EcoCapsule – budúcnosť bývania zo Slovenska

  • Po minulom roku, kedy bol hviezdou Pioneers Festivalu vo Viedni slovenský Aeromobil, sa tento rok do pozornosti dostal ďalší produkt zo Slovenska. Ide o mobilný domček EcoCapsule. My sme chalanov prepadli a položili im zopár otázok o tom, ako sa EcoCapsule darí a okrem iného sme sa dozvedeli aj informáciu, koľko bude ich EcoCapsule stáť.
image_1432974198.png
  • Po minulom roku, kedy bol hviezdou Pioneers Festivalu vo Viedni slovenský Aeromobil, sa tento rok do pozornosti dostal ďalší produkt zo Slovenska. Ide o mobilný domček EcoCapsule. My sme chalanov prepadli a položili im zopár otázok o tom, ako sa EcoCapsule darí a okrem iného sme sa dozvedeli aj informáciu, koľko bude ich EcoCapsule stáť.

 

Tomáš, o EcoCapsule som toho už veľa počul, avšak až teraz ju vidím konečne aj naživo. Môžeš aj naším čitateľom predstaviť tento projekt a povedieť niečo o vás?

V prvom rade by som rád podotkol, že my sme architekti, takže téme bývania sa venujeme vlastne každodenne. EcoCapsule ja malý mobilný domček, ktorý je nezávislý od energetickej siete a čiastočne aj nezávislý na vode. Túto energetickú nezávislosť si môžeme dovoliť vďaka vetru a slnku. Taktiež však zbierame aj dažďovú vodu, ktorú sme schopní následne ďalej využiť. A čo sa týka samotnej myšlienky EcoCapsule, tak tá vznika už v roku 2008 pri príležitosti jednej súťaže v USA. Aj keď sme túto súťaž nevyhrali, získali sme si veľkú mediálnu pozornosť, čo nás utvrdilo v tom, aby ste v tomto projekte pokračovali. Celkovo pracujeme na EcoCapsule už 5 rokov a tu môžeš vidieť výsledok našj práce, náš prvý prototyp.

 

 

Skvelé, gratulujem k prototypu! Vieš mi povedať aj nejaké konkrétne informácie o EcoCapsule?

Náš prototyp je plne funkčný, vybavený veternou túrbínou a solárnymi článkami. Budúci týždeň by sme mali celý tento energetický systém po prvý krát spustiť aj do prevádzky. V podlahe sa nachádzajú veľkokapacitné batérie. Zaujímavosťou je, že kapacitou sú podobné batériám PowerWall od Tesla Energy, ktoré boli predstavené na prednedávnom. Ešte nás čaká zopár úprav vo vodnom systéme EcoCapsule, avšak všetko sú to viac menej už iba detaily. Náš prototyp je v podstate to isté, čo by sa malo dostať neskôr aj do sériovej výroby. Popracovať chceme ešte na oknách, podlahe a ďalších drobnostiach.

 

Plánujete do budúcna aj rôzne personalizácie podľa želaní vašich zákazníkov?

Samozrejme, máme to v pláne. V podstate nami dané je len rozloženie kapsule, avšak čo sa týka napríklad použitých materiálov a farieb, je možné ich postupom času prispôsobovať želaniam zákazníkov. Alebo napríklad aj využitie EcoCapsule. Pre niekoho môže slúžiť naša kapsula ako malý office, ateliér, či miesto na oddych, takže jej využitie je takisto veľké.

 

 

Kde ste vyrobili prototyp, resp. kde plánuje výrobu EcoCapsule, keď sa dostane do sériovej výroby?

Prototyp nám vyrobili v jednej prevádzke pri Trenčíne a čo sa týka sériovej výroby, samozrejme rozmýšľali sme, ale finálne rozhodnutie ešte nepadlo. Zo začiatku sme na to chceli ísť prostredníctvom malosériovej výroby, avšak za posledných pár dní sme dostali už množstvo podnetov od záujemcov, ktorí by chceli našu kapsulu. Niektorí si ju chcú už dokonca aj predobjednávať. Takže tak ako sme pôvodne plánovali, to pravdepodobne nepôjde. Ale to je ten lepší prípad. :)

 

Aká by mohla byť cena jednej EcoCapsule? Aspoň odhad. ;)

Tak to ti určite neprezradím. Nie preto, že by som nechcel, ale ešte to ani my poriadne nevieme. Určite by sme chceli, aby bola naša kapsula lacnejšia ako 50.000€ a mala by stáť určite viac ako 20.000€. Takže cena sa bude pohybovať niekde v tomto intervale. Všetko však bude záležať aj od vybavenia a želaní zákazníkov, takže konečná cena môže byť rôzna.

 

Plánujete aj nejaké ďalšie fičúry do budúcna?

Áno, rozmýšľali sme už aj nad tým, ako ju postupne vylepšovať. Do našej EcoCapsule by sme postupom času chceli integrovať aj tzv. „smart home“ systém. Už sme sa o tom bavili aj s ľuďmi, ktorí s tým pracujú a máme potvrdené, že by s tým nemal byť problém.

 

 

Chceli by ste postupovom času priniesť na trh aj nejaké ďalšie varianty vašej kapsule?

Tak určite, postupom času by sme chceli našu kapsulu položiť na kolesá, aby nebol problém ju napríklad ťahať za autom ako prívesný vozík. Avšak nechceli by sme kolesá prirobiť nastálo, ale iba prostredníctvom nejakého prepravného vozíka, napríklad ako keď prepravuješ čln. Výhoda tohto nášho mobilného domčeka je tá, že sa zmestí bez problémov do transportného kontajnera, takže je veľmi mobilný. A pri tom by sme chceli určite aj zostať, aby bol aj s akýmikoľvek úpravami dostatočne mobilný. Avšak na to, aby sme sa mohli pustiť do nejakých ďalších modifikácií, bude treba oveľa viac investícii.

 

Pekne si mi nahral teraz s tou investíciou. :) Takže čo EcoCapsule a investori?

Samozrejme, postupne sa začínajú o nás zaujímať aj investori. Bez investora by sme vlastne asi ani nemali šancu rozbehnúť sériovú výrobu. Doteraz sme si celý vývoj a výrobu financovali my, takže je na čase, aby nám s tým niekto helfol. :) Ohlasov aj kontaktov máme už veľa, takže postupne začneme rokovať a uvidíme.

 

Ide o slovenských alebo zahraničných investorov?

Sú to investori zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Naozaj zo všetkých kútov sveta.

 

 

Čo hovoríš na Pioneers vo Viedni? Splnil tvoje očakávania?

Určite áno, záujem o našu EcoCapsulu je tu obrovský a navyše máme skvelé ohlasy od ľudí. Nabrali sme množstvo skvelých kontaktov, nie len na investorov, ale napríklad aj na startupy, s ktorými je možná spolupráca v budúcnosti. Takže určite je to zaujímavý event a odporúčal by som ho každému startupu.

 

Chystáte sa v blízkej dobe aj na nejaké ďalšie akcie tohto typu?

Tak budeme musieť. :) Za posledný týždeň nás pozvali približne na 8 takýchto akcií, takže určite na niektoré z nich zavítame.

 

Na záver, čo by si odporučil startupistom, resp. ľudom ktorí majú nápad a chceli by začať podnikať?

Určite treba veriť tomu, čo robíte a treba byť odborníkom v danej oblasti. Keď sa na niečom naozaj maká, tak verím, že ten úspech sa dostaví. Krásnym príkladom sme napríklad aj my. Našej EcoCapsule sa venujeme už od roku 2009. Pomalými krôčikmi sme sa posúvali dopredu, avšak až od minulého roka sme sa začali tomu venovať celkom intenzívne a tu je výsledok. Takže určite toto, treba veriť v to, čo robíte.

 

 

Ďakujem za rozhovor a verím, že EcoCapsule sa čoskoro dostane do skutočného predaja.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech