Excelentne zvládnuté, chváli vedec Čekan. Slovenské mesto dokázalo, že dobrovoľné testovanie má zmysel

  • Mesto Trenčín sa rozhodlo nenechať riešenie pandémie len na ramenách štátu
  • Za cieľom vyhnutia sa kolapsu tamojších nemocníc samospráva zorganizovala dobrovoľné celoplošné testovanie
  • Dopadlo mimoriadne úspešne
pavol cekan
Facebook/Pavol Čekan, AP Photo/Petr David Josek
  • Mesto Trenčín sa rozhodlo nenechať riešenie pandémie len na ramenách štátu
  • Za cieľom vyhnutia sa kolapsu tamojších nemocníc samospráva zorganizovala dobrovoľné celoplošné testovanie
  • Dopadlo mimoriadne úspešne

Primátor Richard Rybníček ešte pred touto akciou avizoval, že ak sa príde nechať otestovať viac ako 10 000 ľudí, bude to považovať za veľké víťazstvo. A podarilo sa.

Počas víkendového celoplošného testovania v Trenčíne otestovali 21 660 ľudí, z ktorých 560 malo pozitívny výsledok antigénového testu na ochorenie COVID-19. Miera pozitivity je tak 2,59 %. Informoval o tom primátor mesta.

Vedci zistili: Zvýšený prenos koronavírusu je najviac badateľný u tejto vekovej skupiny

Aj keď dobrovoľné testovanie bolo v poslednom čase zo strany vlády označované za zbytočné vyhadzovanie peňazí, opak sa ukázal pravdou. Vedec Pavol Čekan označil túto akciu za excelentne zvládnutú a s takmer 60% účasťou. 

„V Trenčíne mysleli na každý detail a ukázali všetkým na Slovensku, ako na to. Trenčín, obrovská vďaka za to, čo robíte. Za túto príkladnú akciu, občiansku spolupatričnosť, odvahu, pracovitosť,” napísal na sociálnej sieti uznávaný vedec.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„Myslím, že viac ako 21-tisícová účasť je veľmi pekné číslo s ohľadom na to, že to bolo dobrovoľné testovanie a ľudia si prišli nechať preveriť, či sú zdraví, alebo chorí. Od Trenčanov je to zároveň veľký prejav solidarity a vzájomnej pomoci, na čo som ako primátor hrdý,“ poznamenal Rybníček.

Pavol Čekan následne daroval mestu spolu 1 200 PCR testov od jeho spoločnosti MultiplexDX. Slúžiť majú na pretestovanie ľudí, ktorým na antigénovom testovaní vyšiel pozitívny výsledok. Čekan zároveň zdôrazňuje, že každý, kto sa tohto testovania zúčastnil, značne pomohol epidemiologickej situácii v meste.

AKTUÁLNE: Zvolený prezident USA Joe Biden je už zaočkovaný proti koronavírusu, šiel príkladom

„Všetci, ktorí ste dostali pozitívny výsledok, je mi to ľúto a prajem Vám, aby ste mali ľahký priebeh infekcie. Nech ste čo najskôr zdraví.  Tí, čo ste negatívni, prosím, dávajte na seba pozor a stále eliminujte možnosti ďalších infekčných incidentov,” odkazuje.

Výsledky testovania ukazujú, že epidemiologická situácia v Trenčíne je podstatne horšia ako pri dvoch novembrových testovaniach, keď bolo spolu odhalených 534 pozitívnych prípadov.

„Verím, že sa nám testovaním podarilo odchytiť toľko ľudí, že minimálne o týždeň či o dva sa situácia začne zlepšovať a prispeje k tomu aj znížená mobilita počas nasledujúceho obdobia,“ uviedol trenčiansky primátor.

Rybníček zároveň potvrdil, že proces celoplošného testovania dokončia dnes, 22. decembra. Po dohode s biochemikom Pavlom Čekanom pretestujeme PCR testami všetkých pozitívne testovaných z víkendového testovania, ktorí nebudú mať žiadne príznaky. Umožníme im tak sa presvedčiť, či sa u nich neprejavila falošná pozitivita, a v prípade, že to tak bude, môžu mať krajšie Vianoce a v ďalšom období sa ako negatívne testovaní môžu zaradiť do vakcinačného programu,“ dodal Rybníček.

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, trencin.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech