Európska komisia zverejnila zoznam až 300 kriticky potrebných liekov

  • Európska komisia zverejnila prvý zoznam kriticky dôležitých liekov
  • Chce bojovať s ich nedostatkom
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Európska komisia zverejnila prvý zoznam kriticky dôležitých liekov
  • Chce bojovať s ich nedostatkom

Európska komisia nedávno vydala prvý zoznam liekov, ktoré považuje za kriticky dôležité. Tento krok je súčasťou viacerých opatrení zameraných na pomoc členským štátom v predchádzaní nedostatku kľúčových liekov.

Podľa správy agentúry Reuters predstavuje tento krok najväčšiu zmenu v existujúcich právnych predpisoch v oblasti liečiv za posledné dve desaťročia.

„Zverejnenie liekov na zozname nie je náznakom, že v blízkej budúcnosti dôjde k ich nedostatku. Skôr zdôrazňuje dôležitosť vyhnutia sa nedostatkom pri špecifických liečivách,“ vysvetlila Európska komisia.

Vzájomná výmena liekov ako riešenie

Európska agentúra pre lieky (EMA) nedávno vydala zoznam, ktorý zahŕňa rôzne základné lieky. Medzi nimi sú antibiotiká ako amoxicilín, lieky proti bolesti ako paracetamol a morfín, a tiež inzulín, ktorý sa používa pri liečbe cukrovky. Zoznam tiež obsahuje niektoré vakcíny, ako sú tie proti osýpkam, žltačke typu B a tetanu.

„Návrh zoznamu Únie sa deje vo fázach a zverejnením prvej verzie sa končí prvá fáza. V priebehu roku 2024 bude preskúmanie pokračovať a rozšíri sa na ďalšie registrované lieky v EÚ, ktoré neboli zaradené do prvej verzie,“ dodala EK vo svojom vyhlásení.

Podľa návrhu Európskej komisie by mohol vzniknúť dobrovoľný systém solidarity medzi štátmi, ktorý by umožňoval vzájomnú výmenu zásob liekov.

Aj Slovensko sa stretáva s výpadkami liekov z rôznych dôvodov. V niektorých prípadoch dochádzalo k nedostatku účinných látok, inokedy boli problémom obaly liekov. Zvýšený počet respiračných ochorení tiež ovplyvnil dostupnosť niektorých liekov.

Zvýšený počet výpadkov antibiotík

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) naďalej eviduje zvýšený počet výpadkov liekov zo skupiny antibiotík.

„Situácia s dostupnosťou ATB je síce lepšia ako na prelome rokov, respektíve začiatku roka 2023, stále však na trhu evidujeme vysoké percento ATB s prerušenými dodávkami,“ povedala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová. Výpadky sa týkajú aj ďalších liekov.

„Výpadky evidujeme aj pri liekoch určených na psychické a neurologické ochorenia. Taktiež evidujeme opakujúce sa krátkodobé výpadky pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov,“ priblížila hovorkyňa.

Upozornila na to, že môže tiež dôjsť k rýchlejšiemu vypredaniu liekov na respiračné ochorenia, ktoré sú typické pre jeseň a zimu. Niektorí výrobcovia a držitelia registrácie však podľa nej plánujú optimalizovať výrobu tak, aby zabezpečili dostupnosť liekov. Tú môže komplikovať aj hromadenie liekov pacientmi.

„Je potrebné nakupovať racionálne a nevytvárať si doma prehnané zásoby,“ apeluje Matiašová.

ŠÚKL eviduje aj obnovenie dodávok niektorých druhov liekov. Ide napríklad o detské sirupy proti bolesti, ktoré chýbali v auguste. „Pokiaľ ide o detské sirupy, dodávky sú takmer vo všetkých prípadoch obnovené,“ uzavrela hovorkyňa.

Nová služba pre poistencov Dôvery

Poistenci súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera si môžu po novom prostredníctvom aplikácie nájsť a rezervovať predpísané lieky vo viacerých lekárňach. Podobnú službu plánujú spustiť budúci rok aj súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP) a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poslali TASR.

Cieľom služby je podľa Dôvery uľahčiť pacientovi prístup k liečbe a tiež zefektívniť prácu personálu v lekárni.

„Rezervovať sa dajú lieky, ktoré sú na lekársky predpis, lekáreň ich má na sklade a lekár na ne vystavil elektronický recept. Daný liek zároveň musí byť registrovaný na Slovensku,“ vysvetlila poisťovňa s tým, že na vyzdvihnutie lieku majú poistenci 48 hodín.

V súčasnosti si môžu poistenci Dôvery overiť dostupnosť liekov a rezervovať ich v lekárňach Dr. Max. „Už dnes rokujeme s ďalšími veľkými lekárenskými reťazcami, aby sme našu službu rozšírili a sprístupnili čo najväčšiemu počtu poistencov po celom Slovensku,“ doplnil generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Martin Kultan.

Union ZP plánuje službu spustiť budúci rok v spolupráci s Plus lekárňami. Dostupná by mala byť najneskôr v marci 2024.

„Priamo v aplikácii si budú vedieť pozrieť, kde je ich liek dostupný, a môžu si ho aj zarezervovať v konkrétnej lekárni,“ vysvetlil riaditeľ zdravotnej poisťovne Jozef Koma. Apeluje pritom na fakt, že poistenci už nebudú musieť obchádzať či „obvolávať“ lekárne, aby sa dostali k svojim liekom. Bližšie informácie plánuje zdravotná poisťovňa zverejniť na svojom webe začiatkom roka.

Podobnú službu plánuje spustiť aj VšZP. „Viac detailov však nateraz nemôžeme poskytnúť,“ dodala pre TASR hovorkyňa poisťovne Alena Krčová.

Zdroje: Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá