Liga proti rakovine posiela premiérovi otvorený list: Pandémia rakoviny neustala, pacienti potrebujú prioritné očkovanie

  • Občianske združenie v liste poukazuje na potrebu zlepšovania prevencie
  • Vyzývajú tiež k objasneniu situácie súvisiacej s očkovaním
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, commons.wikimedia/jennifrog, Instagram/ligaprotirakovine
  • Občianske združenie v liste poukazuje na potrebu zlepšovania prevencie
  • Vyzývajú tiež k objasneniu situácie súvisiacej s očkovaním

Občianske združenie Liga proti rakovine, ktorá denne pomáha onkologickým pacientom aj ich rodinám, posiela premiérovi aj dočasnému ministrovi zdravotníctva otvorený list. Na predsedu vlády sa obracajú v mene všetkých onkologických pacientov na Slovensku.

„Sú ich desiatky tisíc a každým dňom ich pribúda. Len za minulý rok bolo diagnostikovaných do 40-tisíc Sloveniek a Slovákov. Keďže boj s pandémiou bol za posledný rok prioritou vlády, radi by sme Vám aj touto cestou dali do pozornosti, že pandémia rakoviny za ten čas neustala a Slovensko je naďalej krajinou s druhou najvyššou úmrtnosťou na onkologické ochorenia v Európe,“ píše v liste Liga proti rakovine.

Poznáš niekoho, kto má alebo mal onkologické ochorenie?

Obzvlášť zraniteľní

Občianske združenie v dopise žiada aj o pomoc, pri nároku onkologických pacientov na očkovanie. Poukazujú na to, že ľudia s rakovinou sú v súvislosti s pandémiou obzvlášť zraniteľnou skupinou. „Hrozí im nielen ťažší priebeh a hospitalizácia, tiež z hľadiska psychologického je pre nich toto obdobie mimoriadne náročné – boja sa ešte viac ako zdraví ľudia toho najhoršieho,“ vysvetľuje občianske združenie.

Práve možnosť očkovania týmto ľuďom prináša nádej k zmierneniu ich obáv. Nakoľko sa ale stratégia očkovania niekoľkokrát menila, ľuďom nie je jasné, kedy a za akých okolností sa dostanú na rad vo vakcinácii. Aktuálne ľudí s onkologickým ochorením neustále presúvali medzi jednotlivými fázami.

Liga proti rakovine v liste píše: „V rámci našej poradne dostávame v Lige proti rakovine denne na túto tému desiatky otázok. Myslíme si, že práve táto skupina ľudí by mala mať možnosť zaočkovať sa nie len podľa veku, ale i podľa zdravotného stavu čo najskôr. Prosíme Vás preto o jasné informácie, či im to bude umožnené, prípadne kedy.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Liga Proti Rakovine (@ligaprotirakovine)

Ľudia si nezaslúžia zomierať na rakovinu

Predsedu vlády tiež združenie žiada o iniciovanie zverejnenia plánu, ktorými vláda zabezpečí, aby lieky ktoré sú registrované a odporúčané európskymi odbornými inštitúciami ako štandardy terapie, boli následne dostupné aj slovenským pacientom.

Od roku 2011 vraj EMA registrovala 103 takýchto liekov. Na Slovensku je žiaľ dostupná onkologickým pacientom iba tretina. „Keďže vakcínu Sputnik V sa Slovensku podarilo získať extrémne rýchlo a to aj bez potreby registrácie Európskou liekovou agentúrou, máme nádej, že vláda vyvinie rovnakú snahu aby na Slovensku zabezpečila aj moderné lieky na onkologické diagnózy,“ píše Liga proti rakovine.

AKTUÁLNE: Čakáreň na očkovanie konečne funguje, seniori sa už nemusia biť o miesta

Taktiež dodáva, že tak ako by ľudia nemali umierať na COVID-19, nezaslúžia si zomierať ani na rakovinu v jej rôznych podobách. Uvádzajú, že dnes je vo svete aj v Európe vďaka zlepšujúcej sa prevencii – skríningom – možné onkologické ochorenie včas zachytiť a efektívne liečiť.

Je preto dôležité venovať sa nie len očkovaniu a samotnej liečbe, ale aj prevencii a celkovému prístupu k pacientom. „V čase, kedy aj Európska únia zverejnila svoj Plán boja proti rakovine, má Slovensko jedinečnú príležitosť významne sa v tejto oblasti posunúť vpred. Pán predseda vlády, dovoľte nám vyjadriť vieru, že sa onkológia pre vás a pre novú ministerku či ministra zdravotníctva stane prioritou tak, ako to bolo deklarované v Programovom vyhlásení vlády SR. Liga proti rakovine je pripravená ponúknuť svoje dlhoročné skúsenosti a sprostredkovať informácie o potrebách pacientov priamo z praxe a dennej komunikácie s pacientmi,“ uzatvára Liga proti rakovine.

Zdroj: Instagram/ligaprotirakovine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá