Eko – voľba novej generácie, vol. 2

  • Prvú diskusiu "Eko - voľba novej generácie" máme úspešne za sebou a preto sme sa vám spolu so SmartHead a Chilantro rozhodli priniesť jej druhú edíciu, tentokrát s rôznorodými témami a malou čerešničkou na torte - degustáciou vysoko prírodných vín.
  • Prvú diskusiu "Eko - voľba novej generácie" máme úspešne za sebou a preto sme sa vám spolu so SmartHead a Chilantro rozhodli priniesť jej druhú edíciu, tentokrát s rôznorodými témami a malou čerešničkou na torte - degustáciou vysoko prírodných vín.

Na druhej letnej diskusii sa môžete tešiť na mená ako Branislav Moňok, jednotka v kompostovaní na Slovensku, Katarínu Hutyrovú z NOSENE, ktorá šíri osvetu v oblasti Sustainable fashion (udržateľná móda) a Michal Bažalík, milovník vín, ktorý preferuje ekologické riešenia pred chemickými zásahmi do pestovania.

Branislav Moňok

Branislav Moňok je jeden zo zakladateľov a aktuálnym podpredsedom OZ Priatelia Zeme. Téme odpadov – predchádzaniu ich vzniku, opätovnému používaniu, triedenému zberu, recyklácii a kompostovaniu, sa venuje od roku 1995. Cieľom jeho aktivít je poukázať na súvislosti medzi tvorbou odpadov a s tým spojenými negatívnymi javmi – zmenou globálnej klímy, znečisťovaním zložiek životného prostredia, úbytkom organickej hmoty v pôdach, nadmernou spotrebou a nefér praktikami v krajinách tretieho sveta.

Pri svojej práci sa zameriava na spoluprácu so samosprávami, aktívnymi komunitami a občanmi, ktorí chcú zmeniť zaužívané spôsoby nakladania s odpadmi v neprospech skládkovania a spaľovania odpadov. Je prednášateľom, školiteľom a autorom mnohých informačných materiálov, odborných publikácií a štúdií. Aktívne sa zapája do tvorby strategických a koncepčných dokumentov a legislatívy SR v oblasti odpadov. V osobnom živote sa riadi konceptom dobrovoľnej skromnosti. Jeho trojčlenná domácnosť vyprodukuje necelých 8 kg nevyužiteľných odpadov ročne.

Katarína Hutyrová

Zodpovedný výber oblečenia môže prispieť k pozitívnej zmene v spoločnosti a životnom prostredí. Katarína Hutyrová, spoluzakladateľka pop-up „sekáču“ NOSENE, šíri povedomie o výhodách nakupovania z druhej ruky, podporuje Sustainable Fashion (udržateľnú módu) a poukazuje na negatívne dôsledky tzv. fast fashion na spoločnosť a životné prostredie.

Spoločnosť NOSENE nie je obyčajným second-hand obchodom. Snahou zakladateľov je ukázať verejnosti, že za nakupovanie z druhej ruky sa nemusia hanbiť. Navyše, okrem ich samotného biznisu, založeného na báze cirkulárnej ekonomiky, NOSENE podporuje aj sociálny rozmer. Každým zakúpeným kúskom oblečenia kupujúci prispieva na dobrú vec konkrétnou sumou uvedenou priamo na visačkách. V súčasnosti NOSENE pomáha združeniu My Mamy, ktoré otvorilo bezpečný dom pre týrané ženy.

Michal Bažík

 

Michal Bažalík vyštudoval vinohradníctvo a vinárstvo v Lednici na Morave, po štúdiu sa prisťahoval do Svätého Jura, kde momentálne obrába a obnovuje vinohrady. Staré pusté vinohrady, nad Svätým Jurom, prevzal pred pár rokmi po družstve, a lásku k zemi pravdepodobne prevzal po svojich predkoch. Znižovanie chemických zásahov a ekologické pestovanie vníma ako jedinú udržateľnú cestu vo všetkých smeroch poľnohospodárstva.

Experimentuje s permakultúrnymi princípmi a využíva zvieracích pomocníkov pri pestovaní. Ako sám vraví, celé jeho snaženie je cesta, na ktorú nemá žiaden návod a každý ročník je preňho vždy nová skúsenosť. Vinárstvo je preňho spojenie remesla, kultúry, tradície a lásky k zemi. Jeho lásku k tejto oblasti vyjadrujú aj jeho samotné slová: “Myslím si, že k životu toho netreba veľa. Chcem žiť z toho, čo mi táto zem dáva. Fascinuje ma tvoriť, tvoriť niečo z ničoho, úplne od základu. Žiť na mieste, kde sa to všetko rodí, byť súčasťou celého procesu. S pokorou vypestovať hrozno, bez chémie a šetrne k sebe aj okoliu. S radosťou z neho vyrobiť dobré víno a s láskou si ho vychutnať s najbližšími. Myslím si, že tak by to malo byť.”

Tešíme sa na vás už budúcu stredu o 18:00 v Garden bare Chilantro na Michalskej 9 v Bratislave. Prineste si veľa otázok, kamarátov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o eko-témach a dobrú náladu. Po diskusii budeme ochutnávať prírodné vína z Vinárstva Michal Bažalík.

Viac informácii o diskusii nájdete tu: 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech