Rodičia z LGBTI komunity poslali slovenským poslancom ostrý list. V petícii im adresujú jasnú výzvu

  • Nielen poslanci za ĽSNS, ale aj 26 vládnych a traja poslanci za Smer súhlasili, že homosexuálne páry nemajú mať na Slovensku žiadne „rodičovské práva“
  • To pobúrilo rodičov, starých rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, ktorí im poslali otvorený dopis a spustili petíciu, ktorú za pár hodín podpísalo viac ako 2 000 ľudí
kotleba, lgbti
TASR/Jaroslav Novák, AP Photo/Chiang Ying-ying
  • Nielen poslanci za ĽSNS, ale aj 26 vládnych a traja poslanci za Smer súhlasili, že homosexuálne páry nemajú mať na Slovensku žiadne „rodičovské práva“
  • To pobúrilo rodičov, starých rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, ktorí im poslali otvorený dopis a spustili petíciu, ktorú za pár hodín podpísalo viac ako 2 000 ľudí

Potom čo Milan Uhrík obvinil Mariana Kotlebu z toho, že zo straníckych peňazí podporuje pár, ktorý sa preslávil „vyliečením“ z homosexuality a organizovaním sexuálnych orgií, navrhli kotlebovci novelu ústavy.

Mala zabrániť budúcemu právnemu uznaniu rodičovstva párov rovnakého pohlavia, a najmä úplne zakázať zmenu pohlavia pre transrodových ľudí. Informovala o tom Iniciatíva inakosť, podľa ktorej tento krátky materiál zaplavil dlhý zoznam bludov.

Slovensko je epicentrum netolerancie k LGBTQ. Kedy sa konečne posunieme do 21. storočia ako iné európske krajiny?

Tie sa týkali aj toho, ako chcú liberáli „rozvrátiť tradičný zdravý model rodiny a vôbec celej ľudskej spoločnosti“, ako sa deti vyrastajúce v homosexuálnych pároch „s veľkou pravdepodobnosťou stanú obeťami sexuálneho zneužívania“ či ako „budú inklinovať k sexuálnym deviáciám, ktoré budú vidieť u svojich opatrovateľov“. Aj za tieto vedecky vyvrátené klamstvá hlasovalo 26 vládnych poslancov.

Otvorený list

Na kontroverzné hlasovania teraz v petícii reagujú aj rodičia, starí rodičia a priatelia LGBTI+ komunity. V otvorenom liste sa obracajú na poslancov hnutia OĽaNO a strany Sme rodina. 

Upozorňujú, že takáto novelizácia by mala ďalekosiahle dôsledky nielen na ich život, ale aj pre celú spoločnosť. Nepáči sa im, že v dôvodovej správe k tomuto návrhu sú ich deti, blízki a priatelia označovaní ako devianti, pričom ich rodinné zázemie je charakterizované ako „zvrátené prostredie“. Takéto znevažovanie a nálepkovanie považujú za neprijateľné a dôrazne proti tomu protestujú.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

 

Poslancov žiadajú, aby zodpovedne zvážili možné dôsledky ich hlasovania. Pýtajú sa, čo by sa stalo v prípade, že by takéto zákony našli uplatnenie.

„Skutočne chcete obrať deti o milujúcich rodičov? A rodičov o deti? Chcete transrodovým ľuďom zabrániť, aby mohli žiť svoj život podľa slobodného rozhodnutia? Pozreli ste sa do očí ľuďom, ktorí o svoje dieťa prišli práve na základe nekompetentnosti a neznášanlivosti? Tieto rodiny sú tu. Sme to aj my, máme svoje tváre, žijeme svoje životy. A ďalších dotknutých rodín sú na Slovensku tisíce,“ píšu signatári petície.

Podporuješ registrované partnerstvá homosexuálov?

Nepáči sa im, že namiesto toho, aby presadzovali legislatívne rámce pre to, aby rôzne skupiny ľudí mohli žiť plnohodnotný život, konajú opačne.

„Sme ľudia, ktorí majú strach, že nám naše deti a vnúčatá štát zoberie. Sme tí, ktorí s deťmi a priateľmi prekonávajú proces tranzície, pri čom čelia množstvu problémov, o ktorých väčšinová spoločnosť nič netuší. Sme tí, ktorí ako kamaráti, kolegovia a susedia LGBTI+ ľudí citlivo vnímame neisté právne a sociálne prostredie, v ktorom žijú,“ vysvetľujú.

LGBTI
zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

Zdôrazňujú tiež, že poslanci zastupujú všetkých občanov a občianky našej krajiny, a preto nemôžu ktorýmkoľvek skupinám spomedzi nich úmyselne ubližovať a otvorene popierať ich ľudské práva.

„Takéto návrhy právnych predpisov nemajú mať miesto vo vyspelej spoločnosti, pretože popierajú ľudskosť i výsledky vedeckého poznania. Je zrejmé, že takéto otvorené hanobenie iluzórneho nepriateľa využíva napätú spoločenskú situáciu a prichádza práve v čase, keď sa nachádzame v stave bezprecedentnej krízy spôsobenej pandémiou.“

Vyvolávanie strachu

Signatári petície sú toho názoru, že sú zbytočne konfrontovaní s démonizovaním ich blízkych a nezmyselným vyvolávaním strachu v širokej verejnosti prostredníctvom lacného populizmu, šírenia homofóbie, transfóbie a predovšetkým hrubého zneužívania politickej moci.

PRIESKUM: LGBT komunita rastie. Len polovicu mladých ľudí priťahuje iba opačné pohlavie

Pripomínajú, že sú pevnou súčasťou tejto krajiny a vytvárajú hodnoty, ktoré prispievajú k jej rozvíjaniu. Hoci by to bolo namieste, nežiadame ospravedlnenie. Dôrazne však žiadame, aby ste sa v budúcnosti zdržali podpory podobných návrhov a vyjadrení, ktoré sú v priestore mimo parlamentnej imunity protiprávne,“ dodávajú.

Iniciatíva inakosť v tejto súvislosti objasňuje, že právna zmena pohlavia je možná už od čias prvej Československej republiky a je výsledkom vedeckého konsenzu. Ani na Slovensku neexistuje nikto z vedeckej obce, kto by požadoval jej zákaz. Naopak, zdôrazňujú sa jej prínosy ako často jediné riešenie na zlepšenie kvality života, začlenenie do spoločnosti a prevenciu samovrážd transrodových ľudí.

„Uznanie identity transrodových ľudí je úplne základným ľudským právom, ktoré nebolo spochybnené ani za čias komunistickej totality a je garantované medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná. Viackrát to potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva,“ dodáva iniciatíva.

Zdroje: peticie.com, Iniciatíva inakosť, NRSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá