Drsný odkaz od Nicholsonovej: Od vlády musíme konečne očakávať viac ako len to, že nekradne

  • Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová je presvedčená, že pozícia Igora Matoviča ako premiéra je dlhšie neudržateľná
  • Pripomína, že Matovič nemá dôveru dvoch zo štyroch koaličných partnerov a navyše mu nedôveruje viac ako 80 % voličov
  • Na demisiu ho už vyzvala aj prezidentka
Facebook/ Lucia Ď. Nicholsonová
Facebook/ Lucia Ď. Nicholsonová
  • Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová je presvedčená, že pozícia Igora Matoviča ako premiéra je dlhšie neudržateľná
  • Pripomína, že Matovič nemá dôveru dvoch zo štyroch koaličných partnerov a navyše mu nedôveruje viac ako 80 % voličov
  • Na demisiu ho už vyzvala aj prezidentka

Žiadosť Igora Matoviča o vytvorenie postu vicepremiéra pre boj s korupciou považuje Ďuriš Nicholsonová len za trafiku, s ktorou by minimálne SaS a Za ľudí nemali súhlasiť.

„Igor Matovič nie je spôsobilý zastávať post vicepremiéra pre boj s korupciou, pretože napriek imidžu bojovníka proti korupcii zlyhal v korupčnom škandále okolo riaditeľa SIS Pčolinského,“ tvrdí Ďuriš Nicholsonová.

Rodičia z LGBTI komunity poslali slovenským poslancom ostrý list. V petícii im adresujú jasnú výzvu

Myslí si, že v každej zdravej spoločnosti by takéto zatknutie znamenalo politický koniec premiéra krajiny ako jeho priameho nadriadeného. Objasňuje pritom, že vo vedení spravodajských služieb sa v posledných rokoch korupčné škandály udiali v krajinách ako Bulharsko, Čína, Jordánsko, Etiópia a Nigéria.

Mal by sa Igor Matovič stať vicepremiérom pre boj s korupciou?

„Igor Matovič ako opozičný politik by určite žiadal odstúpenie Pellegriniho alebo Fica za zatknutie ich šéfa SIS. Škandál s Pčolinským však prešiel prakticky mlčaním, len aby si udržal spojenectvo so Sme Rodina. Igor Matovič s Borisom Kollárom sa takto navzájom podržali vo funkciách,“ konštatuje.

Europoslankyňa taktiež nesúhlasí s vyjadrením Richarda Sulíka, podľa ktorého má zásluhu za očistu polície, prokuratúry a súdov výlučne Igor Matovič.

„To, že sa Matovič nespráva ako Fico, a teda nezväzuje ruky poctivým vyšetrovateľom ani vtedy, keď ide o jeho človeka, je fakt. Ale toto by mala byť predsa samozrejmosť. To, ako vulgárne vládol Fico a jeho minister vnútra, nemôže byť donekonečna merítkom morálnych vlastností a schopností súčasných vládnych politikov. Od premiéra musíme očakávať viac ako to, že nebude ovplyvňovať vyšetrovanie a od vlády sa už musíme naučiť očakávať viac ako len to, že nekradne.“

Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že v zdravej spoločnosti musí politika, ktorý má zastávať post vicepremiéra pre boj s korupciou diskvalifikovať, keď mlčí pri škandáloch, akým je zatknutie šéfa SIS pre podozrenie z korupcie.

Objasňuje tiež, že momentálne má vládnu funkciu vicepremiéra na boj proti korupcii udržateľný rozvoj a ľudské zdroje len Severné Macedónsko.

„Na efektívny boj s korupciou aj na tých najvyšších miestach nám úplne stačia poctiví vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia. A ešte jedna Mária Kolíková na poste ministerky spravodlivosti,“ dodáva.

Vallovi došla trpezlivosť, kupuje erotický salón, ktorý je hanbou Bratislavy. Cenu zjednal pod dva milióny eur

So slovami europoslankyne sa stotožňuje aj Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu (NZK), podľa ktorej je vytváranie spomínaného postu nadbytočné. Podľa Petkovej by bolo pre boj s korupciou kontraproduktívne, ak má byť dôvodom vytvorenia nového miesta len to, aby Matovič zostal vo vláde a koalícia tak našla východisko z politickej krízy.

„Pre riešenie korupcie sú viac potrebné nezávislá a efektívna polícia a prokuratúra, nestranné súdy a právne vymožiteľné prostredie. Od vlády sa očakáva transparentné a otvorené vládnutie a jasné pravidlá, ktoré budú platiť rovnako pre všetkých,“ vysvetlila Petková pre SITA..

Dodala, že vytváranie ďalších politických postov podrýva dôveru občanov v nezávislé inštitúcie, ktoré by mali zabezpečovať spravodlivosť bez ohľadu na to, kto je pri moci.

„Neviem si predstaviť, čo by taký vicepremiér pre boj s korupciou robil a čo by boli jeho kompetencie, či obsah práce. Za legislatívu v tejto oblasti je zodpovedné najmä Ministerstvo spravodlivosti SR, v programovom vyhlásení vlády majú jednotlivé rezorty definované protikorupčné opatrenia, ktoré sme vyhodnotili pozitívne, stačí, že ich začnú aj napĺňať,“ uzavrela Petková.

Zdroje: Facebook/ Lucia Ď. Nicholsonová, SITA, Združenie zastavme korupciu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech