Európou sa šíri „studený zápal pľúc“. Dve krajiny už hlásia nárast prípadov

  • Čína zápasí s veľkým množstvom detských hospitalizácií
  • Studený zápal pľúc hlásia už aj dve krajiny v Európe
Matka utešuje chorú dcéru.
Ilustračné foto , Freepik/@stefamerpik
  • Čína zápasí s veľkým množstvom detských hospitalizácií
  • Studený zápal pľúc hlásia už aj dve krajiny v Európe

Už niekoľko týždňov Čína čelí výraznému nárastu počtu hospitalizovaných detí. Príčinou je baktéria Mycoplasma pneumoniae, ktorá vyvoláva ochorenie známe ako suchý alebo studený zápal pľúc.

Nedávno o zvýšenom výskyte tohto patogénu začali informovať aj európske krajiny, ako uvádza spravodajský portál ČT24.

Nebezpečná baktéria

V posledných dňoch vo Francúzsku došlo k zvýšeniu počtu prípadov pľúcnych infekcií u detí do 15 rokov, ktoré sú zapríčinené baktériou Mycoplasma pneumoniae. Na tento nárast infekcií upozornila rozhlasová stanica Europe 1 vo svojich správach.

Minulý týždeň sa v skupine detí do 15 rokov výrazne (o 36 %) zvýšil počet lekárskych konzultácií kvôli infekcii spôsobenej baktériou Mycoplasma pneumoniae. Epidemiológovia vo Francúzsku takýto nárast zaznamenali po prvýkrát za posledných desať rokov.

Podobný nárast prípadov pľúcnych infekcií sa objavil aj v susedných krajinách. Holandský inštitút pre výskum zdravotníckych služieb (NIVEL) zaznamenal, že minulý týždeň malo 80 z každých 100-tisíc detí vo veku 5 až 14 rokov zápal pľúc. Tento jav je pre Holandsko nezvyčajný a nevídaný počas posledných desiatich rokov.

Ministerstvo bije na poplach

Tento nedávny vzostup počtu prípadov nadväzuje na situáciu v Číne, kde minulý týždeň došlo k zvýšenému výskytu respiračných ochorení a zápalov pľúc medzi deťmi a dospievajúcimi v Pekingu a v severnej provincii Liao-ning. Tento vývoj si vyslúžil pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá požiadala čínske úrady o dodatočné informácie.

Podľa Čínskej národnej zdravotníckej komisie je nárast hospitalizácií v krajine spôsobený chrípkou a niekoľkými inými známymi patogénmi. Dostupné informácie ale ukazujú, že Mycoplasma pneumoniae je aspoň čiastočne zodpovedná za niektoré z týchto prípadov v Číne. Testy nepotvrdili prítomnosť žiadneho nového neznámeho vírusu ani baktérie.

Počas víkendu vyzvalo čínske ministerstvo zdravotníctva miestne úrady, aby zvýšili počet kliník pre pacientov s horúčkou. Mi Feng, hovorca Národnej zdravotnej komisie, apeloval na rozšírenie kapacity liečebných zariadení pre pacientov s horúčkou, na predĺženie ich prevádzkových hodín a na zlepšenie dodávok liekov.

Mi Feng tiež zdôraznil potrebu efektívnej prevencie a kontroly epidémie na preplnených miestach, ako sú školy, detské ústavy a domovy pre starších, vrátane obmedzenia pohybu ľudí a návštev, ako uviedol počas tlačovej konferencie.

Na vyšetrenie čakajú celý deň

Svetová zdravotnícka organizácia sa usiluje zmierňovať obavy vyvolané nárastom respiračných ochorení v Číne, ako informovala spravodajkyňa ČT v Ázii Barbora Šámalová.

Organizácia poukazuje na to, že tento nárast nie je taký výrazný, ako bol pred pandémiou Covid-19. Primárnou príčinou je bakteriálny zápal pľúc, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u detí, a je rozšírený hlavne v Pekingu a na severe krajiny.

Žena v posteli.
zdroj: Freepik/@katemangostar

Z Číny prichádzajú znepokojujúce zábery preplnených čakární v nemocniciach a pacientov, najmä detí, s pľúcnym zápalom. Niektorí rodičia s deťmi strávia v nemocniciach celý deň čakaním na ošetrenie.

„Naša analýza ukazuje, že pokračujúci nárast akútnych respiračných ochorení spôsobuje niekoľko rôznych druhov patogénov,“ uviedol Mi Feng. 

Čínske úrady dostali príkaz zvýšiť počet kliník určených na liečbu horúčky. V reakcii na situáciu sa obyvatelia stali opatrnejšími a začali opäť častejšie nosiť rúška. Infekcia sa rýchlo šíri hlavne v školách a medzi mladými ľuďmi na pracoviskách. Lekári predpovedajú, že vrchol nákazy nastane v najbližších týždňoch. 

Antibiotiká baktériu iba brzdia

Existuje viacero druhov mykoplasmatických baktérií, z ktorých vedci doteraz identifikovali jedenásť, ale len tri z nich spôsobujú zdravotné problémy. Najrozšírenejšou je Mycoplasma pneumoniae.

Táto baktéria obvykle postihuje malé deti a jej typické príznaky zahŕňajú bolesť v krku, únavu a dlhotrvajúci kašeľ, ktorý môže pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace. V závažných prípadoch môže tieto symptómy nakoniec komplikovať zápal pľúc.

Problém s liečbou Mycoplasma pneumoniae spočíva v tom, že antibiotiká nie sú úplne efektívne. Antibiotiká sa zvyčajne používajú v prípadoch ťažších foriem infekcie, ale nezabíjajú baktériu, len brzdia jej množenie. Aby bola liečba antibiotikami úspešná, je potrebné ich užívať dlhšie, zvyčajne okolo desiatich dní, avšak presná dĺžka liečby závisí hlavne od typu použitého antibiotika.

Dôvody, prečo sa táto choroba začala šíriť práve túto jeseň, zatiaľ nie sú jasné. Existujú špekulácie, že v Číne mohla získať pôdu vďaka prvej jeseni bez covidových lockdownov, alebo že predchádzajúce vystavenie sa covidu mohlo nejakým spôsobom ovplyvniť časti imunitného systému. Tieto teórie však zatiaľ nemajú podporu v odborných štúdiách a zostávajú len špekuláciami.

Zdroje: ČT24, NIVEL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá