Elon Musk čelí vážnej žalobe od najvyšších orgánov. Môže prísť o všetko

  • Muskové tweety majú ďalekosiahle následky
  • Teraz čelí žalobe od SEC
  • Vypovedať bude musieť aj správna rada Tesly
musk-zaloba
Flickr
  • Muskové tweety majú ďalekosiahle následky
  • Teraz čelí žalobe od SEC
  • Vypovedať bude musieť aj správna rada Tesly

To, čoho sa členovia správnej rady Tesly obávali, sa stalo skutočnosťou. Elon Musk bol obvinený z podvodu Komisiou pre kontrolu cenný papierov Spojených štátov (SEC). Dôvodom žaloby sú Muskové tweety z augusta, kde špekuloval nad tým, že by chcel z Tesly spraviť súkromnú spoločnosť a stiahnuť jej akcie z burzy. 

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: D Ramey Logan

SEC podáva na Muska sťažnosť

Sťažnost, ktorú komisia podala na prokuratúru pre južný okres New Yorku, opisuje Muskové tweety z augusta ako nepravdivé a zavádzajúce: Muskové vyhlásenia, ktoré sa rozširovali cez twitter, nepravdivo naznačovali, že ak by sa rozhodol, tak by bolo prakticky isté, že by mohol Teslu pretransfomovať na súkromnú spoločnosť za nákupnú cena ktorá bola značne vyššia v porovnaní s aktuálnou cenou akcií spoločnosti Tesla.

Taktiež naznačovali, že finančné prostriedky na túto transakciu vo výške niekoľkých miliárd dolárov boli zabezpečené a že jedinou podmienkou bolo hlasovanie akcionárov. Pravdou a faktom zostáva, že Musk nič takéto neprediskutoval a dokonca ani nepotvrdil kľúčové podmienky ohľadom tohto obchodu, vrátane ceny, s akýmkoľvek potenciálnym zdrojom financovania.”

Ak si chceš prečítať celé 23 stranové znenie sťažnosti, môžeš tak urobiť na tejto stránke. 

Musk reaguje a môže to mať dopad aj na jeho ostatné firmy

Musk na žalobu reagoval taktiež: „Táto neoprávnená akcia zo strany SEC ma sklamala a som z nej hlboko zarmútený. Vždy som konal v najlepšiom záujme pravdy, transparentnosti a investorov. Integrita je najdôležitejšia hodnota v mojom živote a fakty, ukážu, že v žiadnom prípade som svoje hodnoty neohrozil.” 

Táto žaloba môže mať ďalekosiahle následky. Už teraz akcie Tesly klesli o približne 13 %. A to nie je všetko. Správna rada Tesly bude určite predvolaná, aby vypovedala. Dopad to môže taktiež mať aj na Muskové ostatné firmy ako je The Boring Company či SpaceX. V kompetencii Komisie je zákazať previnilcom pôsobiť na čele alebo vedení verejne obchodovanej spoločnosti.

Za bežných okolností to väčšinou SEC rieši tým, že pokutuje firmy a riaditeľov, ktorí porušili zákony a pravidlá. Avšak tento rok už jednu riaditeľku jej funkcie zbavila, konkrétne to bola Elisabeth Holmes, ktorá pôsobila ako generálna riaditeľka Theranosu. Tým pádom by sa musel Musk stiahnuť z vedenia aj svojich ostatných spoločností.

Zdroj: Techcrunch, The Verge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech