Slovenský ESET si podmaňuje trh aj v Česku. S obratom takmer 18 miliónov naň konkurencia nemá dosah

  • Dva roky po sebe ESET dosiahol gigantický obrat aj na českom trhu
  • V roku 2020 získané financie mierne klesli, na vine však nie je koronakríza
  • Dva roky po sebe ESET dosiahol gigantický obrat aj na českom trhu
  • V roku 2020 získané financie mierne klesli, na vine však nie je koronakríza

Spoločnosť ESET dva roky po sebe dominovala aj na českom trhu. Tento gigant a technologický líder v poskytovaní kybernetických bezpečnostných produktov a služieb, sa stará až o 110 miliónov užívateľov vo viac než 200 krajinách. Spomaliť však neplánuje. Drobný pokles, ktorý spoločnosť v roku 2020 zaznamenala, bol plánovaný.

16,5 milióna je stále výhra

V porovnaní s rokom 2019 klesol obrat ESET-u v Českej republike o 6 %, a to zo 17,55 milióna eur na 16,52 milióna eur. Vedenie táto drobnosť netrápi, prisudzujú ju skôr aktuálnej ponuke produktov, ako kríze spojenej s pandémiou. Podľa informácií, ktoré poskytli portálu Czechcrunch, naopak, prekonali stanovené ciele pre rok 2020.

Rozdiel medzi obratom v posledných dvoch rokoch spôsobila hlavne masívna marketingová kampaň, ktorá bola na produkty ESET-u mierená v celosvetovom merítku v roku 2019. Počítali sme s ním aj v pláne nastavenom pred prvými zmienkami o koronavíruse. Zároveň sa jedná o druhý najlepší výsledok za poslednú dekádu, vraví Filip Navrátil, obchodný riaditeľ českej pobočky spoločnosti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ESET (@eset)

Koronavírus na poskytovanie služieb v oblasti kybernetickej bezpečnosti nemá takmer žiaden dosah. „Celospoločenské zmeny len mierne pozmenili skladbu našich najúspešnejších produktov z pohľadu tržieb. Hoci väčšina zamestnancov, ktorým to charakter práce umožňoval, začala aspoň po nejakú dobu pracovať z domu, hovoríme stále len približne o 10 percentách pracujúcich, ktorí sa premiestnili do domácich kancelárií,“ vysvetľuje Navrátil.

Zisk 77,7 milióna

Od začiatku svojho pôsobenia spoločnosť kontinuálne expanduje. Spoločnosti ESET sa aj v roku 2019 podarilo zlepšovať hospodárenie a opäť zaznamenať rekordné tržby i zisk. Po prvýkrát prekročili tržby spoločnosti pol miliardovú hranicu a dosiahli 526,6 milióna eur, čo predstavuje približne 8,5 % medziročný rast. Čistý zisk spoločnosti zaznamenal medziročný rast až o 14 % a prekročil 77,7 milióna eur.

ESET Finstat
zdroj: Finstat/ESET, spol s.r.o.

„Polmiliardová hranica predstavuje ďalší míľnik za našim cieľom stať sa jedným z troch najväčších globálnych dodávateľov bezpečnostných riešení na svete a presiahnuť miliardovú hranicu,“ hovorí Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Všeobecné výsledky pre rok 2020 ešte nie sú dostupné, no podľa informácií z českého trhu je pravdepodobné, že bude mať firma o niečo nižšie skóre. Za rok 2019 spoločnosť ESET odviedla štátu na daniach dohromady viac, než obrátila na českom trhu. Daň z príjmu sa jej vyšplhala na neuveriteľných 19,2 milióna eur.

Za jej vznikom stáli nadšenci, prvý produkt bol NOD

Úspešný príbeh započali dvaja počítačoví nadšenci a programátori Peter Paško a Miroslav Trnka, ktorí v roku 1987 objavili jeden z mála počítačových vírusov na svete. Pomenovali ho Vienna. Vďaka tomu vznikla myšlienka na vytvorenie programu, ktorý by chránil počítače pred vírusmi.

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

„Bol som fanatik do počítačov, žil som s tým, bolo to pre mňa veľmi dôležité, venoval som tomu všetok voľný čas. Keďže som bol fanatik, veril som, že počítače budú všade a že neskôr budú spojené do nejakej celosvetovej siete, čo je dnes internet. No a bezpečnosť tých počítačov je celkom zásadná vec,“ uviedol Miroslav Trnka v  dokumente od ESET-u pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti.

Vznikol tak antivírusový softvér, ktorý bol neskôr pomenovaný ako NOD, čo je skratkou výrazu Nemocnica na Okraji Disku, inšpirovali sa seriálom Nemocnica na okraji mesta.

ESET Finstat
zdroj: Finstat/ESET, spol s.r.o.

V Rakúsku sa čoskoro začal predávať softvér pod menom STOPVIR! Podľa slov Pašku a Trnku za distribúciu nedostali žiadne peniaze, len dva nové počítače, vďaka ktorým sa mohli rozvíjať ďalej.

V tom čase by sa ani jeden z nich nedomnieval, že je možné, aby svojím produktom obsadili značné množstvo krajín. Dnes sme na Slovensku na túto firmu patrične hrdí. Ich službám, totiž, môže konkurovať len málokto.

Zdroje: Czechcrunch, Startitup, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá