Európou sa rúti víchrica Ignatz. V Česku polámala stromy, na Slovensku platí výstraha pred silným vetrom

  • Víchrica Ignatz napáchala vo Francúzsku ráno prvé škody
  • Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na vrchu Milešovka, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť až 133 km/h
  • Víchrica má svoju prvú obeť
Zrútené lešenie leží pred bytovým domom v nemeckom meste Würzburg 21. októbra 2021
Zrútené lešenie leží pred bytovým domom v nemeckom meste Würzburg 21. októbra 2021, TASR/AP/Karl-Josef Hildenbrand
  • Víchrica Ignatz napáchala vo Francúzsku ráno prvé škody
  • Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na vrchu Milešovka, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť až 133 km/h
  • Víchrica má svoju prvú obeť

Počasie je v západnej Európe poriadne divoké. Avizovaná víchrica Ignatz napáchala vo Francúzsku ráno prvé škody, ďalej sa tiahne smerom na východ, informuje iMeteo.

Ako ďalej portál informuje, Francúzsko má najhoršie za sebou. Zažili si nepríjemne búrlivú noc a ráno. „Ráno sa zobudilo bez elektriny viac ako 250 000 domácností a víchrica Ignatz napáchala škody predovšetkým na severe krajiny, vrátane Paríža“, uvádzajú meteorológovia.

V hlavnom meste Francúzska, v Paríži bol zaznamenaný najsilnejší náraz vetra o sile až 109 km/h. Avšak, v meste Fécamp dosiahol vietor až 175 km/h.

SHMÚ vydal výstrahu

Meteorológovia dnes varujú pred silným vetrom na horách. Vydali preto druhý stupeň varovania pre okres Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke, píše SITA.

Druhý stupeň výstrahy pred vetrom na horách platí od 9. hodiny až do 20. hodiny. Vietor môže v polohách nad 1 800 metrov dosiahnuť rýchlosť 135 až 180 kilometrov za hodinu.

Prvý stupeň výstrahy pred vetrom na horách platí dnes pre okresy Námestovo, Ružomberok, Dolný Kubín, Banská Bystrica, Martin a Žilina. Výstraha je v platnosti počas celého dňa.

SHMÚ zároveň vydala výstrahu prvého stupňa pre vietor v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Na západe Slovenska platí prvý stupeň výstrahy pred vetrom pre okresy Dunajská Streda, Senec, Pezinok a Bratislava. Výstraha potrvá od ranných hodín do 16. hodiny popoludní.

Nemecko hlási prvú obeť

Táto búrka v Nemecku presiahla rýchlosť orkánu a z vrchu Feldberg, v Čiernom lese, hlásia najsilnejší náraz vetra. „Meteorológovia tu namerali až 166 km/h. Ako horská stanica je indikátorom možných najvyšších rýchlostí vetra v krajine,“ uvádza iMeteo.

Mesto Berlín zatiaľ hlási nárazy vetra do 90 km/h. Hasiči z tohto mesta vyhlásili stav núdze a momentálne sa sústreďujú na popadané stromy, ktoré v niektorých častiach mesta spadli na autá.

„Búrka Ignatz si už vyžiadala aj prvú obeť. Je ňou muž, ktorý šoféroval na ceste medzi Elendom (Sasko – Anhaltsko) a Braunlage, kde na neho spadol strom,“ informuje portál iMeteo.

V Čechách ide o najsilnejší vietor od roku 2020

Ďalšou obetnou krajinou sa pre víchricu Ignatz stalo práve Česko. „Záchranári nestíhajú odpratávať škody a problémy hlásia aj energetici, ktorí evidujú desiatky tisíc ľudí bez dodávok elektrickej energie,“ informuje iMeteo.

Nárazový vietor dosahuje v krajine rýchlosť až 100 km/h. Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na vrchu Milešovka, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť až 133 km/h.

Víchrica strháva elektrické vedenia, vyvracia stromy. „Iba spoločnosť ČEZ eviduje k 14:00 viac ako 270 000 domácností bez dodávok elektrickej energie. Ďalšia firma E.ON eviduje okolo 100 000 odberných miest bez elektriny. Distribučné spoločnosti vyhlásili kalamitný stav,“ dodávajú meteorológovia.

Rovnako aj v Čechách záchranári evidujú, že počet telefonátov na tiesňovú linku stúpol o celých o 100 %.

„Z dôvodu extrémne silného vetra na území Českej republiky môže Správa železníc, prevádzkovateľ železničnej infraštruktúry, zaviesť bezpečnosť pomalej jazdy, čo znamená, že vlaky budú naberať meškanie,“ informuje iMeteo.

Uvádzajú, že popadané stromy sa nachádzajú aj na niekoľkých železničných priecestiach, rovnako ako niekoľko strhnutých trakčných vedení neumožňuje bezproblémový prejazd vlaku.

Ako uviedli, práve pre poruchu trakčných vedení môže dôjsť k meškaniu všetkých medzinárodných vlakov, ktoré smerujú na Slovensko.

Vietor na našom území naberá na rýchlosti najmä na západnom Slovensku. Avšak, ako uviedol portál iMeteo, „vietor sa v uplynulých desiatkach minút začal na našom území stáčať z južného na severozápadný a prechodne silnie. Komplikácie ako v susednom Česku sa však na Slovensku neočakávajú“. 

Zdroje: iMeteo, imeteo, imeteo, imeteo, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie