Epidemiológovia zverejnili štatistiky o COVID-19 na Slovensku. Povedali aký bude vývoj počtu nakazených 

  • Čoraz viac Slovákov sa v poslednom období dopytuje po podrobných štatistikách ohľadom šírenia nového koronavírusu v našej krajine
  • Úrad verejného zdravotníctva SR sa preto rozhodl zverejniť kompletné údaje za uplynulý týždeň
testovanie na koronavírus
TASR/Roman Hanc
  • Čoraz viac Slovákov sa v poslednom období dopytuje po podrobných štatistikách ohľadom šírenia nového koronavírusu v našej krajine
  • Úrad verejného zdravotníctva SR sa preto rozhodl zverejniť kompletné údaje za uplynulý týždeň

Na nasledujúcich grafikách nájdeš štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku a v zahraničí v súvislosti s COVID-19. Rovnako aj informácie o výskyte ochorení v okolitých krajinách, rizikových regiónoch v menej rizikových krajinách a rizikových okresoch na Slovensku.

Prístupné sú aj dáta k pozitívnym prípadom nad 65 rokov či hospitalizáciách po krajoch. Uvedená je aj aj aktuálna hodnota reprodukčného čísla, sedemdňový priemer testovania či informácia o vyťaženosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

ÚVZ predpokladajú, že počet potvrdených prípadov COVID-19 bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi. 

„Regionálni epidemiológovia v niektorých oblastiach stále stíhajú v rámci svojich vlastných kapacít dohľadávať kontakty potvrdených prípadov. Pribúdajú však regióny, kde už potrebujú výpomoc, pretože pre prudký lokálny nárast ochorenia sa to už deje s oneskorením,“ objasňuje ÚVZ.

Okrem výpomoci z iných regionálnych úradov, prijatých dohodárov pochádzajúcich zväčša z oblasti zdravotníctva, príde posila aj z radov študentov lekárskych fakúlt, fakúlt verejného zdravotníctva a niekde pomôžu aj zložky ozbrojených síl. Posily

Nový rekord. Na Slovensku pribudlo viac ako 800 ľudí s koronavírusom

„Práve pre zhoršujúcu sa situáciu sa pristúpilo k sprísneniu celoštátne platných opatrení a viaceré regionálne úrady vydali vo svojej územnej pôsobnosti lokálne opatrenia. Ich efekt však neuvidíme hneď, prejavia sa až s najmenej dvojtýždňovým odstupom,“ dodáva ÚVZ.

Ideme do ťažkých dní, myslí si Matovič

Na Slovensku ideme podľa premiéra Igora Matoviča v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu do veľmi ťažkých dní. Počty nakazených na ochorenie COVID-19 budú podľa predsedu vlády evidentne ešte výrazne stúpať a kapacity začnú škrípať. Matovič konštatoval, že Slovensko opäť dosiahlo rekord, keď za sobotu pribudlo 818 ľudí pozitívne testovaných na COVID-19.

„Niekto si možno povie, rekord sa dal čakať a aj sám som na tento týždeň avizoval 800-1000 pozitívnych denne. Áno, lenže my sme dosiahli absolútny rekord v sobotu, v deň, ktorý býva druhý najslabší v týždni. To je znakom toho, že rast ochorení nabral mimoriadne prudkú dynamiku,“ upozornil Matovič.

Občanov vyzval, aby napriek ochranným opatreniam prijatým hygienikmi nasadili vo svojich rodinách výrazne prísnejšie vlastné pravidlá. „Prosím vás, nechoďte, ak je to i len trochu možné, na žiadne hromadné podujatie — športové, kultúrne či cirkevné,“ vyzýva Matovič.

Matovič sa v diskusii rozohnil. Je možné, že nás budú ošetrovať nakazení zdravotníci, povedal

Občanov taktiež požiadal, aby neorganizovali žiadne rodinné oslavy a ani na ne nechodili. „Buďte mimoriadne opatrní aj pri bežnom kontakte s ľuďmi zo spoločnej domácnosti. Noste rúško vždy a všade vo vnútri a vonku hneď, ako sa priblížite ku niekomu mimo ľudí zo spoločnej domácnosti,“ podotkol premiér.

Zástupcov cirkví, športu a kultúry vyzval, aby boli mimoriadne opatrní pri organizovaní hromadných podujatí, ktoré umožňujú súčasné pravidlá. „Viem, že vám je akékoľvek obmedzenie príťažou a vrie vo vás vzbura za slobodu. Dnes to však nie je správna chvíľa, verte mi,“ obrátil sa na nich premiér.

Ľudom, ktorí spochybňujú či podceňujú COVID-19 alebo o ochorení šíria konšpiračné teórie, Matovič odkázal, aby boli pár týždňov ticho. „Vaše bludy, ktoré šírite, vaše ‚prkotiny‘, ktoré zveličujete a vaše manipulácie, ktoré podsúvate spoločnej veci a verejnému záujmu ničím nepomáhajú,“ uviedol. Zároveň podotkol, že táto skupina ľudí spôsobuje ignorovanie protiepidemických opatrení, a teda viac nakazení i úmrtí.

Opozičná strana Smer-SD počas týždňa vyčítala vláde, že pri prijatí núdzového stavu nebola predložená žiadna predkladacia alebo dôvodová správa. „Smer prijal núdzový stav bez akejkoľvek predkladacej správy v prvej vlne,“ povedal premiér. Podľa neho postupovali pri vyhlasovaní núdzového stavu rovnako, ako vtedy oni.

„Situácia sa dramaticky mení. Nikto nemôže dnes povedať, čo bude o tri dni alebo o týždeň, nie to čo bude o štyri týždne,“ reagoval Matovič na otázku, či sa bude môcť bez obmedzení cestovať počas Dušičiek.

Medzi novými opatreniami, ktoré platia od 1. októbra, je aj počet ľudí na hromadných podujatiach. Môže ich byť 50. Predseda vlády nie je za to, aby sa pri povolenej návštevnosti štadiónov rozmýšľalo nad percentuálnym vyjadrením kapacity. „Sme v katastrofálnej situácií,“ doplnil Matovič. Podľa neho by si teraz mali ľudia na dva či tri týždne „zahryznúť do jazykov“ a snažiť sa hlavne, aby sa nákaza nešírila.

Zdroje: ÚVZSR, Facebook/Igor Matovič, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá