Dvojica košických milionárov skladuje Sputnik V, vyrábať ho nebude. O nerozlučných biznismenoch bolo počuť už za Mečiara

  • Divoké časy privatizácie vyniesli mnohých dnešných veľkopodnikateľov na vyššiu úroveň
  • Budeme u košických podnikateľov na východe Slovenska naozaj vyrábať vakcíny proti Covid-19, alebo ponúknu len sklady?
  • Dlhy sa okolo dvojice neobjavujú prvýkrát. Pred rokmi sa museli zbaviť viacerých rozbehnutých projektov
  • Dnes sú dôkazom, že pandemická situácia uškodila aj niektorým farmaceutickým spoločnostiam, vrátane tej z východného Slovenska
Kamarás Krajňák
Archív Startitup, SITA/AP/ Saeed Kaari, Biztweet.eu
  • Divoké časy privatizácie vyniesli mnohých dnešných veľkopodnikateľov na vyššiu úroveň
  • Budeme u košických podnikateľov na východe Slovenska naozaj vyrábať vakcíny proti Covid-19, alebo ponúknu len sklady?
  • Dlhy sa okolo dvojice neobjavujú prvýkrát. Pred rokmi sa museli zbaviť viacerých rozbehnutých projektov
  • Dnes sú dôkazom, že pandemická situácia uškodila aj niektorým farmaceutickým spoločnostiam, vrátane tej z východného Slovenska

Nedávno sme sa pozreli na príbeh a podnikanie jedného z top 10 najbohatších Slovákov, Milana Fiľa. Pri jeho najdôležitejšom, priam životnom obchode, ktorým sa stala dodnes diskutabilná privatizácia veľkých papierní v Ružomberku (dnes Mondi SCP), sme narazili aj na dve pomerne známe mená, ktoré sa v médiách opäť začali objavovať hlavne v posledných týždňoch.

Ide o dvojicu podnikateľov z Košíc, biznis partnerov Juraja Kamarása a Ladislava Krajňáka.

V centre je opäť vakcína Sputnik V

Dôvod, prečo sa na túto priam nerozlučnú dvojicu z východu Slovenska opäť upriamila pozornosť, k nám priletel z Ruska a spôsobil vládnu krízu. Ide o 200-tisíc vakcín proti koronavírusu Sputnik V, ktoré stále neschválila Európska lieková agentúra a zelenú jej nedal ani náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Všetky doteraz dodané dávky Sputnika V dalo Slovensko uskladniť firme Imuna Pharm patriacej práve spomínanej dvojici.

Juraj Kamarás a Ladislav Krajňák, ktorým sa v 90. rokoch podarili zaujímavé obchody a zisky firiem (vrátane spomínaných ružomberských papierní, ktoré potom prenechali M. Fiľovi), tak po pár rokoch opäť prilákali zraky novinárov.

Na povrch znova vyšli aj ich dlhy. A to napriek tomu, že za vlády Roberta Fica sa ich firme podarilo získať milióny eur z eurofondov. Čo všetko o tejto zaujímavej podnikateľskej dvojici vlastne vieme?

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Ruda pre železiarne a papierne pre Fiľa 

Slovenských podnikateľov, ktorí sú nejako spájaní so slovenskými politikmi (napríklad v rámci sponzoringu ich politickej kampane alebo podozrivým zákazkám a obchodom so štátom), máme u nás niekoľko.

Juraj Kamarás a Ladislav Krajňák u väčšiny Slovákov nepatria k tým najznámejším, no aj ich príbeh a podnikateľská aktivita je naozaj pozoruhodná.

Svet veľkého podnikania okúsili prvýkrát cez firmu VSŽ Metal Trade (VSŽ je skratka pre Východoslovenské železiarne, teda predchodcu dnešného U. S. Steel), ktorá vtedy ešte štátnym VSŽ dodávala rudu na ďalšie spracovanie.

„K lukratívnym zákazkám mal údajne mladíkom pomôcť Krajňákov otec Ľudovít cez svoje vtedajšie kontakty,“ písali o ich začiatkoch a prvotnom podnikaní cez VSŽ Metal Trade Hospodárske noviny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa USSteel (@ussteelcorp)

V roku 1994 sa obaja ako nominanti vtedajších politických strán dostali do prezídia Fondu národného majetku, ktorého hlavnou činnosťou bol (a v podstate stále je) prevod štátneho majetku na neštátne subjekty.  

Časy divokých privatizácií v 90. rokoch, kedy štátne podniky vo veľkom prechádzali do rúk súkromníkov, otvárali ďalšie dvere aj týmto dvom Košičanom.

V roku 1996 sa priamo zapojili do jednej z najväčších a najdiskutovanejších privatizácií, ktorú sme tu už v skratke spomenuli – do privatizácie veľkých ružomberských papierní, vtedy ešte s oficiálnym názvom „Severoslovenské celulózky a papierne“, skrátene SCP.

Obaja podnikatelia z východnej metropoly Slovenska už boli úzko spájaní s vládnucou HZDS Vladimíra Mečiara. „Mečiarovi ľudia“ alebo „spolupracovníci Vladimíra Mečiara“ sú slová, ktorými médiá Kamarása a Krajňáka dodnes titulujú, ako napríklad v roku 2018 český spravodajský portál e15.cz.

Dvojica podnikateľov pôsobila v Mečiarovej HZDS a v tom čase sa vďaka politickému krytiu dalo dostať k veľmi zaujímavým podnikom… V rámci privatizácie, keď Vladimír Mečiar budoval „kapitálno-tvornú vrstvu“ na Slovensku, ovládli spolu ružomberskú fabriku SCP. Neskôr z tohto podniku Kamarás a Krajňák vystúpili a majoritu ovládol nadnárodný koncern Mondi,“ písali o ďalšom osude ružomberských papierní Aktuality.sk.

zdroj: TASR/Jozef Ďurník, Miroslava Cibulková

Na ružomberských zamestnancov „zabudli“

Celú privatizáciu papierní, kedy sa tohto nemalého podniku Fiľo, Kamarás a Krajňak zmocnili, dodnes prenasledujú rôzne špekulácie. O SCP mala záujem aj rakúska spoločnosť, ktorá ponúkala podstatne vyššiu sumu, než za akú ich napokon získala táto trojica.

„Vláda Vladimíra Mečiara vtedy ignorovala podstatne výhodnejšiu ponuku,“ spomína Trend. Na celý obchod tak dopadá tieň podozrenia, že doň výrazne zasiahli politické známosti, ktoré uprednostnili „svojich“ pred iným záujemcom.

Ako sa ukázalo, nízku sumu, za ktorú podnikatelia papierne získali, mala kompenzovať zásadná podmienka v privatizačnej zmluve – odovzdať neskôr 15 % akcií z nadobudnutého majetku zamestnancom. Toto sa ale reálne nikdy nestalo.

Bývalí zamestnanci SCP Ružomberok žiadali vydanie zamestnaneckých akcií, prípadne náhradu škody za porušenie povinnosti vydať ich podľa privatizačnej zmluvy po rokoch aj od Milana Fiľa. Bez výsledku. Viac o tejto kauze si môžeš prečítať aj v našom nedávnom článku.

Milan Fiľo je jeden z najbohatších ľudí Slovenska. Filantrop, na ktorého útočil aj Matovič za jeho praktiky

Vstup do farmaceutického biznisu, Sputnik V a výroba vakcín na Slovensku

Neskôr sa košickej dvojici podaril ďalší zaujímavý úlovok, ktorým sa zviditeľnili vo farmaceutickom svete. Šlo o podnik Imuna š.p., dnes už Imuna Pharm, sídliaci v Šarišských Michaľanoch (áno, na východe Slovenska), ktorý sa u nás už vyše 60 rokov – od roku 1953 – venuje výrobe liekov a očkovacích látok.

Od roku 2002 pôsobí Imuna Pharm ako súkromná spoločnosť (vtedy do nej prišiel aj Krajňák a Kamarás, poz. red.). Prevzala časť výrobného sortimentu produktov pôvodnej spoločnosti Imuna š.p. a naďalej pokračuje v ich výrobe, predaji a inováciách. Existujúci výrobný sortiment bol doplnený o nové výroby a výrobkové rady s dôrazom na biotechnológie: vakcíny, bunkové implantáty, imunomodulátory, probiotiká, lyzáty a podobne,“ dočítaš sa na stránke spoločnosti.

zdroj: TASR/AP, Sven Hoppe

Na Finstate zas nájdeš, že takzvanými „konečnými užívateľmi výhod“ v tejto firme sú práve Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás – ten v nej figuruje aj ako predseda predstavenstva, Krajňák zas ako člen dozornej rady.

Svoje farmaceutické kráľovstvo sa dvojica východniarov snažila opakovane rozšíriť aj o aktivity a podniky v susednom Česku.

„Nákup konkurenčnej českej farmafirmy Sevapharma vykopol biznis Slovákov s liekmi o poschodie vyššie. Z Prahy sa totiž na východ Slovenska sťahovalo takmer celé výrobné portfólio zahraničného konkurenta a následne českú firmu predali.,“ informovali v roku 2018 Hospodárske noviny.

V posledných týždňoch sa o košických podnikateľoch a ich podniku Imuna Pharm hovorí vďaka tomu, že sa na ich podnik obrátila slovenská vláda s požiadavkou uskladniť privezené vakcíny Sputnik V. „Zatiaľ nie je jasné, akú odmenu za skladovanie Sputnika zadlžená Imuna Pharm dostane,“ písal Denník N.

Na Slovensko dorazil iný Sputnik V, o akom sa píše v Lancete. Štát mu dal nateraz stopku

Taktiež sa začalo nahlas špekulovať, že by sa spoločnosť zo Šarišských Michaľanov sama pustila do výroby jednej zo známych vakcín – napríklad Pfizeru či Sputnika V formou licencie. Juraj Kamarás však tieto tvrdenia, napríklad v rozhovore pre konzervatívny kresťanský denník Postoj, vyvrátil. „V súčasnom stave však nie sme schopní ekonomicky ani odborne niečo podobné zrealizovať,“ odpovedal na otázku ohľadom výroby vakcín proti Covid-19 na Slovensku.

Okrem toho zdôraznil, že veľké západné spoločnosti, ktoré dnes známe vakcíny vyrábajú, k tomu (z ich pohľadu) malú firmu odniekiaľ z východného Slovenska určite nepotrebujú.

Istú teoretickú šancu vidí v záujme firiem z Ruska, Indie alebo Číny, pre ktoré by mohlo byť zaujímavé spustiť výrobu vakcín niekde v Európskej únii a takýmto spôsobom sa ľahšie dostať aj na tamojší trh. Podľa Kamarása však bude vakcín vo svete už čoskoro dostatok.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Napriek miliónom z eurofondov opäť v dlhoch

Vypichneme prívlastok, na ktorý sa pri Imune zameral aj Denník Nzadlžená.

„Jediná väčšia východoslovenská farmaceutická firma Imuna Pharm získala za ostatných šesť rokov od predchádzajúcich vlád Smeru z eurofondov na modernejšie výroby 7,2 milióna eur. No teraz podnik zo Šarišských Michalian, ktorý ovládajú pôvodom košickí veľkopodnikatelia Juraj Kamarás a Ladislav Krajňák, dlhuje na sociálnych a zdravotných odvodoch už vyše 171-tisíc eur,“ pokračoval Denník N v tejto téme.

Doplatili na koronakrízu. Keďže ide o farmaceutickú spoločnosť, od ktorých by sme očakávali, že budú v čase pandémie profitovať, znie to zvláštne. Pravdou je však presný opak. Kamarás pred médiami hovoril doslova o katastrofe.

Počas koronakrízy sa síce predáva viac rúšok, dezinfekcií a liekov na horúčku či imunitu, no predaj sofistikovanejšieho sortimentu šarišskej Imuny, ktorým sú infúzne roztoky a krvné deriváty, klesá. Mnohé plánované výkony sa totiž v nemocniciach odkladajú a tržby za zdravotnícke potreby idú nadol,“ vysvetľoval Denník N.

zdroj: Finstat.sk. Tržby a zisky Imuna Pharm

Košickí biznis partneri, ktorí spolu podnikajú už desaťročia, nebojujú s dlhom prvýkrát. Ba tieto sú v porovnaní s tými starými len slabý odvar. Kamarás a Krajňák pred približne 20 rokmi založili aj investičnú spoločnosť CTY Group, Juraj Kamarás je na stránke tohto holdingu uvedený ako predseda predstavenstva a Ladislav Krajňák ako miesto-predseda. 

Mečiarovi ľudia dlžia v Česku milióny na daniach,“ písal u našich susedov v roku 2018 portál e15.cz. „Krajňák s Kamarásom rozpredávajú impérium… Ich česká investičná a developerská spoločnosť CTY Group sa dostala na hranu krachu. Pomocnú ruku pri odvrátení konkurzu jej podalo košické KPB Družstvo. Od českej Komerčnej banky vlani odkúpilo kľúčovú pohľadávku vo výške 630 miliónov českých korún (približne 23,5 milióna eur),“ písali zas v roku 2015 Hospodárske noviny.

CTY Group vtedy pozastavila viaceré plánované veľké projekty, napríklad výstavbu bytových domov v Prahe. Pozemky, na ktorých mali byty vyrásť, následne spoločnosť predala, rovnako ako aj zopár podobných v Bratislave.

Mimochodom, Praha sa údajne stala aj novým trvalým bydliskom slovenských podnikateľov z východu, rovnako ako aj pre ich biznis kolegu z papierní a jedného z najbohatších Slovákov Milana Fiľa.

zdroj: Praha

Takpovediac k vode rýchlo išli aj ďalšie plány či doslova podniky: „Najznámejšou bola Smrečina Hofatex, ktorú potopili sporné dotácie na výrobu zelenej energie. Banskobystrický drevársky závod skončil v konkurze pred dvomi rokmi,“ vytiahli pri dlhoch ďalšiu firmu z portfólia Košičanov Hospodárske noviny.

Problémy sa nevyhli ani golfovému areálu pod Tatrami vo Veľkej Lomnici, v ktorom mal Krajňák dlhé roky významný podiel. Hoci médiám vysvetlil, že predaj jeho podielu so spomínanými dlhmi nesúvisí, viacerí si to s pokračovaním rozpredávania zadlženého impéria aj tak spojili.

zdroj: Pixabay.com/Maciej Cieslak

Viac o investičnej spoločnosti a „zlatom vajci“ Modřany Power

CTY Group je podľa slov svojej veľmi jednoduchej stránky investičná holdingová spoločnosť, ktorá pôsobí od roku 2001. Venuje sa komerčným nehnuteľnostiam, finančnému a daňovému poradenstvu, vrátane vedeniu účtovníctva, a taktiež „farmaceutickému a strojárenskému odvetviu“.

Hlavného zástupcu farmaceutickej časti podnikania oboch Košičanov – firmu Imuna Pharm – sme si už predstavili. Nemôžeme vynechať ani takzvané „zlaté vajce“ Kamarása a Krajňáka: firmu Modřany Power.

Tá v Českej republike vyrába potrubné systémy pre energetiku, napríklad pre elektrárne z desiatok krajín celého sveta. Ako zástupcu strojárenskej časti biznisu môžeme zo staršieho portfólia košických podnikateľov spomenúť aj výrobcu obrábacích strojov firmu Tos, s ktorou sa tiež spájali dlhy. No taktiež sa s ňou spájalo aj veľmi zaujímavé meno, ktoré si firma a investičná skupina východniarov kedysi najala ako konzultanta:

Expremiér Mirek Topolánek lobuje v Kazachstane za slovenskú spoločnosť CTY Group. MF DNES zistila, že si Topolánka najala ďalšia firma ako konzultanta, a to spoločnosť CTY Group slovenských miliardárov Juraja Kamarása a Ladislava Krajňáka. Tá chce preraziť hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu,“ písali pred približne 10 rokmi idnes.cz.

Spomínaná finančná skupina dvoch Košičanov sa dnes na svojej stránke chváli aktívami v hodnote 1,4 miliardy českých korún, teda ak sa na dvojicu pozeráme cez české peniaze, stále môžeme hovoriť o miliardároch. V prepočte na eurá má dnes ich holding v rukách aktíva za viac než 54 miliónov eur.

Zdroje: archív Startitup, Denník N, Hospodárske noviny, Postoj, Aktuality.sk, e15.cz, idnes.cz, stránky jednotlivých spoločností z portfólia podnikateľov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá