Dosť bolo bývania v sivých panelákoch. Toto je 5 moderných projektov s pridanou hodnotou

  • Podľa údajov Eurostatu viac ako polovica mladých Slovákov vo veku 25-34 rokov stále býva so svojimi rodičmi
  • Kúpa bytu v dnešnej dobe však už neznamená pripútať sa k jednému miestu
  • Pri výbere nového bývania je dôležité myslieť na pohodlie aj financie
native
slnecnice.sk/nido.sk
  • Podľa údajov Eurostatu viac ako polovica mladých Slovákov vo veku 25-34 rokov stále býva so svojimi rodičmi
  • Kúpa bytu v dnešnej dobe však už neznamená pripútať sa k jednému miestu
  • Pri výbere nového bývania je dôležité myslieť na pohodlie aj financie

Aké atribúty by si pripísal svojmu vysnívanému bývaniu? Má to byť opustený slamený dom na tropickom ostrove alebo luxusná novostavba neďaleko mesta? Ak sa ti viac pozdáva druhá možnosť, máme tu pre teba štipku inšpirácie. Na Slovensku sa totižto roztrhlo vrece s kopou rezidenčných komplexov, ktoré majú ďaleko od starých známych „králikární“ a okrem dôrazu na pohodlie či dizajn, vpúšťajú do bývania konečne aj zeleň. Vyberáme pre teba tri originálne príklady.

Lorinčík Háje

Neďaleko Košíc vyrastá rezidenčný projekt Lorinčík Háje, ktorý je jedinečný svojou architektúrou a atraktívnym bývaním. To všetko len 10 minút od centra. Veľkomesto by ti tu vlastne ani nemalo chýbať, pretože projekt v sebe zahŕňa tak ako námestie s fontánou a oddychovými zónami, tak detské ihriská, obchody a služby. Chýbať nebudú ani zastávky MHD zvažuje sa výstavba materskej škôlky, ďaleko to noví obyvatelia nebudú mať ani na letisko, do golfového klubu aj k vodnej nádrži.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: lorincik-haje.sk

Jarabinky

Projekt s týmto pôvabným názvom sa nachádza priamo v centre nášho hlavného mesta (Mlynské Nivy) a pod palcom ho majú SPDe architekti. Znamená to, že je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú radi ruch veľkomesta. O blízkosti dopravných tepien niet ani pochýb, nechýba však ani kultúra v podobe neďalekého Slovenského národného divadla, rady kaviarní a reštaurácií či nákupné centrá.

Na skok je aj trhovisko Miletičova. Súčasťou rezidenčného komplexu bude tiež veľký park, na predaj sú komerčné priestory a o deti bude postarané v novej škôlke. Ponuka bytov opäť myslí na jednotlivcov aj rodiny s deťmi.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: jarabinky.sk

Wellpark

37 nových bytových priestorov čaká na svojich majiteľov aj v žilinskom komplexe zvanom Wellpark. Aj tu autori projektu stavili na prepojenie zelene a kvalitnej, nadčasovej architektúry a bývanie vznikne v centre mesta, neďaleko Sadu na Studničkách. V blízkosti je nemocnica, Aupark, divadlo aj úrady a na skok je aj príroda Malej Fatry, Jánošíkove Diery či Terchovské lúky.

NIDO Bratislava

Projektom, ktorý rozhodne stojí za zmienku, je N!DO Bratislava. Nachádza sa v jedinečnej lokalite na juho-východnej strane Kuchajdy, na rohu Trnavskej a Tomášikovej ulice a bude tak súčasťou nového širšieho centra, ktoré sa tu formuje. Developer v tomto prípade kladie mimoriadny dôraz na kvalitu modernej architektúry a zeleň, ktorá mnohým Bratislavčanom v meste chýba.

Komplex už onedlho zaplní 115 bytov vo výmere od 30 m2 do 140 m2 a vďaka trendu prichádzajúcemu zo západu, nebude chýbať kompletné občianske vybavenie oblasti – nájdeš tu poštu, škôlku, supermarkety a Kuchajda je len čerešničkou na torte.

Slnečnice

A čo tak vlastná farmárska tržnica, obrovský zelený park, škôlka, základná aj stredná škola, zdravotnícke stredisko, lekárne, kaviarne, úrady, pošty aj bankomaty na jednom mieste a pritom ďaleko od preplneného centra? To všetko ponúkajú Slnečnice, projekt neďaleko Petržalky, kde nájde bývanie samotár aj veľká rodina. Jeden až štvorizbové byty sú zariadené s prízvukom na funkčnosť, pohodlie aj dizajn.

Je im venovaná Zóna mesto a tou druhou časťou oblasti je Zóna viladomov. Svoje vysnívané bývanie tu už onedlho má nájsť až 9000 obyvateľov a na pravom brehu Dunaja určite ocenia, že developeri už dávno upustili od šedivých panelákov a myslia na nadčasové prvky, ktoré dokonale doplní množstvo zelene.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: slnecnice.sk

Ak sa ti aspoň jedna z týchto možností zapáčila natoľko, že si začal o svojom novučičkom bývaní reálne uvažovať, sny o dobrej knihe a šálke kávy na terase môže zmariť myšlienka na financovanie. Zadovážiť si vlastné bývanie je jednoznačne jedným z najdôležitejších krokov, ktoré počas života podnikneš a hoci Slovensko ešte stále podľa štatistických údajov patrí medzi krajiny, kde sa deti držia maminých sukní pomerne dlho (viac ako polovica Slovákov vo vekovej skupine 25-34 rokov býva stále s rodičmi), raz do toho predsa len treba skočiť. A ak je niečo, čoho sa v súčasnosti báť netreba, tak je to hypotéka.

Situácia na realitnom trhu sa po dlhšej dobe ustálila, mnohí developeri navyše svoje projekty ponúkajú novým majiteľom v spolupráci s bankami. Tie sa postarajú o lepšie podmienky, zrýchlené a zjednodušené získanie úveru, takže si túto „drobnosť“ netreba zabudnúť všimnúť. Ak s projektom, ktorý sa ti zapáčil navyše pracuje banka, ktorej služby využívaš aj ty, je to win-win.

Napríklad na troch zo spomínaných projektov –  Lorinčík Háje, Nido Bratislava a aj Slnečnice, sa podieľa Poštová banka. Pred tým, než sa radikálne zmenia podmienky trhu, ešte stíhaš využiť jej ponuku. Môžeš získať hypotéku pre mladých s výhodným úrokom už od 0,95 % p. a. Keďže už od leta sa podmienky na získanie úveru pre mladých podstatne zmenia, túto šancu by si nemal premeškať. Ak navyše ešte nemáš 36 rokov, čaká na teba výhodný daňový bonus.

Nákup nehnuteľnosti sa už v súčasnosti nemusí spájať neúnosne vysokými splátkami a úrokmi, práve naopak ponúka možnosť siahnuť po tom, čo by sme si poctivým šetrením mohli dovoliť až omnoho neskôr, ak vôbec. Ak sa ešte stále pohrávaš s myšlienkou, že siahnutím po úvere sa pomyselne priviažeš k jednému miestu, zabudni na to. Stále je tu možnosť investičnej nehnuteľnosti, kedy skrátka nadobudnuté bývanie prenajmeš alebo bude tvojou zárukou na časy, kedy sa vzdáš života kočovníka a budeš sa túžiť usadiť.

Článok vznikol v spolupráci s PABK.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK