Ex-policajta, ktorý zapríčinil smrť Georga Floyda, vo väzení pobodali

  • Americký Federálny úrad pre väznice útok potvrdil, avšak totožnosť napadnutej osoby nezverejnil
  • Podľa zdroja New York Times Chauvin útok prežil
Derek Chauvin
TASR/Court TV via AP, Pool, File
  • Americký Federálny úrad pre väznice útok potvrdil, avšak totožnosť napadnutej osoby nezverejnil
  • Podľa zdroja New York Times Chauvin útok prežil

Dereka Chauvina, bývalého amerického policajta, zodpovedného za smrť Georga Floyda – v dôsledku čoho v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť – v piatok vo väznici napadli a bodli nožom. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na denník New York Times.

Floyd zomrel v máji 2020 pri zásahu policajta Chauvina, ktorý mu viac než deväť minút kolenom kľačal na krku, až kým sa Floyd neprestal hýbať a nestratil pulz.

Americký Federálny úrad pre väznice útok potvrdil, avšak totožnosť napadnutej osoby nezverejnil. „Väzeň bol napadnutý vo federálnej nápravnovýchovnej inštitúcii v Tucsone,“ uviedli vo svojom tlačovom vyhlásení predstavitelia štátu Arizona.

„Príslušníci väzenskej stráže poskytli prvú pomoc jednej odsúdenej osobe,“ píše sa v texte. Napadnutého muža hospitalizovali v miestnej nemocnici. Podľa zdroja New York Times Chauvin útok prežil. Chauvinovi súd v roku 2021 za vraždu vymeral 22,5 rokov.

Dva tresty naraz

Chauvin súhlasil s dohodou o vine a treste, na základe ktorej mohol dostať 20 a 25-ročný trest. Obžaloba žiadala dlhší trest a tvrdila, že beloch Chauvin Afroameričana Floyda chladnokrvne usmrtil. Právnik žiadal 20 rokov odňatia slobody.

Obvinení boli aj ďalší bývalí policajti Thomas Lane, J. Kueng a Tou Thao, ktorí sa mali pôvodne postaviť pred súd 23. augusta 2021. Tí čelili pritom obvineniam z napomáhania pri zabití i vražde. 

Afroameričan George Floyd zomrel 25. mája 2020 pri policajnej operácii v Minneapolise. Okoloidúci pomocou mobilov zdokumentovali, ako policajt Chauvin kľačí Floydovi na krku takmer deväť minút, zatiaľ čo Floyd opakovane hovorí, že nemôže dýchať. 

Chauvina 26. mája prepustili z radov polície a 29. mája bol zatknutý. Trest v dĺžke 22 a pol roka mu súd udelil v júni 2021.

Bývalý policajt sa priznal k obvineniam z porušenia Floydových ústavou garantovaných občianskych práv, ktoré boli vznesené v rámci separátnej federálnej žaloby. Chauvin žiadal predtým ešte o nový proces.

V súdnych dokumentoch Chauvinov právnik Eric Nelson argumentuje, že proces nebol nestranný v dôsledku publicity, ktorej sa mu dostalo ešte pred začatím.

Publicita pred procesom a počas neho bola „taká všadeprítomná a taká škodlivá“, že to predstavovalo „štrukturálnu vadu v konaní“. Zástupcovia expolicajta uvádzajú, že sudca tiež pochybil a že nastalo aj zastrašovanie svedkov.

Špeciálna cena

Tínedžerka, ktorá zachytila smrť Georgea Floyda, získala v rámci udeľovania Pulitzerových cien špeciálne novinárske ocenenie. Jej video pomohlo, okrem iného, naštartovať celosvetové hnutie protestujúce proti rasovej nespravodlivosti.

Porota uviedla, že Darnella Frazier „odvážne nakrútila vraždu Georgea Floyda“. „Toto video podnietilo protesty proti policajnej brutalite po celom svete, zdôraznilo kľúčovú úlohu občanov v snahe novinárov hľadať pravdu a spravodlivosť,“ uviedla komisia.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Darnella 🌷 (@darnella_frazier03)

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 v Minneapolise, policajti ho zadržali pre údajné použitie falošnej dvadsaťdolárovej bankovky. Sedemnásťročná Frazier, ktorá bola spolu s deväťročnou sesternicou na ceste do obchodu, celý incident nakrútila na svoj telefón a zverejnila na internete. Neskôr vypovedala aj na súde.

Je neobvyklé, ale nie bezprecedentné, aby Pulitzerovu cenu získal bežný občan. Rovnakej cti sa dostalo aj zamestnancovi banky, ktorý v roku 1995 odfotil hasiča s bábätkom v náručí po bombovom útoku v Oklahoma City.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá