Druhé kolo testovania: Odberové miesta budú rovnaké, čas odberov sa zmenil

  • Cez víkend sa uskutoční druhé kolo celoplošného testovania
  • Podľa Ministerstva vnútra sa druhé kolo testovanie dotkne asi 54 percent obyvateľov. Zúčastniť sa ho má 45 okresov
  • Mení sa aj čas testovania, väčšina testovacích miestnosti by mala ostať ako pri prvom kole
23_10_2020_Bardejov_testovanie_02736081
TASR/Milan Kapusta
  • Cez víkend sa uskutoční druhé kolo celoplošného testovania
  • Podľa Ministerstva vnútra sa druhé kolo testovanie dotkne asi 54 percent obyvateľov. Zúčastniť sa ho má 45 okresov
  • Mení sa aj čas testovania, väčšina testovacích miestnosti by mala ostať ako pri prvom kole

Pre koho je určené testovanie?

Počas víkendu 7. a 8. novembra 2020 sa uskutoční plošné testovanie obyvateľov v rámci 45 okresov. Je určené pre osoby (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR) nad 10 rokov, ktoré sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre osoby, ktoré potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020.

Ktoré okresy sa budú testovať v druhom kole?

Podľa Ministerstva vnútra sa druhé kolo testovanie dotkne asi 54 percent obyvateľov. Celkovo sa tak bude v priebehu 7. a 8. novembra 2020 testovať 45 okresov v 11 regionálnych veliteľstvách /RV/:

RV Malacky: Senica, Skalica,

RV Martin: Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice

RV Michalovce: Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou

RV Prešov: Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník

RV Rožňava: Gelnica, Spišská Nová Ves

RV Ružomberok: Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín

RV Sereď: Dunajská Streda

RV Topoľčany: Partizánske, Prievidza, Topoľčany

RV Trenčín: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín

RV Zvolen: Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen

RV Žilina: Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina

testovanie koronavirus
zdroj: TASR

Koľko bude odberných miest?

Aktuálne sa na príprave ďalšej fázy operácie Spoločná zodpovednosť podieľa celkovo viac ako 2000 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Velenie operácie pracuje z bezpečnostných a epidemiologických dôvodov prevažne online. K dnešnej 10. hodine je pre tzv. červené okresy naplánovaných na sobotu 2 805 odberových miest a 2 715 tímov. V nedeľu by sa testovanie malo realizovať v 2 751 odberových miestach a zabezpečiť by ho malo 2 683 odberových tímov.

Kde budú rozmiestnené odberné miestnosti?

Presný počet odberových miest bude uverejnený na stránke www.somzodpovedny.sk, predbežne však Ozbrojené sily SR plánujú testovať na rovnakých odberových miestach, ako v rámci prvého kola celoplošného testovania. Totožné by mali byť aj odberové tímy. Umiestnenie odberných miest sa môžeš dozvedieť s webových stránok, sociálnych sietí prípadne prostredníctvom verejného rozhlasu tvojho mesta alebo obce.  

Minister obrany Jaroslav Naď zároveň uviedol, že okrem plánovaných odberových miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberové miesta v okresoch, ktoré hraničia s tzv. červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv. V tomto prípade štát poskytne pre odberové miesta nad rámec plánu antigénové testy, certifikáty a dokumentáciu, ako aj personál z radov ozbrojených síl a policajného zboru. Ostatný personál a ochranné pomôcky budú v réžii samospráv, ktoré o tieto odberové miesta nad rámec plánu požiadajú.

Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môcť opäť aj firmy nad 4 000 zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4 000 osôb. Túto možnosť využije 10 firiem.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

V aký čas sa budeš môcť prísť otestovať?

Oproti prvému kolu je najväčšia zmena práve v čase testovania, ktorý sa skrátil o tri hodiny každý deň. Pre verejnosť budú odberové miesta prístupné od 08.00 h do 20.00 h. V tejto súvislosti rezort obrany obyvateľom výrazne neodporúča čakať v sobotu ráno pred testovaním v radoch, ale prísť na testovanie cez deň podľa aktuálnej situácie na jednotlivých odberových miestach.

Kde môžem ísť, keď budem negatívny?

Ak však máš negatívny test a potvrdenie o ňom, môžeš ísť von kedy chceš, môžeš ísť do práce a na nákupy, no stále pre teba a všetkých ostatných platia epidemiologické opatrenia a povinnosti. Viac si môžeš prečítať v našom článku:

VEĽKÝ PREHĽAD, ČO MÔŽEŠ: Negatívny test je ako priepustka z lockdownu

V súvislosti s testovaním ministerstvo obrany dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si na vystavené certifikáty dávali pozor, nakoľko v prípade ich straty alebo znehodnotenia im nebudú môcť byť vystavené nové. Zároveň ako zdroj odpovedí na otázky týkajúce sa zákazu vychádzania odporúčame platné uznesenie vlády SR.

Čo robiť ak si mal pozitívny test alebo si na testovaní nebol?

Ak máš certifikát o pozitívnom teste, musíš ostať desať dní v karanténe. Ak si na prvom kole nebol, na testovanie ísť môžeš, či už je to plošné antigénové v druhom kole, alebo PCR testovanie.

Domácu izoláciu môžeš mať úplne kdekoľvek, či už vo svojom mestskom byte alebo chalupe uprostred ničoho. Základom je vyhnúť sa druhým ľuďom, ktorých môžeš nakaziť.

Na stránke Úradu verejného zdravotníctva nájdeš všetky potrebné informácie a odpovede na otázky. Ak potrebuješ ísť von so psom alebo vyniesť smeti, je to v poriadku. Výlety po obchodoch či návštevy sú úplné tabu.

zdroj: TASR/František Iván

Čo ak pracujem v okrese, kde testovanie je a bývam v takom, kde nie je?

Každý by mal ísť na testovanie v okrese, v ktorom sa zdržiava. Ak teda tráviš väčšinu času napríklad v Bratislave ale bydlisko máš v Žiline, výlet do rodného okresu absolvovať nemusíš. Ak je to však naopak a tvoja práca sa nachádza v okrese, kde sa cez víkend testovať bude, druhé kolo testovania ťa neminie aj keď bývaš hneď v susednom okrese. Zamestnávateľ totiž od teba môže vyžadovať potvrdenie o negatívnom teste, ktoré bude z druhého kola.

Musíme sa zúčastniť druhého kola, ak je člen domácnosti pozitívny ešte z prvého a ostatní sú negatívni?

Nie, ani Vy sa nemôžete zúčastniť na testovaní nakoľko aj Vy by ste mali byť v izolácii, uvádza ministerstvo zdravotníctva. „Čakáte, kým Vám uplynie nariadená izolácia. Podľa vyhlášky č. 15/2020 ÚVZ SR. V každom okresnom meste budú zriadené testovacie miesta pre antigénové testovanie, kde sa následne budete môcť dať pretestovať a dostanete nový certifikát, ktorým sa budete môcť preukázať,“ radí rezort.

Disponujem negatívnym RT-PCR testom z 29.októbra. Ak bývam v okrese, kde sa uskutoční druhé kolo testovania, musím absolvovať opäť testovanie – antigénové alebo RT-PCR test?

Áno, musíš sa zúčastniť. Ak bývaš v okrese, kde druhé kolo bude, tvoj certifikát o negatívnom teste z prvého kola stráca platnosť.

Korona Lifehack: 10 webov, kde môžeš potraviny nakúpiť bez toho, aby si vyšiel z domu

Ak sme sa nezúčastnili na prvom kole testovania, druhé kolo testovania sa v našom okrese nekoná, končí pre nás zákaz vychádzania od 9.11?

Zákaz vychádzania platí do 14. novembra, no na cestu na test sa nevzťahuje. Ak teda certifikát z prvého kola nemáš, môžeš ísť na druhé kolo. Ak si však nebol na prvom kole testovania v okrese, kde druhé kolo nebude, budeš mať možnosť ísť sa bezplatne otestovať antigénovým testom v okresnom meste. Môžeš tiež ísť na bezplatný alebo platený PCR test.

Bol som pozitívny v prvom kole testovania, môžem ísť na druhé kolo testovania? Kedy mi končí karanténa?

Nie, ak máš certifikát o pozitívnom teste, nesmieš sa zúčastniť druhého kola. Karanténa ti končí 10 dní od pozitívneho testu, teda 10. resp 11. novembra v prípade, že nemáš klinické príznaky alebo si nebol v kontakte s nakazenou osobou. Po desiatich dňoch od pozitívneho testu si môžeš od svojho lekára vyžiadať potvrdenie o tom, že si ochorenie COVID-19 prekonal. S týmto potvrdením pre teba platí výnimka zo zákazu vychádzania.

 
Zdroje: SITA, MinisterstvoVnútra, MinisterstvoZdravotníctva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK