Druhú najväčšiu ekonomiku sveta čaká krutý záver roka: Ocitla sa v nebezpečnom úskalí

  • Ekonomika Číny musí rátať s potenciálne krutým záverom roka
  • Oslabujúca sa aktivita vo výrobe a službách ukazuje, že stimulačné snahy zaostávajú
Peking, Čína
Ekonomika Číny na tom nie je až tak dobre, ako sa zdá, Unsplash/Ling Tang
  • Ekonomika Číny musí rátať s potenciálne krutým záverom roka
  • Oslabujúca sa aktivita vo výrobe a službách ukazuje, že stimulačné snahy zaostávajú

Ekonomika Číny sa aj naďalej musí popasovať s nie práve najpozitívnejšou situáciou. Taktiež ani vyhliadky do budúcnosti nie sú práve ružové.

Krátke oživenie v problémoch čínskej ekonomiky ukázalo znepokojujúce nové známky záblesku, čo zvýšilo tlak na Peking, aby podnikol odvážnejšie kroky na oživenie rastu.

Ako sme nedávno informovali, ekonomika Číny sa v súčasnosti nachádza v historickom míľniku. Za posledné dva roky došlo k najväčšiemu poklesu podielu krajiny na globálnom HDP od éry Maa Ce-tunga. Aktuálne má druhá najväčšia ekonomika sveta menší podiel na globálnom hrubom domácom produkte.

Portál Euronews ešte v októbri tohto roka informoval, že druhá najväčšia svetová ekonomika rástla v treťom štvrťroku medziročne o 4,9 %, čím prekonala prognózy analytikov, no vykazuje známky spomalenia. 

Čínska ekonomika vykázala v období od júla do septembra väčšiu expanziu, ako sa očakávalo. Podľa Národného štatistického úradu Číny sa HDP v medziročnom porovnaní zvýšil o 4,9 %, po 6,3 % ročnom raste v predchádzajúcom štvrťroku. 

Priemyselná produkcia, ktorá meria aktivitu vo výrobnom sektore, ťažobnom priemysle a sektore verejných služieb, v septembri naďalej rástla rovnakým tempom ako predtým, medziročne o 4,5 %. Medzitým sa sektor nehnuteľností (nehnuteľnosti tvoria asi 30 % čínskeho HDP) hlbšie prepadol do krízy a zápasil s tlakom na splácanie dlhov, predaj domov a investície.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Svetová banka, Svetová banka, OECD, Archív Startitup, Euronews, US Bancorp, YouTube/Bloomberg Originals

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá