Erdogan potupil Ursulu von der Leyenovú. Nechal ju stáť, stoličky prichystal len pre mužov

  • Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a predseda Európskej rady Charles Michel navštívili tureckého prezidenta Erdogana
  • Ten pripravil len dve stoličky, a to pre mužov
Ursula von der Leyen
TASR/AP/Burhan Ozbilici
  • Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a predseda Európskej rady Charles Michel navštívili tureckého prezidenta Erdogana
  • Ten pripravil len dve stoličky, a to pre mužov

Na nedávnej návšteve tureckého prezidenta Erdogana nedostala predsedníčka Európskej komisie vôbec miesto na usadenie, musela si sadnúť na vzdialenejší gauč. Naopak, Erdogan sa spolu s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom pohodlne usadili v pripravených kreslách. 

Zlé ešte horším

Tento nedôstojný akt voči nežnejšiemu pohlaviu odignoroval aj samotný Charles Michel, ktorý sa s prezidentom pohodlne usadil, napriek tomu, že videl, že Ursula von der Leyen ostala v rozpakoch stáť. Je zjavné, že takéto jednanie neočakávala.

Na trápnu situáciu upozornila na svojom facebookovom profile Zuzana Kovačič Hanzelova.

 

Prvé stretnutie dvoch najvyšších predstaviteľov EÚ s Erdoganom po približne roku malo za cieľ prispieť k zmierneniu napätia vo vzťahoch medzi Bruselom a Ankarou.

Videozáznam z utorňajšieho prijatia v prezidentskom paláci v Ankare ukázal, že šéfka eurokomisie bola zaskočená situáciou, keď sa turecký prezident a predseda Európskej rady usadili na kreslá pod svoje vlajky, pričom ona zostala nerozhodne stáť. Svojim „ehm“ upozornila na skutočnosť, že nie si je istá, kam má ísť, až kým jej hostitelia neponúkli miesto na pohovke, trochu ďalej od svojich kolegov, naproti protokolárne nižšie postavenému tureckému ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Čavušoglovi.

Incident získal prezývku sofagate 

V Bruseli táto situácia, médiami označovaná ako „sofagate“ (sofa = pohovka), vyvolala pobúrenie v niektorých politických kruhoch. Aj preto, že von der Leyenová má rovnaký politický význam a postavenie ako Michel a v minulosti, pri oficiálnom stretnutí s Erdoganom, bývalí šéfovia EK a Európskej rady, obaja muži, mali zaistené rovnaké protokolárne postavenie.

Gastro a cestovný ruch dostanú od štátu obrovskú finančnú pomoc, rozhodla vláda

„Ursula stojí, hovorí, EHM. Charles si sadol, Erdogan tiež, Ursula stojí, nechápe, Michel stále sedí. A sedí naďalej, a sedí a nič neurobí. Ursula si teda sadne vedľa na sedačku, je to superčudné, pozerá sa stále na Michela, Michel stále nič. Tak toto je normálne učebnicový príklad, čo nerobiť. Len toľko som dnes ráno chcela,“ komentuje video zachytávajúce nepríjemnú situáciu.

Napriek tomu, že sa nedávno aj samotný Igor Matovič pomýlil a v Prezidentskom paláci sa usadil ako prvý, namiesto toho, aby počkal, kým si sadne hlava štátu, jeho chyba sa dá považovať za mierne etické zlyhanie. Pri pohľade na zmätenú Leyenovú a spokojne sediaceho Michaela sa naskytá otázka, ako je vôbec možné, že u vrcholového predstaviteľa európskej rady mohlo dôjsť k takémuto fatálnemu pochybeniu.

Kritizovali odstúpenie od Istanbulského dohovoru

Von der Leyenová a Michel počas pobytu v Ankare vyjadrili hlboké znepokojenie nad porušovaním ľudských práv v Turecku a ich návšteva, aj napriek jasným snahám o uvoľnenie napätia medzi oboma stranami, sa v EÚ stala aj terčom kritiky, pretože k nej došlo len dva týždne po tom, ako Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru, ktorý je zameraný na predchádzanie násilia na ženách a domáceho násilia. To však šéfka exekutívy EÚ v Ankare nezabudla zdôrazniť. „Som hlboko znepokojená skutočnosťou, že Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru. Ide o ochranu žien a ochranu detí pred násilím a v súčasnosti je to zjavne nesprávny signál,“ povedala po trojhodinových rokovaniach.

 AFP uviedla, že faux pas tureckej strany mnohí v Bruseli vnímajú ako nenáležité pre prvú ženu, ktorá obsadila jednu z dvoch najdôležitejších funkcií EÚ. „Najskôr vystúpia z Istanbulského dohovoru a potom nechávajú predsedníčku Európskej komisie bez kresla na oficiálnej návšteve. Hanebné,“ uviedla španielska poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Iratxe García Pérezová, ktorá je šéfkou politickej frakcie socialistov a demokratov.

Holandská liberálna europoslankyňa Sophie in ‚t Veldová na Twitteri napísala, že nešlo o náhodu, ale „zámer“ tureckej strany. Skritizovala aj Michela, že sa v tejto situácii nezastal von der Leyenovej. Nemecký europoslanec Sergey Lagodinsky zo skupiny Zelených uviedol, že „ehm“ šéfky eurokomisie je nový výraz pre to, ako by vzťah EÚ s Tureckom nemal vyzerať.

Zdroje: Facebook/Zuzana Kovačič Hanzelova, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech