AKTUÁLNE: Čakáreň na očkovanie konečne funguje, seniori sa už nemusia biť o miesta

  • Ministerstvo zdravotníctva SR otvorilo očakávanú čakáreň
  • Tá mala fungovať už od pondelka
  • Už do 16.00 hodiny sa do čakárne prihlásilo 60 tisíc ľudí
  • Ministerstvo zdravotníctva SR otvorilo očakávanú čakáreň
  • Tá mala fungovať už od pondelka
  • Už do 16.00 hodiny sa do čakárne prihlásilo 60 tisíc ľudí

Ministerstva zdravotníctva otvorilo čakáreň na očkovacie termíny. Môžeš sa tak prihlásiť z pohodlia domova a v pokoji, bez toho, aby si sa musel o miesto biť. Čakáreň mala byť spustená už v pondelok, pre technické problémy sa tak nestalo, informovala štátna tajomníčka Ježíková počas tlačovej konferencie.

Všetky potrebné informácie o tom, ako postupovať, nájdeš priamo na portáli NCZISK. Registrácia je otvorená pre všetkých ľudí nad 60 rokov a tiež špeciálne skupiny obyvateľstva. Ak sa nenachádzaš v daných skupinách, registrácia ti bude umožnená až neskôr.

Prihlasovanie je pomerne intuitívne, po zvolení konkrétnej skupiny si povinný vyplniť svoje osobné údaje, na základe ktorých bude akceptovaná prihláška. V prípade, že na očkovanie prihlasuješ svojich starých rodičov či rodičov v danej vekovej skupine, je možné namiesto ich kontaktných údajov, v prípade, že žiadne nemajú, uviesť vlastné.

Registračný systém na očkovanie privádza ľudí do šialenstva. Riešenie je pritom úplne jednoduché

 Záujemcovia o očkovanie si v prvom kroku vyberú, ku ktorej priorizovanej skupine patria, či už sú to zdravotníci, zamestnanci zariadení sociálnych služieb či majú vek nad 60 rokov. V prvom kroku vyplnia aj svoje osobné údaje a telefónne číslo. V ďalších krokoch si žiadatelia môžu vybrať najbližšie vakcinačné centrá a termín očkovania. Termíny očkovania v tejto chvíli ešte nie sú sprístupnené a každý žiadateľ sa tak v najbližších dňoch registruje automaticky do čakárne.

Po registrácii príde žiadateľovi SMS správa a mail s potvrdením registrácie a s PIN kódom, ktorý bude žiadateľovi slúžiť v prípade, ak bude chcieť zmeniť svoj termín očkovania. NCZI bude žiadateľa informovať o pridelenom termíne a mieste očkovania najneskôr 48 hodín pred samotnou vakcináciou. Druhý termín vakcinácie bude žiadateľovi pridelený automaticky a do rovnakého vakcinačného centra, ako pri prvej vakcinácii.

Priebeh očkovania na Slovensku 🇸🇰💉

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, March 16, 2021

„Už od polovičky februára vyvíjame nový systém, ktorý bude fungovať lepšie, ako platforma Moje Zdravie, na ktorej momentálne prihlasovanie na očkovanie prebieha,“ informovala štátna tajomníčka o odstránení nedôstojného spôsobu prihlasovania u Braňa Závodského Naživo na Exprese.

„Tento systém spočíva v tom, že sa na vakcináciu kedykoľvek prihlásite, pošlete do systému všetky informácie aj s miestom očkovania. V situácii, keď budeme otvárať voľné termíny, sa všetky tieto požiadavky, ktoré boli v „čakárni“, nalejú do systému a osobám príde SMS s potvrdením termínu. Dáme ľuďom dokonca až dva dni na ich spätné potvrdenie,“ ďalej dodáva, že dané požiadavky budú roztriedené podľa veku.

Vedec Čekan vysvetľuje, prečo majú Slováci po očkovaní nežiaduce účinky: Je tu jedna vec, ktorú sme zanedbali

Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca. Ako vysvetlil riaditeľ NCZI Róbert Suja, vzhľadom na obsadenosť termínov na očkovanie nebolo nevyhnutné ju spustiť. Hlavným princípom nového systému je, že rýchlosť pri registrovaní už nebude zohrávať žiadnu rolu. Záujemcovia o očkovanie sa prihlásia do čakárne, zvoliť si budú môcť aj vakcinačné miesta. Následne, keď sa uvoľnia vakcíny, alebo príde nová dodávka, ľuďom priradia termíny podľa veku. Kapacita čakárne bude na úrovni 750-tisíc prihlásení za hodinu. Nový systém by už teda skolabovať nemal.

Vakcíny sa vybrať nedá

Medzi vakcínami sa v tzv. čakárni vyberať nedá, ľudia však budú informovaní o tom, na akú konkrétnu vakcínu sú objednaní. Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Národného centra zdravotníckych informácií to prisľúbili na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí zdravotníckeho výboru.

Dočasný minister zdravotníctva si už stihol zavariť. Svojím výrokom urazil vyčerpaných lekárov

Momentálne sa totiž stáva, že človek objednaný na očkovanie až na mieste zistí, akú má vakcínu. Keď o ňu nemá záujem, odchádza. Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková to považuje za veľký praktický problém. Keď však budú mať objednaní v potvrdzujúcej SMS aj informáciu o vakcíne, ak si ju nebudú priať, budú sa môcť z termínu odhlásiť a uvoľnia ho tak pre ďalšieho záujemcu.

Ľudia majú o očkovanie obrovský záujem 

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spoločne s ministerstvom zdravotníctva a rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dnes na poludnie sprístupnili novú možnosť registrácie na očkovanie, takzvanú čakáreň. Už do 16:00 bolo v systéme zaregistrovaných vyše 60-tisíc záujemcov o očkovanie. Informovala o tom Veronika Bauch, hovorkyňa NCZI.

Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger na tlačovej konferencii povedal, že k dnešnému dňu, teda 24 hodín od spustenia, sa už do očkovacej čakárne prihlásilo viac ako 126 tisíc ľudí.

Zdroje: NCZISK, Braňo Závodský Naživo na Exprese, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK