Experti varujú pred vypuknutím chrípkovej epidémie. Na Slovensku pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 465
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 287
vakcína
Unsplash/Mufid Majnun
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 465
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 287

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 69,86 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 465 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 299 450, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 843 685 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 564 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 457. V júni bol pritom Covid-19 až jedenástou najčastejšou príčinou zomierania na Slovensku.

Letná vlna pandémie v tomto roku priniesla najvyšší počet úmrtí na toto ochorenie. Počas júla a augusta 2022 zomrelo na následky Covidu-19 spolu 217 osôb, kým v prvom roku pandémie 2020 to bolo len 12 a vlani 31 ľudí.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Najčastejšími príčinami úmrtí boli v ôsmom mesiaci tohto roka choroby obehového systému, ktoré tvorili 43 percent úmrtí a nádory, ktorých podiel bol 24 percent. Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. 

Chrípková sezóna

Austrálska sezóna chrípky bola najhoršia za posledných päť rokov. Tá indikuje, čo sa môže udiať v našich zemepisných šírkach. Výskyt chrípky bol v uplynulej sezóne veľmi nízky a zaočkovanosť ľudí je nedostatočná.

Populácia na Slovensku bude k chrípkovým vírusom vnímavejšia a zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť do silnej chrípkovej epidémie. V tlačovej správe na to upozorňujú odborníci, ktorí sa spojili do odbornej platformy Aliancia proti chrípke.

Epidemiológovia sledujú vývoj chrípkovej sezóny na južnej pologuli, aby mohli predikovať vývoj u nás. Prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková spresnila, že počet prípadov chrípky v Austrálii bol trikrát vyšší ako očakávaný.

Imunita populácie je pravdepodobne nízka, odborníci preto upozorňujú na možnosť chrípkovej epidémie a varujú pred dôsledkami chrípky. Chrípka spúšťa kardiovaskulárne príhody aj u zdravých dospelých. Ako uvádza správa, s ochorením chrípky na celom svete súvisí 3 až 5 miliónov prípadov závažných ochorení a 650-tisíc úmrtí ročne.

pandemia, covid
zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

„Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou prevenciou ochorenia. Najideálnejšie je očkovať sa v jesenných mesiacoch,“ odporúčajú experti. Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 alebo inou neživou vakcínou, napríklad proti pneumokokom.

Nízka dôvera v očkovanie, podceňovanie chrípky, vysoké počty odvrátiteľných úmrtí a ďalší tlak na poddimenzovaný zdravotný systém počas chrípkových epidémií viedli lekárov, špecialistov, pacientov a expertov v zdravotníctve k sformovaniu odbornej platformy Aliancia proti chrípke.

Záštitu prevzal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Cieľom aliancie je prinášať nové vedecké a overené informácie, viesť odbornú diskusiu o rizikách chrípky a možnostiach prevencie v rizikových skupinách, ako aj šíriť osvetu.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá