Známy kontroverzný detektív: Dostal som rozkaz zajať Putina, moji chlapci a ja ideme do Ruska

  • Poverenie mal dostať od ministerstva národnej obrany
  • Ide o kontroverznú poľskú osobnosť
Krzysztof Rudkowski
Krzysztof Rudkowski vľavo, Twitter/Tygodnik w Ukrainie, TASR
  • Poverenie mal dostať od ministerstva národnej obrany
  • Ide o kontroverznú poľskú osobnosť

Ako sme ťa informovali v našom piatkovom článku, Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal medzinárodný zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za páchanie vojnových zločinov.

Spolu s komisárkou pre práva detí Mariou Ľvovovou-Belovovou je 71-ročný Putin sú podľa ICC zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (konkrétne detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

S jeho vymáhaním to už môže byť ťažšie, keďže, ako píše agentúra Reuters, Rusko neuznáva jurisdikciu ICC, a preto hovorca Kremľu Dmitrij Peskov označil zatykač voči Putinovi za „neprijateľný a nehorázny krok“. Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo oznámením, že „rozhodnutie nemá žiadny význam“ a že Rusko „voči ICC nemá žiadne záväzky“. 

Poverenie priamo z ministerstva

Zdá sa však, že tým sa problémy ruského prezidenta nekončia. Známy poľský detektív Krzysztof Rudkowski má totiž nový cieľ a nie je ním nikto iný ako už viac ako rok pravdepodobne najnenávidenejší politik krajín Západu.

Samotný Rudkowski, ktorý sám seba považuje za najlepšieho poľského detektíva, na twitterovom účte Tygodnik w Ukrainie oznámil svoju novú misiu: „Pred chvíľou som dostal od ministra národnej obrany rozkaz zajať Vladimira Putina, odsúdeného Haagskym tribunálom za vojnové zločiny na Ukrajine. Moji chlapci a ja ideme do Ruska, aby sme ho priviezli späť do Poľska, mŕtveho alebo živého.“

Kontroverzná osobnosť

Pomyslel si si, kto to ten Krzysztof Rudkowski vlastne je? Poľský portál Wiadomosci píše, že naozaj ide o jedného z najlepších detektívov nášho severného suseda, ktorému sa podarilo vyriešiť mnohé prípady, na ktorých ostatní pohoreli. Avšak jeho metódy sú kontroverzné.

Narodil sa v roku 1960, začínal v Občianskych milíciách, neskôr pracoval v detektívnej kancelárii Sekuritas. Vlastnú detektívnu kanceláriu si založil v roku 1990 v Rakúsku.

Neskôr stal majiteľom detektívnej kancelárie s príznačným názvom „Rudkowski“. Jeho politické zlyhania boli po celý čas kompenzované detektívnou prácou. Známy detektív, ktorý trpí tak trošku egocentrizmom, si na svoje akcie často bral televízne štáby, ktoré o ňom informovali.

O tom, že ide o kontroverznú postavu, svedčí aj skutočnosť, že sa musel štyrikrát postaviť pred súd, kde proti nemu začali trestné stíhanie.

Jedným z najznámejších, v ktorom sa Rudkowski angažoval, bol prípad Madzie zo Sosnowca. V tejto súvislosti vo februári 2012 Rudkowski odhalil lož matky šesťmesačnej Madzie z mesta Sosnowec.

Niektorí odborníci ho za vyriešenie tohto záhadného prípadu chválili, iní považovali jeho pracovné metódy za neetické či dokonca nezákonné. Prípad Madzie zo Sosnowca dojal celé Poľsko, keďže najprv sa zdalo, že mesačné bábätko bolo unesené, no ako sa neskôr ukázalo, išlo o klamstvo matky. Prípad Madzie zo Sosnowca sa podarilo objasniť vďaka osobnej účasti Rudkowského v ňom.

Český portál Echo24 zdôrazňuje, že sa preslávil aj organizáciami útekov detí a ich vrátením zahraničným rodičom. Medzinárodnú pozornosť vzbudil predovšetkým prípad poľskej dievčiny Nikolky Rybkovej, ktorej pomohol utiecť zo starostlivosti kontroverznej nórskej sociálky Barnevernetu a vrátil ju rodičom do Poľska v roku 2011.

Zdroje: Reuters, Wiadomosci, Echo24, Twitter/Tygodnik w Ukrainie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá