EÚ chce verejne dostupné vedecké články do roku 2020

  • Pristup k informáciám sa rozšíri o ďalšiu dimenziu. Predstav si, že máš free prístup k vedeckým textom. Nečakáš a neplatíš. Znie to super, nie?
cc_careers_highlighting-lines-16x9
  • Pristup k informáciám sa rozšíri o ďalšiu dimenziu. Predstav si, že máš free prístup k vedeckým textom. Nečakáš a neplatíš. Znie to super, nie?

Minulý týždeň v Bruseli zasadali páni z COMPET – u, čo je Rada pre konkurencieschopnosť. Výsledok je skvelý. Schválili opatrenie o verejnom prístupe k novým vedeckým článkom, ktoré boli publikované v Európskej únii. Realizáciu naplánovali na rok 2020.

141125ec1-detail

foto: ec.europa.eu

Myšlienka vychádza z troch základných princípov – zdieľanie vedomostí, voľný prístup a opätovné použitie výskumných údajov.

Dnes systém funguje platenou formou. To znamená, že toto opatrenie zasiahne nie len vedecké časopisy, ale aj oblasť cenzúry. Cenzúra je vždy pálčivá otázka a možno aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré európsky komisár pre výskum, vedu a inovácie, Carlos Moedas označil tento krok ako „life-changing“.

 

A teraz si predstav, je rok 2020 a ty sa zaujímaš napríklad o biológiu, fyziku, chémiu, astronóniu, … Čokoľvek. Nie si ničím limitovaný, máš prístup k posledným informáciám a výskumom zo všetkých oblastí. Nemusíš platiť, nemusíš byť informačným pirátom. No nie je to super?

european-commission-building-flags

foto: eud.eu

K problematike sa vyjadril aj profesor Stevan Harnad z kanadskej univezity v Quebecku a tvrdí, že hoci je spôsob realizácie mierne nejasný, myšlienku podporuje.

V každom prípade ide o obrovský krok vpred, ktorý vyžaduje dôkladnú prípravu a plánovanie. Je to výsledok holandského šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie. „Pravdepodobne si to ešte neuvedomujeme, ale úspech holanského predsedníctva je obrovský,“ vyjadril sa Moedas počas tlačovej konferencie. Komisia sa úplne zaviazala k podpore tohto opatrenia. Realizácia je naplánovaná na rok 2020, čo je o necelé štyri roky. Aj hovorca Rady pre konkurencieschopnosť priznal, že nepôjde o jednoduchú úlohu, ale ide o konsenzus 28 vlád. Je to štafeta, ktorú od júla 2016 preberie Slovensko. Prispejeme k úspešnému dosiahnutiu cieľa?

Zdroj článku: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencemag.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech