Eduard Heger prezradil, kedy by sa u nás mohlo dať očkovať Sputnikom. Urobil tak po stretnutí s Babišom

  • Eduard Heger dnes po stretnutí s Andrejom Babišom prehlásil, že očkovanie Sputnikom V by sa na Slovensku mohlo začať už začiatkom mája
  • Uistil, že očkovanie Sputnikom bude možné iba vtedy, ak proces schvaľovania vakcíny v poriadku
Eduard Heger
TASR/Pavel Neubauer
  • Eduard Heger dnes po stretnutí s Andrejom Babišom prehlásil, že očkovanie Sputnikom V by sa na Slovensku mohlo začať už začiatkom mája
  • Uistil, že očkovanie Sputnikom bude možné iba vtedy, ak proces schvaľovania vakcíny v poriadku

Vakcínou Sputnik V by sa na Slovensku mohlo začať očkovať začiatkom mája. Na tlačovej konferencii po dnešnom spoločnom rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to bude za podmienky, ak bude proces schvaľovania vakcíny v poriadku. Ďalšie dodávky Sputnika V budú podľa jeho slov na Slovensko dochádzať až vtedy, keď sa ňou začne očkovať, keďže aj vakcíny po istom čase expirujú.

Heger odôvodnil dovoz ruskej vakcíny na Slovensko tým, že isté percento slovenskej populácie by inú vakcínu ako Sputnik V nechcelo. „Na slovenský trh sme ju doviezli preto, aby sme zaočkovali čo najväčší počet obyvateľov a dosiahli tak kolektívnu imunitu,” ozrejmil slovenský premiér. Zároveň doplnil, že Slovensko venuje Českej republike 10-tisíc kusov vakcíny Moderna. Český premiér tento akt solidarity ocenil.

Rusko nežiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V pre ŠÚKL, potvrdila Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes po preštudovaní zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V konštatovala, že dôvod požiadavky na vrátenie tejto vakcíny bol iný ako sťažnosť ruskej strany, že o posudzovaní vakcíny rozhodovalo necertifikované laboratórium na Slovensku. Zmluva o nákupe vakcín by mala byť podľa hlavy štátu príslušným spôsobom povinne zverejnená. Heger chce počkať na právnu analýzu zmluvy, aby sa vyhli zbytočným prešľapom. „Občanom Slovenska určite nebudeme nič zatajovať,” priblížil.

Tajnosti okolo tajnej zmluvy 

Čaputová si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny. „Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vysvetlila.

Peter Pellegrini: Mám podozrenie, že za vakcíny Sputnik V nebolo zaplatené

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že čiastočné informácie k zmluve o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V nemôže v tejto chvíli komentovať. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová sa pritom v stanovisku odvoláva na aktuálne zmluvné podmienky. Dodala, že ministerstvo aktuálne analyzuje prípadné zverejnenie zmluvy.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech