Eduard Heger je za povinné očkovanie časti obyvateľstva. Diskutuje s právnikmi aj odborníkmi

  • Premiér Eduard Heger sa vyjadril k situácii na Slovensku
  • Ďalšie kroky podľa neho závisia od vývoja ďalších dní
Ilustračný obrázok
TASR/ Pavel Neubauer, unsplash/ Mufid Majnun
  • Premiér Eduard Heger sa vyjadril k situácii na Slovensku
  • Ďalšie kroky podľa neho závisia od vývoja ďalších dní

O tom, že je situácia skutočne vážnou, vypovedajú aj dnešné dáta. Slovensko sa dočkalo rekordného prírastku a premiér Eduard Heger už pred dvoma dňami informoval o tom, že pľúcne ventilácie sú obsadené na 100 %.

Zdravotníci ich prosia, aby zasiahli

Uviedol tiež, že nový COVID automat sa neschvaľoval jednoducho, no nemal na výber. „Pri len 45 % zaočkovanosti občanov musíme spomaliť nákazu. Je to doslova otázka života a smrti. Nemocnice sú pred kolapsom, pľúcne ventilácie majú obsadené na 100 %,“ uviedol pred pár dňami premiér.

Poukázal aj na prosby zdravotníkov, ktorí sú vyčerpaní a melú z posledného. „Prosia nás, aby sme zasiahli, lebo nechcú viac rozhodovať o tom, koho napoja na pľúcnu ventiláciu a koho vystavia riziku smrti. Už máme na stole aj požiadavku na chladiarenský box pre mŕtvych,“ písal s hrôzou na sociálnej sieti.

zdroj: Unsplash/ SJ Objio

Všetko závisí od vývoja

O aktuálnej situácii počas dnešného dňa rozprával v politickej diskusii RTVS, Sobotné dialógy. Tam na otázku moderátorky, či nie je nutný lockdown aj pre očkovaných, odpovedal jasne.

„Všetko závisí od vývoja najbližších dní,“ uviedol. Dodal tiež, že ak sa situácia zhorší, bude nutné pristúpiť k prísnejším opatreniam. Naopak, ak sa zlepší, môžu pristúpiť k uvoľňovaniu.

Ľudí opätovne vyzval k očkovaniu a pripomenul, že nie politici, ale koronavírus ľudí delí na očkovaných a neočkovaných. Eduard Heger tiež vyzval opozičných politikov k tomu, aby ľudí nepodnecovali k nedodržiavania opatrení.

Opozícia by podľa jeho slov mala prestať bojovať proti vláde a začať bojovať proti Covidu. Na otázku moderátorky, čo si premiér myslí o povinnom očkovaní seniorov uviedol, že o možnosti premýšľa dlhšie.

„Diskutujem o tom s lekármi aj právnikmi. Riešime, ako to spraviť tak, aby to bolo v súlade s ústavou,“ hovorí. Zastáva totiž názor, že práve očkovanie seniorov by mohlo byť ideálnou cestou. Čaká však na vyjadrenie odborníkov.

„Pre mňa by bola ideálna cesta, povinne zaočkovať, či už 65+ alebo 60+, podľa mňa už 50+ by bol ideálny diapazón,“ povedal v súvislosti s očkovaním. Okrem toho tiež vyhlásil, že očkovani ľudia chránia nie len zdravie ľudí, ale aj ekonomiky.

Povinné očkovanie odmietajú

Ako však informuje SITA, opozičná strana Hlas-SD povinné očkovanie zásadne odmieta. Podľa nej premiér Eduard Heger (OĽaNO) svojím výrokom, že vedie diskusie o prípadnom povinnom očkovaní vybraných skupín obyvateľstva v slovenskej spoločnosti „zapaľuje rozbušku“, ktorá môže mať vážne následky.

Sériu fatálnych zlyhaní, ktoré zapríčinili už tisíce zbytočných úmrtí, ide neschopná slovenská vláda doplniť o ďalšie. Po zbytočnom plošnom testovaní, fraške s vakcínou Sputnik a nezvládnutej očkovacej kampani otvára Eduard Heger „Pandorinu skrinku“ presadzovaním povinného očkovania,“ uviedol líder Hlasu Peter Pellegrini.

Predseda vlády sa podľa neho dopúšťa obrovskej chyby, ktorá môže napätie v slovenskej spoločnosti zvýšiť na extrémne nebezpečnú úroveň, informuje SITA. Hlas zastáva názor, že očkovanie má byť slobodným rozhodnutím každého človeka.

Zdroj: Rtvs/Sobotné dialógy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie