Epidemiológ: Pandémia koronavírusu tu bude s nami pravdepodobne dva roky

  • S týmto tvrdením prišla skupina expertov vo svojom štvrtkovom reporte
  • V správe sa taktiež tvrdí, že vírus sa nepodarí dostať pod kontrolu, kým sa nenakazí väčšina populácie
Experti tvrdia, že pandémia koronavírusu tu bude s nami dva roky
unsplash.com/ Fusion Medical Animation FOTO: Stuart Isett for Fortune Brainstorm Health,
  • S týmto tvrdením prišla skupina expertov vo svojom štvrtkovom reporte
  • V správe sa taktiež tvrdí, že vírus sa nepodarí dostať pod kontrolu, kým sa nenakazí väčšina populácie

Najnovší report ohľadom koronavírusu z dielne Centra pre výskyt a politiku infekčných chorôb (CIDRAP) na Univerzite v Minnesote odhalil, že ochorenie COVID-19 tu môže byť s nami dlhšie, ako sa predpokladalo.

Podľa predikcie skupiny expertov, ktorá túto správu zostavovala môže pandémia koronavírusu trvať od 18 mesiacov až po dva roky. Informoval o tom portál Bloomberg

Podľa slov riaditeľa CIDRAP, Mikea Osterholma, sa veci nejakým zásadným spôsobom nezlepšia pokým sa nenakazí 60 až 70 percent celkovej populácie. Osterholm o rizikách pandémie píše už 20 rokov a bol taktiež poradcom niekoľkých prezidentov. 

Čaká sa na kolektívnu imunitu 

„ Ochorenie COVID-19 je nové a nikto proti nemu nemá vybudovanú imunitu. Je preto pravdepodobné, že pandémia môže trvať až dva roky, kým sa vyvinie kolektívna imunita,“ tvrdí Mike Osterholm.

Dlhšie trvanie pandémie bude najmä kvôli schopnosti koronavírusu sa šíriť aj prostredníctvom ľudí, ktorí nevykazujú žiadne príznaky choroby. Kvôli tejto vlastnosti je vírus oveľa ťažšie kontrolovateľný, ako klasická chrípka. 

Koronavírus k nám bude prichádzať vo vlnách

Autori tejto štúdie, kde okrem Osterholma patria aj epidemiológovia z Harvardu, John Barry a Marc Lipsitch, tvrdia že koronavírus k nám bude prichádzať vo vlnách až do roku 2022. Túto hypotézu pred časom vyslovili aj skupina čínskych virológov na svojej tlačovej konferencii v Pekingu. 

V tomto zmysle začali odborníci  vyzývať vládnych predstaviteľov, aby prestali ľuďom hovoriť, že pandémia je na konci a radšej ich začali pripravovať na to, že vírus tu bude s nami dlhšie. 

Existujú tri scenáre 

Podľa ich predpokladov momentálne existujú tri scenáre vývoja celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19.

  • Tým prvým je fakt, že najväčšiu vlnu nákazy už máme za sebou a vírus bude prichádzať v menších vlnách až do roku 2021.
  • Druhý model predpokladá, že ďalšia veľká vlna nákazy príde na jeseň alebo v zime tohto roka. Následne po nej by sa mal COVID-19 vracať v menších vlnách počas celého roka 2021. Podľa slov expertov je tento model podobný tomu, ktorý sa ukázal pri pozorovaní pandémie v rokoch 1918 až 1919. 
  • Tretím modelom je pomalé odznievanie koronavírusu. V tomto prípade by štáty nemuseli znovu zavádzať krízové scenáre, no stále sa budú vyskytovať ľudia, ktorí ochoreniu podľahli. 

Vakcína by mohla pomôcť

Autori tejto štúdie vyslovili aj názor na vakcínu proti COVID-19. Podľa ich slov by vakcína mohla pomôcť v celkovom priebehu pandémie, ale nie rýchlo. Podľa ich predpokladov bude totiž k dispozícii až v roku 2021. Podobný názor vyslovil aj zakladateľ spoločnosti Microsoft miliardár a filantrop Bill Gates

Zdroje: Bloomberg, CNN, CIDRAP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech