Experti dôrazne varujú pred nárastom prípadov. Na Slovensku pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 611
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 488
Na snímke je Mikas a Lengvarský.
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 611
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 488

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb presahuje 63,1 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 611 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 246 689, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 826 628 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 574 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 9 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 289.

Počet úmrtí naďalej klesá

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v uplynulom týždni celosvetovo klesol o deväť percent a počet nových prípadov zostáva relatívne stabilný. Vo svojej stredajšej správe o vývoji pandémie o tom informuje Svetová zdravotnícka organizácie (WHO).

Za uplynulý týždeň agentúra globálne zaregistrovala viac ako 14-tisíc úmrtí na COVID-19 a takmer sedem miliónov nových prípadov. Zatiaľ čo Západné Tichomorie hlási 30-percentný nárast nových prípadov, Afrika registruje pokles o 46 %. O viac ako 20 % klesol počet nových prípadov aj na americkom kontinente a na Blízkom východe.

Počet úmrtí o 19 % stúpol na Blízkom východe a klesol o viac ako 70 % v Afrike, o 15 % v Európe a 10 % v Severnej a Južnej Amerike.

Celosvetovo dominantný zostáva subvariant omikronu BA.5, ktorý predstavuje takmer 70 % všetkých sekvenovaných vzoriek vírusu zdieľaných s najväčšou verejne dostupnou vírusovou databázou. Výskyt ďalších subvariantov omikronu, vrátane BA.4 a BA.2, zjavne klesá, keďže prevahu získava spomenutý BA.5.

WHO pritom upozorňuje, že jej hodnotenie trendov šírenia COVID-19 ovplyvňuje skutočnosť, že krajiny menej testujú, sekvenujú a sledujú šírenie koronavírusu, keďže uvoľnili pandemické opatrenia.

Nová vlna na jeseň? 

Odborníci očakávajú nárast ochorení COVID-19 na jeseň. Dôvodmi nárastu sú podľa nich najmä návraty z dovoleniek, začiatok školského roka či presun podujatí do interiérov.

Ministerstvo zdravotníctva SR, konzílium odborníkov a Úrad verejného zdravotníctva SR preto upozorňujú na dôležitosť dodržiavania odporúčaní.

„Nie je naším cieľom robiť opatrenia týkajúce sa povinností, chceli by sme ísť cestou odporúčaní a informácií, ako sa chrániť,“ skonštatoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Návrat k režimu OTP sa podľa neho neočakáva.

Na snímke je zdravotníčka a žena, ktorá je testovaná pcr testom.
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Mikas pripomenul, že v súčasnosti platia dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. „Jedna sa týka použitia respirátorov, druhá izolácie počas karantény,“ doplnil.

Zároveň vyzval podniky a zamestnávateľov, aby si aktualizovali svoje pandemické pohotovostné plány, napríklad, ako by postupovali, keby im vypadla určitá časť zamestnancov.

Hlavný hygienik apeluje tiež na občanov, aby si svoje zdravie chránili. Vyzdvihol význam očkovania, hygieny rúk a zásady respiračnej hygieny.

Odborníci dodali, že dôležité je tiež dodržiavanie fyzického odstupu či vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami a uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá