Elektromobilom a ich dojazdu konečne svitá na lepšie časy, revolučný robot nabije auto za jazdy

  • Automobilka Toyota teoreticky vyriešila problém so slabým dojazdom a dlhým dobíjaním elektromobilov
  • Postará sa o to futuristický autonómny vozík, technológiu na to však ešte nemáme
refueling-drone-lead-1090x610
Patent autonómneho dobýjacieho vozíka od Toyoty, thedrive.com
  • Automobilka Toyota teoreticky vyriešila problém so slabým dojazdom a dlhým dobíjaním elektromobilov
  • Postará sa o to futuristický autonómny vozík, technológiu na to však ešte nemáme

Elektrické autá sú v posledných rokoch najhorúcejšou súčasťou automobilového priemyslu. Všetci sa nevieme dočkať dňa, kedy sa naše autá lacno nabijú v garáži zo zástrčky. Znie to naozaj dobre, však? Bohužiaľ, elektromobily majú momentálne jeden veľký problém a tým je dojazd.

Na krátke trasy sú úplne dostatočné, ale ak chceš ísť ďalej, musíš si naplánovať cestu a zistiť, kde sa dá dobíjať. Nehovoriac o tom, že samotné dobíjanie trvá desiatky minút.

Toyota vyriešila problém s nabíjaním

Toyota preto prichádza s naozaj nekonvenčným riešením. A popravde, aj tak trochu nezmyselným. Automobilka si dala patentovať autonómny dron v podobe vozíka, ktorý dobije tvoje elektrické auto, pravdepodobne za jazdy. Vozíček bude rovnako dobre fungovať aj pre benzínové či hybridné vozidlá.

Toyota predstavila automobil z budúcnosti. Ponúka technológie ako zo sci-fi filmov

Podľa dokumentov okolo patentu tento autonómny dron poskytne aj úložný priestor. Nie je však úplne jasné, či má doplniť nádrž alebo batériu za jazdy, alebo iba keď auto stojí. Dúfame, že za jazdy. To by bolo naozaj cool.

Dron má byť schopný doplniť palivo či batérie hneď niekoľkým vozidlám a následne sa automaticky vrátiť k najbližšej stanici. Orientovať v priestore sa bude pomocou senzorov pohybu a samozrejme GPS. Autonómny systém dronu dokáže všetko sám, vodič sa o dopĺňanie paliva či energie starať nemusí. 

Myslíš, že raz po cestách budú jazdiť takéto autonómne dobýjacie vozíky?

Kedy na cestách uvidíme nové drony od Toyoty?

Tento vynález je zatiaľ iba v teoretickom štádiu a je dosť pravdepodobné, že Toyota na ňom ani reálne nepracuje. Veľké firmy úplne bežne žiadajú o patenty na zariadenia, ktoré tak skoro neplánujú vyrobiť.

Momentálne táto technológia ani nie je možná. Žiadna firma totiž nedosiahla 5. level autonómie. Práve to je potrebné na masové nasadenie robotických vozidiel v premávke. Musia byť rádovo bezpečnejšie, než ten najlepší vodič.

Teraz teda prišiel rad na softvérových vývojárov, ktorí vyvíjajú systémy autonómneho riadenia pre automobily. Ak budú úspešní, dočkáme sa aj oveľa šialenejších vecí, než takýchto mobilných nabíjacích staníc.

Tesla ukázala najväčšiu nabíjaciu stanicu na svete. Toľko nabíjačiek nemáme ani na celom Slovensku

Nestačil by na zvýšenie dojazdu aj obyčajný vozík plný batérií?

To nám však dalo nápad. Nedal by sa problém so slabým dojazdom elektromobilov vyriešiť kúpou vozíka plného batérií? Po pripojení k autu by mu poskytol energiu navyše a zlepšil dojazd aj o tisíce kilometrov. 

Bohužiaľ, aspoň nateraz je takýto vozík dosť nereálny. Najväčší výrobca elektromobilov, Tesla, totiž teoreticky nemá problém dostať do svojich áut väčšie batérie. Problémom je nedostatok samotných batérií. Tesla je momentálne najväčším odberateľom na svete a vo svojich gigafactory továrňach si vyrába vlastné, ale aj tak to nestačí.

Zdroje: futurism.com, thedrive.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK