Donald Trump si nedá pokoj: Kanada by bola skvelým 51. štátom USA, môže si nechať aj hymnu, tvrdí

  • Donald Trump opäť naznačil, že Kanada by sa mohla stať 51. štátom USA
  • Kanadská vláda aj verejnosť na jeho slová reagujú s neskrývaným odporom
Americký prezident Donald Trump vystupuje s príhovorom na pôde amerického Kongresu
TASR/AP
  • Donald Trump opäť naznačil, že Kanada by sa mohla stať 51. štátom USA
  • Kanadská vláda aj verejnosť na jeho slová reagujú s neskrývaným odporom

Donald Trump opäť vyvolal rozruch svojimi vyhláseniami, tentoraz o pripojení Kanady k USA ako 51. štátu. Hoci sa to môže zdať ako absurdný vtip, v Kanade tieto slová berú mimoriadne vážne. Reakcie kanadských politikov i verejnosti naznačujú, že Trumpove narážky na anexiu krajiny považujú za reálnu hrozbu. Kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Joly v rozhovore pre CNN uviedla, že Trumpovým cieľom je ekonomicky oslabiť Kanadu. Následne by ju mohol ľahšie začleniť do USA. „Toto nie je len politická rétorika. Je to fundamentálna hrozba,“ vyhlásila Joly.

Podľa Trumpa by Kanada ako súčasť Spojených štátov mohla byť „najväčším štátom“ a doplnil, že Amerika v súčasnosti ročne na podporu Kanady vynakladá 200 miliárd dolárov. Trump tvrdí, že Kanada ako samostatný štát nie je udržateľná, pretože USA už nemôžu naďalej poskytovať finančnú podporu. Navrhuje preto, aby sa stala súčasťou Spojených štátov. Tento krok by podľa neho viedol k vytvoreniu „nádhernej krajiny“ s jedinečným vizuálnym vzhľadom a udržiavaním kanadskej národnej hymny.

Konflikty s kanadskými predstaviteľmi

Trump však tvrdí, že USA by od Kanady nepotrebovali žiadne prírodné zdroje, ako sú drevo, energia či autá. Z jeho pohľadu je to pre USA výhodné, pretože by Kanada zohrala dôležitú rolu ako štát USA a nie ako samostatná krajina. Dodáva, že tento krok je nevyhnutný, aj keď by spôsobil určitý krátkodobý „neporiadok“, ktorý však nebude trvať dlho.

Tieto názory prichádzajú v čase, keď medzi USA a Kanadou vypukol obchodný spor, najmä po uvalení vysokých taríf na elektrinu z Ontária. V konflikte s premiérom Ontária Dougom Fordom Trump naznačil, že „umelá hranica medzi USA a Kanadou by mala zmiznúť“. Podľa neho by si Kanada mohla ponechať svoju hymnu „O Canada“, čo by malo byť akýmsi „priateľským“ gestom v rámci jeho plánu.

Zároveň však pohrozil zdvojnásobením ciel na kanadskú oceľ a hliník, ak Ottawa neustúpi v sporoch týkajúcich sa dodávok elektriny a poľnohospodárskych produktov. Ford označil situáciu za „absolútny chaos spôsobený jediným človekom – Donaldom Trumpom“ a rázne odmietol akékoľvek úvahy o pripojení Kanady k USA. „Kanada nie je na predaj,“ vyhlásil.

Kanada hovorí jednoznačne nie

Trumpove vyjadrenia vyvolali v krajine širokú diskusiu. Podľa prieskumu agentúry Leger, ktorý prebehol medzi 6. a 9. decembrom 2024, až 82 % Kanaďanov odmieta myšlienku pripojenia k USA. Len 13 % respondentov by takýto scenár podporilo a 5 % zostalo nerozhodnutých. Najsilnejší odpor k Trumpovej myšlienke je v Atlantickej Kanade (90 %) a medzi ženami (87 %).

Najväčšiu podporu má, naopak, v Alberte (19 %) a medzi mužmi (19 %). Zaujímavosťou je, že medzi mladšími Kanaďanmi vo veku 18 – 34 rokov sa našlo 16 % podporovateľov myšlienky pripojenia k USA, zatiaľ čo medzi ľuďmi nad 55 rokov je to len 8 %. K politickému rozdeleniu národa prispievajú aj stranícke preferencie. Najväčšiu podporu myšlienke pripojenia Kanady k USA vyjadrili voliči Konzervatívnej strany (21 %) a Ľudovej strany Kanady (25 %). Naopak, najsilnejší odpor zaznamenali voliči Novej demokratickej strany (94 %) a Liberálnej strany (89 %).

Reakcie bežných Kanaďanov sú často emotívne. Na protest proti Trumpovým vyjadreniam sa konali demonštrácie vrátane akcie Elbows up na Parliament Hill v Ottawe. Súčasne rastie napätie v obchodných vzťahoch, keďže Trump zavádza nové clá a zároveň kritizuje kanadské obchodné bariéry, najmä v sektore mliečnych produktov. 

Myslí to Trump naozaj vážne?

Zaujímavosťou je, že niektorí analytici spájajú Trumpov odpor voči Kanade s jeho osobnými frustráciami – napríklad s neúspechom dvoch hotelov nesúcich jeho meno v Toronte a vo Vancouveri. Iní tvrdia, že ide o dlhodobejší zámer Trumpa narušiť obchodné väzby Kanady a EÚ, čo by mohlo viesť k hospodárskemu oslabeniu krajiny.

Či už Trump svoje vyhlásenia myslí vážne, alebo ide len o provokáciu, jedno je isté – Kanaďania ich berú vážne. Pokles dôvery voči USA medzi Kanaďanmi je výrazný: kým v júni 2024 malo USA priaznivý obraz u viac ako 50 % Kanaďanov, dnes je to len tretina. Hoci sa anexia Kanady zdá byť čisto hypotetickým scenárom, situácia poukazuje na napäté vzťahy medzi oboma krajinami. Rastie tiež frustrácia kanadských lídrov z Trumpovej politiky. Kanada sa tak ocitá pred otázkou, ako chrániť svoju suverenitu v čase, keď jej najbližší spojenec mení pravidlá hry.

Čítajte viac z kategórie: Donald Trump

Zdroje: CNN, To Do Canada, UNILAD

Najnovšie videá

Trendové videá