Dôchodok pred 60-kou je na Slovensku realita: Odísť doň môže značná skupina ľudí, musia však požiadať

  • Individuálny dôchodok sa môže oplatiť ešte viac ako predčasný dôchodok
  • V oboch prípadoch sa dôchodková dávka kráti
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/SK UnsplashRobert Anasch
  • Individuálny dôchodok sa môže oplatiť ešte viac ako predčasný dôchodok
  • V oboch prípadoch sa dôchodková dávka kráti

Ešte minulý rok uzrela svetlo sveta dôchodková reforma, ktorá priniesla niekoľko zmien práve ľuďom, ktorí na dôchodok ešte len „čakajú“. Po novom máme nárok na dôchodok po štyridsiatich odpracovaných rokoch.

Táto forma dôchodku je určená najmä ľuďom, ktorí začali pracovať od svojich osemnástich, okrem toho bolo ich zamestnanie fyzicky náročné, čím sa dostanú do štádia, že vo vyššom veku už pracovať nemôžu. Portál Finsider upozornil na to, že tento druh odchodu do dôchodku sa môže oplatiť ešte viac ako predčasný dôchodok.

V oboch prípadoch sa dôchodková dávka kráti.

Individuálna penzia

Sociálna poisťovňa momentálne len dostáva prvé žiadosti o individuálny odchod do dôchodku, keďže jednotlivý dôchodkový strop platí len od januára 2023.

V novele zákona sa počíta aj s takou možnosťou, že o dôchodok po 40 odpracovaných rokoch budú žiadať aj tí, ktorí sú v predčasnom dôchodku. Avšak v tomto prípade musí poisťovňa sumu dôchodkov opätovne prepočítať a z toho vyvodiť.

Portál zosumarizoval, kedy môžeš,  a kedy nemôžeš o individuálny odchod do dôchodku požiadať.

Žiadať sa môže vtedy:

  • ak osoba aspoň 40 rokov platila dôchodkové poistenie, pričom za rok v práci, resp. odpracovaný rok nebude považovaný taký, za ktorý bolo poistné na dôchodkové poistenie zaplatené dodatočne. Ďalej sa do odpracovaných rokov nepočíta ani doba štúdia či obdobie nezamestnanosti.

Ešte donedávna bolo v zákone dané, že počas doby v nezamestnanosti za teba platil dôchodkové poistenie štát. No po novom to tak už nie je. Počítajú sa ti len skutočne odpracované roky a základná vojenská služba.

Viac rokov, vyšší dôchodok

Dôchodkovú dávku môže penzista zvýšiť aj tak, že bude mať odrobených viac ako 40 rokov. V prípade tých spomínaných štyridsiatich sa mu bude penzia krátiť o 0,3 percenta za každý mesiac, ktorý odíde do dôchodku skôr. Ako ďalej uviedol portál, dôchodok sa počíta súčinom priemerného osobného mzdového bodu, počtu odpracovaných rokov a dôchodkovej hodnoty.

Penzistovi sa odo dňa, ako dosiahne 40 odpracovaných rokov, predčasný starobný dôchodok zvýši o 0,2 percenta uvedeného súčinu, a to až do toho dňa, kedy o predčasný dôchodok skutočne požiada.

Momentálne platí tabuľka dôchodkového veku, ktorá končí pri ročníku ľudí, ktorí sú narodení v roku 1966. To znamená, že ešte viac ako sedem rokov budú do dôchodku odchádzať ľudia podľa tejto tabuľky, pričom najneskôr vo veku 64 rokov. Pri deťoch sa vek ešte skracuje, a to o šesť mesiacov, no najviac o 18 mesiacov, čo predstavuje tri vychované deti.

Po roku 2030 bude vek odchodu do dôchodku rásť podľa strednej dĺžky života. Pri klasickom predčasnom dôchodku sa konkrétna suma kráti 0,5 percenta za každý mesiac, o ktorý osoba odišla do dôchodku skôr. Práve preto je individuálny dôchodok výhodnejší.

Ako sme ťa už informovali, ak požiadaš o predčasný dôchodok, už nesmieš pracovať, a to dokonca ani ako živnostník. Okrem toho nesmieš ako žiadateľ pracovať ani na dohodu s odvodovou úľavou do 200 eur mesačne.

No napriek tomu, keď ti už predčasný dôchodok priznajú, za mzdu do 200 eur mesačne pracovať môžeš, ale len v tom prípade, ak si z dohody uplatníš výnimku z platenia poistného na dôchodkové poistenie.

Po 40 odpracovaných rokoch sa tvoja výška „výplaty od štátu“ bude počítať podľa odpracovaných rokov a výšky tvojej mzdy.

Zdroje: Finsider, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá