania.

Zmeny musí odobriť parlament

Vláda navrhuje novelizovať aj zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Umožniť by sa mala aj preskripcia liekov, ktoré sú indikované z hľadiska aktuálneho zdravotného stavu pacienta aj v prípade, že liek s preskripčným obmedzením bol indikovaný pri prepustení pacienta z hospitalizácie, alebo v prípadoch, že pacient nemohol v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 navštíviť lekára špecialistu.

Podpredseda Vlády SR, minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger spolu so štátnym tajomníkom MZ…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 17. marca 2021

Navrhovaná zmena tiež umožňuje použiť na samodiagnostiku nosové rýchlotesty určené na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami, ak spĺňajú minimálne požiadavky. Taktiež sa navrhuje zabezpečiť možnosť čiastočného riadenia siete ústavnej zdravotnej starostlivosti po možnom skončení núdzového stavu. Ďalším účelom návrhu je poskytnutie jednorazového odškodnenia pozostalých na preklenutie nepriaznivej finančnej situácie najbližšej rodiny, ktorá je spôsobená stratou príjmu zomrelého zdravotníckeho pracovníka.

Očkovanie Sputnikom V nebude na zodpovednosti lekárov

Vláda dnes odbremenila zdravotníkov od zodpovednosti za očkovanie Sputnikom V. Doteraz bol Sputnik V povolený len na terapeutické použitie a zodpovednosť za očkovanie preberal ošetrujúci lekár. „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.“

AKTUÁLNE: Čakáreň na očkovanie konečne funguje, seniori sa už nemusia biť o miesta

Vláda zakročila aj proti dovolenkárom. Dovolenky v zahraničí sú zakázané. Cestovanie za hranice síce povolené bude, no bude výrazne obmedzené. Na to, aby si vycestoval na dovolenku, budeš musieť mať pádny dôvod, z rekreačných dôvodov sa za hranice nedostaneš. Kontroly budú sprísnené.

Núdzový stav sa predlžuje 

Vláda na svojom dnešnom rokovaní predĺžila núdzový stav, ktorý mal končiť v piatok 19. marca. Vládni predstavitelia sa jednohlasne zhodli. Núdzový stav predĺžili o 40 dní, po 20 dňoch však musí predĺženie opätovne scvháliť parlament. 

Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.

Zdroje: SITA, TK/Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech