Extrémisti už zajtra plánujú druhý raz zaútočiť na Kapitol. Stojí za tým mocná konšpiračná skupina, ktorá ovláda ľudí

  • Polícia Kapitolu v utorok obdŕžala nový spravodajský bulletin, ktorý obsahoval varovania pred možným sprisahaním krajnej pravice
  • V bulletine sa konkrétne spomínala krajne pravicová skupina americkej domobrany s názovom Three Percenters
  • Spomína sa aj nový útok na Kapitol, ktorý by sa mohol odohrať 4. marca
  • Vtedy má podľa konšpiračnej teórie QAnonu dôjsť ku inaugurácii Donalda Trumpa
QAnon
SITA/AP, Dario Lopez-MIlls
  • Polícia Kapitolu v utorok obdŕžala nový spravodajský bulletin, ktorý obsahoval varovania pred možným sprisahaním krajnej pravice
  • V bulletine sa konkrétne spomínala krajne pravicová skupina americkej domobrany s názovom Three Percenters
  • Spomína sa aj nový útok na Kapitol, ktorý by sa mohol odohrať 4. marca
  • Vtedy má podľa konšpiračnej teórie QAnonu dôjsť ku inaugurácii Donalda Trumpa

Polícia Kapitolu v utorok obdržala nový spravodajský bulletin, ktorý obsahoval varovania pred možným sprisahaním krajnej pravice. V bulletine sa konkrétne spomínala krajne pravicová skupina americkej domobrany s názovom Three Percenters (Trojpercentní).

Spomína sa aj nový útok na Kapitol, ktorý by sa mohol odohrať 4. marca, keď má podľa konšpiračnej teórie QAnonu dôjsť ku inaugurácii Donalda Trumpa. Bývalý americký prezident doteraz nepriznal prehru vo voľbách a tvrdí, že voľby boli zmanipulované. Informácie sa podarilo získať stanici FOX 5 DC.

KOMENTÁR: Blinkenovi vôbec nejde o Trnku. Jeho zákaz vstupu do USA je odkazom pre celú strednú Európu

 „Ministerstvo si je vedomé informácií a spravodajských informácií týkajúcich sa 4. marca a naďalej spolupracuje so všetkými našimi partnermi v oblasti presadzovania práva,“ potvrdila utorok večer federálna agentúra pre presadzovanie práva pre ABC News. „Na základe informácií, ktoré máme, ministerstvo podniklo okamžité kroky na zlepšenie nášho zabezpečenia a aj personálneho zabezpečenia na niekoľko dní, vrátane 4. marca. “

QAnon naznačoval už mnohé veci 

Inaugurácia v rokoch 1793 – 1933 prebiehala 4. marca. Podľa teórií, ktoré kolujú online, Spojené štáty neboli krajinou, odkedy bol v roku 1933 pod vládou Franklina D. Roosevelta zrušený štandard o marcovej inaugurácií, ktorá sa presunula na január.

Nie každý vidí obavy z dátumu reálne. „Najvýznamnejší a najhlasnejší promotéri QAnon nie sú na palube s dátumom 4. marca,“ uviedol Travis View, výskumník spoločnosti QAnon a moderátor podcastu QAnon Anonymous pre USA Today. „Pripraviť sa na udalosti a naznačiť, že sa stane niečo veľké, a potom sa nič nestane, je dlhoročnou tradíciou QAnon.“

Priaznivci QAnonu veria, že svet ovláda pedofilná satanistická sekta, ktorá dokonca konzumuje deti. Jej súčasťou majú byť politické elity, podnikatelia i hollywoodske hviezdy. Viesť ju mala bývalá ministerka zahraničia a demokratická nominantka na kreslo prezidentky v roku 2016 Hillary Clinton. Práve naznačovanie udalostí, ktoré sa napokon nestali, sa už niekoľkokrát opakovalo. Podľa QAnonu mala Clinton zatknúť FBI, nakoniec k žiadnemu zatknutiu ani len obvineniu nedošlo.

Three Percenters a QAnon patria k výtržníkom z Kapitolu 

 Kvôli obavám zo 4. marca ostalo vo Washintone okolo 5-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Ďalšie špekulácie ukazujú na dátumy 20. marec, keď bola založená republikánska strana, a 15. apríl, deň federálnej dane z príjmu by tiež mohli predstavovať hrozbu.

zdroj: SITA/AP, Manuel Balce Ceneta, Andrew Harnik

Členovia organizácií Three Percenters a QAnon patria k obvineným výtržníkom MAGA (Make America Great Again) z útoku na Kapitol, ktorý sa odohral 6. januára. Niektorí útočníci plánovali popravu vtedajšieho viceprezidenta Mikea Pencea a predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi.

Útok si vyžiadal životy piatich Američanov. Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray v utorok odsúdil januárový vpád davu ľudí do Kapitolu, sídla Kongresu vo Washingtone, a označil ho za „domáci terorizmus“.

Trump rečnil prvýkrát od svojej prehry: Biden vedie Ameriku ku komunizmu. Možno budem kandidovať znova, tvrdí

Organizácia Three Percenters má podľa Guardianu veľké zastúpenie súčasných alebo bývalých príslušníkov ozbrojených síl USA. Vyplýva tak z uniknutých informácií o členoch, ktoré sa nedopatrením dostali na verejnosť.

Zdroje: FOX5, ABC News, USA Today, the Guardian, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK