Vedec Čekan vysvetľuje, prečo majú Slováci po očkovaní nežiaduce účinky: Je tu jedna vec, ktorú sme zanedbali

  • Ako jeden z množstva vedcov sa aj Pavol Čekan vyjadril v prospech vakcíny AstraZeneca
  • „Moja manželka bola touto látkou očkovaná, preto zľahčovanie jej vedľajších účinkov nie je pre mňa témou dňa,“ vraví vedec
  • Ako jeden z množstva vedcov sa aj Pavol Čekan vyjadril v prospech vakcíny AstraZeneca
  • „Moja manželka bola touto látkou očkovaná, preto zľahčovanie jej vedľajších účinkov nie je pre mňa témou dňa,“ vraví vedec

Prostredníctvom sociálnej siete vyjadril biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan znepokojenie nad masívnym odhlasovaním sa z termínov na očkovanie prostredníctvom vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Doposiaľ nebola potvrdená žiadna spojitosť medzi 30 tromboembolickými prípadmi, ktoré boli z počtu 5 miliónov ľudí po očkovaní touto látkou nahlásené.

Čekan ďalej dopĺňa, že za závažnejšie vedľajšie účinky vakcín môže aj to, že Slovensko, ako aj iné krajiny, zanedbalo testovanie prítomnosti protilátok v krvi ľudí pred očkovaním.

Masívna nedôvera spôsobí iba škodu

Spojitosť vakcíny od spoločnosti AstraZeneca s tromboembolickými stavmi, ktoré boli príčinou úmrtia napríklad u zdravotnej sestry v Rakúsku, doposiaľ nebola potvrdená. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučili krajinám pokračovať v očkovaní touto vakcínou.

ZACHOVAJME SI ZDRAVÝ ROZUM 🙏 To, čo sa deje okolo vakcíny AstraZeneca, je smutné až desivé. Hoci Európska lieková…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, 17 March 2021

To, čo sa deje okolo vakcíny AstraZeneca, je smutné až desivé. Hoci Európska lieková agentúra oficiálne zverejní výsledky overovania prípadov úmrtí na trombózu až zajtra, už jej včerajšie vyjadrenia ukazujú, že tam asi žiaden súvis nebude,vraví Pavol Čekan na sociálnej sieti.

Napriek tomu EMA vyzvala výrobcov, aby k možným vedľajším účinkom pridali aj závažnú alergickú reakciu, a teda je možné vidieť, že závažnosť problematiky neberie agentúra na ľahkú váhu.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Anafylaxia je dôkazom previerky vakcíny

Regulačný úrad EÚ ďalej priblížil, že tak rozhodol po preskúmaní 41 prípadov možného výskytu anafylaxie, ktoré boli hlásené medzi celkovými piatimi miliónmi prípadov očkovania touto látkou v Británii. Výbor EMA „po dôkladnom preskúmaní údajov usúdil, že minimálne niektoré tieto prípady pravdepodobne súvisia s vakcínou (od firmy AstraZeneca),“ píše sa vo vyhlásení tohto európskeho úradu.

Ďalej však EMA pripomína, že anafylaxia alebo veľmi vážna alergická reakcia je známy, veľmi zriedkavý, vedľajší účinok vakcín (ako takých). Príbalový leták vakcíny od AstraZenecy už teraz odporúča zaočkovaných ľudí dôkladne pozorovať najmenej 15 minút od podania vakcíny, pre prípad, že sa u nich vyskytne alergická reakcia.

Vakcína AstraZeneca má nový vedľajší účinok. Závažnú reakciu nahlásili desiatky ľudí

Napriek tomu neexistuje žiadny náznak, že by očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobovalo negatívne vedľajšie účinky ako riziko pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie. Počas tlačovej konferencie to vyhlásila šéfka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cookeová, informuje SITA.

Situácia ako táto podľa nej nie je neočakávaná. „Berieme ju veľmi vážne a hodnotíme všetky možné vedľajšie účinky,“ dodala s tým, že napriek rizikám je prínos vakcíny AstraZeneca pozitívny.

Cookeová poznamenala, že takéto nežiaduce reakcie sú zriedkavé, no nie neobvyklé. Podotkla však, že počet prípadov je podobný ako u neočkovanej populácie.

Taktiež tvrdí, že podľa správ zo Spojených štátov zaznamenali podobný počet problematických prípadov so zrážanlivosťou krvi aj po očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna. „Sledujeme nežiaduce udalosti spojené so všetkými vakcínami,“ doplnila 59-ročná Írka.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Podľa Cookeovej napriek nedávnym informáciám nie je dôvod na paniku. „Keď očkujete milióny ľudí, vyskytnú sa rôzne prípady. Úlohou EMA je prísť na to, či je to skutočne vedľajší účinok vakcíny, alebo je to náhoda. Chcem ešte raz zdôrazniť, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by tieto stavy spôsobilo očkovanie,“ zakončila riaditeľka EMA.

Zabudli sme na jednu veľmi podstatnú vec

Rovnaké stanovisko zaujal aj Pavol Čekan. Zachovajme si chladnú hlavu. Pretože opak nás privádza do absurdnej situácie. Kým pred Vianocami sme túžobne čakali na moment spustenia očkovania, v čase vrcholiacej pandémie, kedy nám stále umierajú desiatky ľudí denne, aj kvôli titulkom ľudia odmietajú najefektívnejšiu ochranu pred COVID-om,dopĺňa a zároveň v komentároch pod statusom verejnosť informuje, že za akékoľvek vážnejšie komplikácie po podaní vakcíny môže byť zodpovedný aj asymptomatický priebeh ochorenia COVID-19.

Liga proti rakovine posiela premiérovi otvorený list: Pandémia rakoviny neustala, pacienti potrebujú prioritné očkovanie

Slovenská republika, ale ani iné krajiny, netestujú dostatočne obyvateľstvo pred podaním prvej dávky vakcíny. „Vedzte, že sme na to apelovali, kde sa len dalo, že mladší ľudia, keď sa dostanú k očkovaniu, môžu mať tieto problémy,“ uvádza biochemik s tým, že toto štát zanedbal.

Môže sa teda stať, že za komplikácie môžu v krvi prítomné protilátky získané prekonaním bezpríznakového ochorenia. V taktom prípade sa teda môže stať, že človek, ktorý by mal byť zaočkovaný až o tri mesiace, je očkovaný hneď.

Je to omyl a vina nie je ani na strane lekára, ani na strane pacienta, nakoľko ani jeden z nich netuší, že očkovaná osoba prekonala v nedávnej minulosti toto ochorenie. Napriek tomu by sme sa vďaka testovaniu protilátok vedeli závažnejším komplikáciám vyhnúť.

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá