ESET prvýkrát v histórii presiahol zisk 78 miliónov eur, teraz chce pomôcť zo Slovenska vybudovať lepšiu krajinu

  • Slovenská spoločnosť ESET už zverejnila hospodárske výsledky za rok 2020
  • Aj napriek pandémii sa firme opäť podarilo dosiahnuť medziročný rast tržieb aj zisku
eset
ESET, TASR/Architektonické štúdio Atelier A11
  • Slovenská spoločnosť ESET už zverejnila hospodárske výsledky za rok 2020
  • Aj napriek pandémii sa firme opäť podarilo dosiahnuť medziročný rast tržieb aj zisku

Slovenský technologický gigant ESET zverejnil hospodárske výsledky za rok 2020. Aj keď bol uplynulý rok poznačený pandémiou koronavírusu, spoločnosti sa opäť podarilo dosiahnuť medziročný rast tržieb aj zisku.

Tržby spoločnosti narástli o viac ako 7 miliónov eur na celkovú hodnotu 534 miliónov. Z minuloročných 526,6 milióna eur to predstavuje 1,4 % nárast. Mierne vzrástol aj zisk spoločnosti a po prvýkrát v histórií firmy presiahol 78 miliónov eur.

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

„Sme radi, že sa nám napriek neistote, uzatváraniu ekonomík, prechode celej firmy na home office a mnohým ďalším výzvam podarilo opäť dosiahnuť rast tržieb aj zisku,“ komentuje hospodársky výsledok Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Konštatuje tiež, že rekordný zisk firma dosiahla aj pri globálnom nábore zamestnancov, ktorý napriek situácií neutlmila ani počas minulého roka. V tomto roku dokonca plánujú nábor zamestnancov ešte zvýšiť.

Najväčší medziročný rast tržieb zaznamenala Austrália a to až o 16 %. Nasleduje Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko s 10 % rastom tržieb. Tržby na Slovensku dosiahli takmer 18 miliónov.

„Kvôli vysokej miere neistoty spotrebiteľov a firiem sme na niektorých trhoch počas celoštátnych lockdownov zaznamenávali dvojciferné prepady tržieb. Tieto straty sa sčasti kompenzovali v druhej polovici roka,“ dopĺňa Richard Marko. 

Dobrým príkladom bola situácia v Južnej Amerike, kde firma najskôr zaznamenala v niektorých mesiacoch viac ako dvadsaťpercentný prepad. V druhej časti roka sa situácia otočila a posledný mesiac skončil s približne tridsaťpercentným medziročným nárastom tržieb.

ESET v uplynulom roku podporil aj vývoj prvých slovenských PCR testov na ochorenie COVID-19 a zároveň zafinancoval aj prvých 100-tisíc kusov, ktoré spoločne s vedcami daroval Slovenskej republike.

zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

V obmedzenom formáte sa konala aj ich druhý ročník ocenenia excelentných slovenských vedcov ESET Science Award pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej. 

„ESET nie je len globálnym lídrom v kybernetickej bezpečnosti. Chceme byť príkladom pre iné firmy a chceme pomôcť vybudovať zo Slovenska lepšiu krajinu. V minulom roku to znamenalo viac ako kedykoľvek pred tým pomôcť vede a vedeckému výskumu,“ uzatvára Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET. 

Nadácia ESET tiež otvorila grantovú výzvu v celkovej sume 30 000 eur pre projekty, ktorých cieľom bolo pomôcť efektívne zvládať pandémiu a jej dopady na našu  spoločnosť. Do výzvy sa prihlásilo 58 projektov, z ktorých boli vybrané štyri víťazné návrhy.

zdroj: Nadácia ESET

Týmto projektom veríme natoľko, že sme sa rozhodli navýšiť celkovú sumu podpory a prideliť im požadované prostriedky v plnej výške,“ vysvetľuje navýšenie grantovej výzvy Miroslav Trnka, predseda správnej rady Nadácie ESET. Víťazné projekty si tak nakoniec rozdelia 35 800 eur.

Medzi úspešnými predkladateľmi sú napríklad Trnavská Univerzita, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Lekárska Fakulta Univerzity Komenského, ale aj Slovenská akadémia vied. Ich projekty sa zamerali na nové diagnostické postupy, zistenie dopadu infekcie COVID-19 na priebeh tehotenstva ale aj na komplexnú analýzu dopadov pandémie na Slovensku.

Sme radi, že nám prišli projekty z rôznych vedných disciplín a odborov. Opäť sa potvrdilo, že máme špičkových vedcov z rôznych oblastí, ktorí vedia a chcú pomôcť Slovensku,“ dopĺňa Miroslav Trnka.

Boj proti hoaxom

Slovenský gigant urobil v roku 2020 taktiež pomerne nečakaný krok, keď sa „odstrihol“ od Facebooku. Firma sa rozhodla zastaviť svoju inzerciu na sociálnej sieti. Dôvodom boli dezinformácie a šírenie nenávisti na sociálnych sieťach.

ESET je presvedčený, že Facebook má dostatočné zdroje, technológie aj znalosti na významné obmedzenie šírenia nenávisti a dezinformácií na svojich platformách. Obchodné záujmy podľa spoločnosti nesmú brániť uskutočňovaniu krokov, ktoré by účinne takéto negatívne trendy zastavili.

„V slobodnej spoločnosti nie je možné úplne zastaviť dezinformácie, falošné vedecké poznatky či nenávistné prejavy. Máme ale možnosť využiť náš hlas a žiadať gigantov ako Facebook, aby sa správali zodpovedne a viedli tento boj aj s použitím razantnejších opatrení a nástrojov,“ konštatuje  Richard Marko.

ESET je do budúcnosti pripravený ponúknuť svoje odborné znalosti a skúsenosti, aby spoločne bojovali proti týmto výzvam, ktoré sú vážnym problémom aj v roku 2021.

Zdroj: ESET

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK