Dovolenkový „raj antivaxerov“ čelí veľkej delta vlne, sprísňuje opatrenia a hovorí sa aj o tvrdom lockdowne

  • Bulharsko od zajtra sprísňuje opatrenia, ktoré sa dotknú reštaurácií či športových udalostí
  • Krajina má najnižšiu zaočkovanosť v Európskej únii
  • Agresívny Delta variant sa prejavuje najmä v krajinách s nízkou zaočkovanosťou
Bulharsko sprísňuje opatrenia
Bulharsko sprísňuje opatrenia, TASR/AP/Dan Himbrechts
  • Bulharsko od zajtra sprísňuje opatrenia, ktoré sa dotknú reštaurácií či športových udalostí
  • Krajina má najnižšiu zaočkovanosť v Európskej únii
  • Agresívny Delta variant sa prejavuje najmä v krajinách s nízkou zaočkovanosťou

Bulharsko po letnej sezóne ako veľmi vyhľadávaná dovolenková destinácia sprísňuje opatrenia. Počas posledných dní zaznamenali vysoké čísla novo nakazených. Martin Smatana na svojom Facebooku uviedol, že Bulharsko sa toto leto stalo vyhľadávanou destináciou práve pre popieračov očkovania.

Je to krajina s najmenším percentom zaočkovanosti v Európskej únii, a aj napriek tomu sa im celé leto darilo udržať nízke počty nakazených. Práve preto sa na takúto krajinu a ich závadzanie takmer žiadnych opatrení odvolávali tí, ktorí sa zaočkovať nechcú.

Keď sa však na počty nakazených v Bulharsku pozrieme dnes, tak počty nakazených začínajú rapídne stúpať. „Krajina prechádza delta vlnou. Áno, zatiaľ má „len“ má polovičný počet prípadov na 1 000 000 obyvateľov ako majú Veľkej Británii, ale aj tak už teraz dosahujú 5 násobne viac úmrtí ako na Ostrovoch,“ uviedol vo svojom príspevku Martin Smatana.

Po sociálnych sieťach koluje nová štúdia z Izraela, ktorá tvrdí, že po prekonaní infekcie má človek lepšiu imunitu proti…

Posted by Martin Smatana on Tuesday, August 31, 2021

Reuters uvádza, že krajina so 7 miliónmi obyvateľov odhalila minulý štvrtok približne 1 745 nových prípadov ochorenia, čím sa počet aktuálne nakazených občanov zvýšil až na 32 192.

Dočasný minister zdravotníctva Stoicho Katsarov však na očkovanie Bulharov apeluje. Uvedomuje si, že percento zaočkovanosti v krajine je enormne nízke, a práve preto krajina zavádza opäť prísnejšie opatrenia. Dokonca sa spomína aj tvrdý lockdown.

Nízke percento zaočkovanosti situáciu zhoršuje

Veľká Británia má zaočkovaných oboma dávkami až 63,4 % obyvateľov. U Bulharov je to len slabých 17,3 %. Bulharský minister zdravotníctva taktiež povedal, že je pravdepodobné, že študenti budú musieť po istom čase prejsť na online výučbu.

Martin Smatana taktiež upozorňuje na horibilne agresívny Delta variant. „Bulharsko je ďalším príkladom, že pred delta variantom sa nedá „uniknúť“, len dobre ochrániť. Je jedno, či ide o dovolenkovú, slnečnú destináciu, alebo severské krajiny. Keď raz dosiahne vírus potrebnú „masu“, nastáva prudký rast v počte prípadov.“

„Ak teda poznáte ľudí, čo to prekonali len „s teplotou“ a myslíte, že to bude aj váš prípad, myslite na to, že Delta je oveľa agresívnejšia a zákernejšia mutácia a úplne zbytočne tým riskujete,“ uvádza na svojom Facebooku.

zdroj: COVID-19 data

Nové opatrenia

Bulharsko zavádza prísnejšie opatrenia, ktoré sa týkajú najmä reštaurácií či športových udalostí. Ako uvádza Reuters, bary a reštaurácie sa budú od zajtra zatvárať už o 22:00, športové udalosti sa budú konať bez divákov. Školy však naďalej fungujú na prezenčnej výučbe, avšak ako je vyššie spomenuté, minister zdravotníctva nevylučuje prechod na dištančnú výučbu.

Krajina vie, že ju čaká ťažšie obdobie práve kvôli nízkemu percentu zaočkovanosti a agresívnemu variantu Delta.

Zdroje: Facebook, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK