Doma sme sedeli viac ako rok, stačilo. Slováci sú pripravení vyraziť do sveta, na cesty sa chystá až 94 %

  • Slováci sa tešia na dovolenku. Prednosť dávame cestovaniu lietadlom
  • Na zozname naj destinácií nechýba Chorvátsko. Ostávame verní Európe
  • Až 62 % cestovateľov plánuje tento rok dovolenkovať najmä pri mori
  • Aj napriek pandémii považuje cestovanie v roku 2021 za bezpečné 55 % opýtaných
dovolenka
unplash/ Angelo Pantazis, Michaela Luxová
  • Slováci sa tešia na dovolenku. Prednosť dávame cestovaniu lietadlom
  • Na zozname naj destinácií nechýba Chorvátsko. Ostávame verní Európe
  • Až 62 % cestovateľov plánuje tento rok dovolenkovať najmä pri mori
  • Aj napriek pandémii považuje cestovanie v roku 2021 za bezpečné 55 % opýtaných

S pandémiou sa nám úspešne darí bojovať. Zatvorení vo svojich domácnostiach sme boli viac ako rok. Hranice sa otvárajú a Slováci si začínajú plánovať letné dovolenky.

Pre krajiny, ktoré sa spoliehajú na príjmy z cestovného ruchu mal koronavírus drastické následky. Aj preto prímorské štáty vítajú turistov s otvorenou náručou. Niektoré sa ich snažia prilákať tým, že im dajú vreckové, iné zas ponúkajú cestovateľské víza. Iné veria tomu, že ostali obľúbenými dovolenkovými destináciami. 

Dočkali sme sa. Slováci budú môcť dovolenkovať pri mori bez karantény, týka sa to tejto európskej krajiny

Potrebujeme sa rekreovať

Na dovolenky sa chystáme naozaj vo veľkom. Svedčí o tom aj najväčší cestovateľský prieskum Cestovnej kancelárie Pelikán. Podľa neho až 94 % Slovákov plánuje v tomto roku vycestovať.

Do dotazníka s názvom Sčítanie cestovateľov sa zapojilo 6-tisíc ľudí zo strednej Európy zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Najvyhľadávanejšími destináciami budú tie stredomorské.

zdroj: Michaela Luxová

Až 57 % cestovateľov muselo kvôli pandémii zrušiť v roku 2020 a začiatkom roka 2021 svoje plánované cesty, väčšina z nich ich preložila na nový termín. Z prieskumu vyplýva, že tento rok plánuje vycestovať až 94 % opýtaných, z čoho 82 % cestuje za rekreáciou.

Zvyšní cestovatelia budú cestovať za rodinou a priateľmi, približne 10 % a iba 2 % opýtaných sa tento rok bude presúvať do zahraničia za prácou alebo plánujú obchodnú cestu.

Uprednostňujeme lietadlo

Prednosť určite dávame cestovaniu lietadlom. Svedčí o tom aj fakt, že až 8 z 10 Slovákov bude cestovať na dovolenku týmto dopravným prostriedkom.

Čo sa týka rezervácií, už dnes má rezervované letenky, ale aj ubytovanie 42 % opýtaných. Ostatní sa o destinácii rozhodnú, tesne pred vycestovaním. Pelikán informuje, že Slováci momentálne kupujú letenky a dovolenky do európskych letovísk najviac 50 dní pred odletom.

Chýba ti dovolenka?

Až 66 % dovolenkárov chce vycestovať cez leto, a teda od júla do septembra. Dôsledkom toho môže byť aj to, že minulý rok sme si leto pri mori neužili a teraz si to chceme vynahradiť.

Ostaneme verní Chorvátsku?

Hranice sa otvárajú a mnohé krajiny vítajú turistov s otvorenou náručou. Európania ostávajú verní Európe, kde sa vyberie 77 %. V top 10 nechýba Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Turecko, Egypt, ale dostala sa tam aj Malta, Portugalsko, USA a Slovensko.

U nás už tradične vyhráva Chorvátsko. Zmenila sa však už forma cestovania. Doposiaľ mnohí k „slovenskému“ moru cestovali autami, ale posledné roky, keď ceny leteniek klesli, a to aj o viac ako polovicu volíme si lietadlo. Z viedenského letiska budú v tejto sezóne obsluhované všetky dôležité letoviská (Zadar, Pula, Dubrovník, Split).

dovolenka
zdroj: Unsplash/Joey Nicotra

62 % cestovateľov plánuje tento rok dovolenkovať najmä pri mori v porovnaní s 19 %, ktorí budú vyhľadávať citybreaky (pár dňový výlet spojený s poznávaním mesta), či pobyt na horách a v prírode.

Máme radšej kratšie dovolenky

Aj napriek pandémii považuje cestovanie v roku 2021 za bezpečné 55 % opýtaných cestovateľov – ako rizikové označilo cestovanie iba 14 % opýtaných, zvyšok zvolil neutrálnu odpoveď.

O dovolenke sa rozhodujeme najmä na základe ceny. V prieskume to uviedlo až 66 %. V rámci roka plánujeme viac ciest a až 60 % Slovákov totiž preferuje viac kratších dovoleniek ako jednu dlhú, teda desať a viac dní.

Po cene za ďalšie dôležité faktory cestovatelia označili reštrikcie spojené s cestovaním, výber konkrétnej destinácie, epidemiologická situácia a tiež možnosť bezplatného zrušenia či presunutia rezervácie na iný termín.

Pozeráme na rozpočet

Rozpočet na dovolenku v dôsledku pandémie však tento rok znižuje len približne 13 % cestovateľov. Zvyšní plánujú na cestovanie minúť rovnakú čiastku ako pred pandémiou a 10 % opýtaných dokonca viac. V hoteloch sa ubytuje 6 z 10 cestovateľov v porovnaní s približne 30 % ľudí, ktorí budú hľadať primárne apartmány.

zdroj: Pixabay/ Michelle Raponi, Unplash/blue sun

Pelikán ďalej informuje, že testovanie pred odletom aj po prílete je novým normálom a akceptujú ho všetci dovolenkári aj obchodní cestujúci. Väčšia skupina opýtaných, 43 %, momentálne pri výbere cieľovej destinácie preferuje, aby boli všetci turisti v cieľovej destinácií otestovaní, a teda si vyberá krajiny s touto povinnosťou, druhou skupinou sú cestovatelia, ktorí vyhľadávajú destinácie bez testu a karantény, dokopy ide o 40 %.

Dovolenka v zahraničí sa stáva realitou. Krajina, kde korona takmer vymizla, otvára svoje brány aj pre Slovákov

Bezpečné cestovanie

Cestovať sa tento rok nechystá 6 % odpovedajúcich. Za hlavné dôvody uviedli obavu z nákazy, ďalej karantény v cieľovej destinácii a tiež zo sprísnenia už existujúcich reštrikcií na poslednú chvíľu. Toto číslo sa však podľa zástupcov Pelikána bude znižovať, keďže momentálne je už štandardom cestovné poistenie zahŕňajúce liečebné náklady na COVID-19 či karanténu v zahraničí (dnes už toto poistenie nie je drahé).

Slováci považujú cestovanie za bezpečné aj pre rýchle tempo vakcinácie. Ide o jeden z najčastejšie uvádzaných faktorov, ktoré ich presvedčili na dovolenku v zahraničí. Vakcináciu vníma ako výhodu pre dovolenku pri mori až 73 % cestovateľov.

Zdroj: Pelikan.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá