Expertka na životný a vzťahový koučing: Až 15 % ľudí sa na dlhodobý vzťah nehodí

  • Janette Šimková je expertkou na životný a vzťahový koučing na Slovensku
  • Venuje sa témam ako vzťahy, naplnený a spokojný život, či vyhorenie
jeanette šimková vzťahová koučka
Ilustračný obrázok Archív Janette Šimkovej, Unsplash/Oziel Goméz
  • Janette Šimková je expertkou na životný a vzťahový koučing na Slovensku
  • Venuje sa témam ako vzťahy, naplnený a spokojný život, či vyhorenie

Janette Šimková sa špecializuje na životný a vzťahový koučing na Slovensku. Keď sa blížila ku tridsiatke, jej srdce ťahalo k psychológii, no vtedy neexistovala možnosť externého štúdia tohto odboru. Namiesto toho sa Janette obrátila k sociálnej práci. Pracujúc v poradenskej oblasti, začala si uvedomovať, že nemôže poradiť ľuďom.

Výsledkom toho bola jej snaha pochopiť, ako môže skutočne pomôcť tým, ktorí nevyhľadávajú rady, ale skôr potrebujú nájsť smer a zmysel v ich životoch. „Narazila som na koučing a prišlo hlboké vedomie, že toto je prístup, s ktorým rezonujem, hovorí v začiatku rozhovoru Janette.

Vo svojej profesii sa často stretáva s témami ako vzťahy, naplnený a spokojný život, sebapoznanie, sebadôvera a sebazdokonaľovanie. Často sa zaoberá aj dilemami, konfliktmi, stagnáciou, vyčerpanosťou a vyhorením. Veľkým problémom je aj kríza stredného veku.

  • Čo je a čo nie je životný a vzťahový koučing a ako má vyzerať
  • Aké sú dnešné vzťahy a ako ich ovplyvnili sociálne siete
  • Čo sú mingles a prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre takýto vzťah
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Janette Šimková (@janette.simkova)

Skupina klientov, ktorá ťa navštevuje, je v rozpätí od 18 až do 65 rokov. Ide o mužov a ženy s rôznymi povolaniami a sociálnymi statusmi. Zmenila sa kvôli pandémii klientela či poznačila táto situácia tvoju prácu?

Klientela mi zostala pôvodná, no zmenili sa témy, ktoré sú väčšmi previazané s touto situáciou. Ľuďom spôsobila komplikácie a nežiaduce zmeny, na ktoré potrebujú rýchlo a dobre reagovať. Sú v inom rozpoložení, zažívajú veľa napätia a neistoty, čo sa premieta do procesu, ktorý by bol pred pandémiou zameraný na to, aké majú možnosti. Teraz je to o tom, že sa učia akceptovať to, na čo nemajú dosah.

Vo vzťahoch vznikajú  vyhrotené a neraz neriešiteľné problémy, deti trpia a vzrástlo násilie. Ľuďom sa veľmi priťažilo a niektoré témy šli do úzadia. Väčšine klientom pomáham vyznať sa vo svojom prežívaní, aby si nepripadali ako obete, poradili si s bezmocnosťou a dokázali zdravo ventilovať zlosť, hnev a ostatné negatívne emócie.

Práca kouča sa stáva vo svete čoraz populárnejšou. Hovorí sa dokonca o zamestnaní budúcnosti. No napriek tomu, ide o povolanie, ktoré je do veľkej miery na Slovensku tabu. Má teda práca „kouča vzťahov“ u nás vôbec zmysel?

Zmysel rozhodne má – je to jeden z prístupov, ktorého efektivita sa dá exaktne merať a má výsledky. To, čo mi je ľúto, že nabral pochybnú povesť. Keď som začínala, vysvetľovala som, čo koučing je, teraz vysvetľujem, čo nie je.

Sú samozvaní koučovia bez akreditovaného vzdelávania, bez príslušnosti k profesijnej organizácii, porušujúc kompetenčný rámec svojej profesie, bez supervízie a s prehreškami voči etike, čím poškodzujú klienta. To kazí dobré meno tejto profesie.

Pociťuješ dôveru zo strany ľudí v tvoju prácu a tvoj životný a vzťahový koučing?

Podľa spätnej väzby od klientov a dôkazov o tom, ako sa im skvalitnil život, mi chodí potvrdenie toho, že im spolupráca pomohla. Niektorí mi aj s odstupom rokov napíšu, pošlú fotky a poďakujú, že sa im podarilo, po čom túžili.

Je to veľký pocit zadosťučinenia, keď je klient v cieľovej rovinke – tam, kde chcel byť na začiatku spolupráce. Alebo má stratégiu, ako dosiahne svoje dlhodobé ciele. Prejavuje sa to aj tým, že pocíti zmenu postoja k sebe – je sebaistejší, odhodlanejší a motivovaný hľadať možnosti a riešenia.

Podľa môjho laického úsudku si vás koučov dnešná pokroková doba prosto pýta. No nájdu sa aj takí, ktorí ju sabotujú, ba dokonca vnímajú ako zbytočnosť. Či sa mýlim?

Je to tak a je to v poriadku. Nikdy nepoviem klientovi, že životný a vzťahový koučing je jediný spôsob, ako si dokáže pomôcť. Prístupov je veľa a každý má slobodu voľby vybrať si pre seba ten vyhovujúci, aby mohol napredovať a otvárať sa novým veciam.

Stretávam sa s tým, že ľudia majú predsudky aj preto, lebo sa traduje, že by sme si mali so všetkým poradiť sami, lebo inak zlyhávame. Ja v praxi zažívam, že ak človek vyčerpá vlastnú vôľu, motivácia nie je všemocná. V kríze sa nedokážeme motivovať len preto, že chceme. Potrebujeme aj vieru, že to dokážeme.

Ak sa to nepodarí veľakrát, potom vzniká akési vnútorné proroctvo, že na to nemám a nedokážem to. Oslabuje sa sebadôvera a prestávame si veriť, že je to možné. Zníži sa chuť a klesne odhodlanie.

Prichádza kríza, všetko spľasne, a ak nemáme dostatočný vnútorný zdroj, prešľapujeme na mieste. Vyčkávame na lepšie okolnosti a príležitosti, a vtedy sa prestávame aktivizovať.

Preťať zacyklenosť, vyjsť zo stagnácie, urobiť rozhodnutie, zrealizovať zmenu a udržať ju, plne využívať svoj potenciál, mať veci vyjasnené a pomenované, rozumieť si a poznať samého seba, na to všetko sa kouč ako sprievodca skvelo hodí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Janette Šimková (@janette.simkova)

Keďže si odborníčkou na vzťahové otázky, ako by si definovala dnešné vzťahy?

Skomplikovali sme si ich spôsobom života. Nikdy nebolo jednoduchšie spojiť sa s niekým. Lenže napriek tomu, alebo kvôli tomu, mávame problémy nadviazať skutočné, hlboké a zmysluplné spojenia. Ľudia si pripadajú omnoho viac zraniteľní a uzatvárajú sa.

Iní si vďaka sociálnym sieťam vylepšujú „identitu“. Mnoho ľudí žije utajené paralelné životy. Online spojenectvá im prídu vzrušujúce a bezpečné zároveň. Nevyžadujú si totiž autentické emócie odohrávajúce sa tu a teraz, zoči-voči. Trvácne a dôverné vzťahy dnes už nie sú také samozrejmé, ako bývali kedysi.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá